Syntia Militowska
Syntia Militowska
21 Paź, 2017 - 01:00

Samodyscyplina – jak się jej nauczyć?

Syntia Militowska

Zobacz, jaką rolę może mieć samodyscyplina w Twoim działaniu i sprawdź, jaki wpływ wywiera na regularny rozwój osobisty.

Samodyscyplina zyskuje na popularności i odgrywa naprawdę dużą rolę w rozwoju osobistym. Co prawda, nie jest prosta w osiągnięciu, ale z powodzeniem można się jej nauczyć. Podpowiadamy, jak ją skutecznie wyćwiczyć.

Do czego jest nam potrzebna samodyscyplina?

Jeszcze niedawno samodyscyplina nie cieszyła się powodzeniem, a rozwój osobisty setek tysięcy ludzi na świecie oparty był na motywacji. Niestety, z biegiem lat zaczęto zauważać negatywny wpływ, jaki na samorozwój wywierają działania pod wpływem motywacji.

Motywacja potrafi pojawić się nieoczekiwanie i niestety, także równie szybko zniknąć. Jeśli ktoś opiera swój rozwój osobisty (a także swoje działania dotyczące każdej innej płaszczyzny życia) jedynie na motywacji, nie powinien liczyć na szybkie efekty w krótkim czasie.

Dowiedz się więcej: Motywacja do działania – jak ją pielęgnować? >>

Z kolei samodyscyplina zmusza nas do działania nawet wtedy, gdy brak nam do tego jakichkolwiek chęci. Dzięki niej pniemy do przodu. Nie tylko codzienne działania, ale także rozwój osobisty powinny opierać się na czynniku, jakim jest właśnie samodyscyplina. Tylko zaplanowane i konsekwentnie realizowanie działanie może przynieść zamierzoną efektywność.

W ostatnich latach zauważono, że największą i zarazem najtrwalszą satysfakcję z życia mają osoby, które swoich działań nie uzależniają od motywacji. To samodyscyplina ułatwia kontrolę nad życiem.

Czy w takim razie motywacja jest zła? Nie. Motywacja jest dobra i często pozwala nam na rozpoczęcie nowych przedsięwzięć. W wielu przypadkach motywacja okazuje się być wręcz zbawienna, lecz nie powinno się opierać na niej swoich działań, bowiem jest ona niestała i ulotna. Samodyscyplina pozwala natomiast na regularne i skuteczne dążenie do celu.

Dowiedz się więcej: Brak motywacji, czyli jak radzić sobie ze słomianym zapałem >>

Samodyscyplina - jak się jej nauczyć? - samodyscyplina w pracy

Jak nauczyć się samodyscypliny?

Czy samodyscyplina jest prosta w osiągnięciu? Z pewnością nie. Każdy jednak może się jej nauczyć. Pamiętajmy, że z samodyscypliny skorzystają nie tylko osoby, dla których rozwój osobisty jest priorytetem, lecz przyniesie ona wymierne korzyści także w obowiązkach dnia codziennego wykonywanych przez każdego z nas.

1. Dowiedz się, czego chcesz

Wiele osób działa w chaosie bez konkretnego celu – jest on niemożliwy do osiągnięcia, ponieważ osoby te po prostu nie wiedzą, co się dzieje w ich życiu. Każdy, kto postanowił, że od dziś samodyscyplina będzie obecna w jego życiu powinien zacząć nie od samego działania, lecz od analizy.

Nawet jeśli nie interesuje nas samorozwój i tak powinniśmy zrobić w swoim życiu porządki. W tym celu należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytania takie jak:

 • Czego właściwie chcemy?
 • Do czego dążymy?
 • Gdzie chcemy być za 10 lat?
 • Co jest dla nas najważniejsze?
 • Co nam teraz w życiu przeszkadza?

Odpowiedzi na te niepozorne pytania mogą realnie zmienić tok myślenia i kierunek dotychczasowego działania.

2. Wyznacz priorytet

Aby samodyscyplina była efektywna, a jej nauka okazała się skuteczna – należy wyznaczyć priorytety. Nawet jeśli naszym celem jest samorozwój, nie działajmy w pośpiechu. Wszystko po kolei. Nie warto łapać kilku srok za ogon, ponieważ będzie to prosta droga do frustracji.

Zastanówmy się, na czym nam najbardziej zależy, co jest dla nas teraz najważniejsze. Co w swoim życiu zaniedbujemy oraz co nas obecnie hamuje w efektywnym działaniu.

 • Zbyt krótki i niespokojny sen?
 • Złe samopoczucie każdego dnia z powodu nieodpowiedniej diety i śmieciowego jedzenia?
 • A może frustracja z powodu zaniedbanych relacji z najbliższymi?

Zastanówmy się, co możemy zmienić właśnie teraz, aby usunąć te uciążliwe blokady. Pamiętajmy jednak, aby najpierw zająć się jednym problem, później przyjdzie kolej na rozwiązanie następnego.

3. Zaplanuj

 • Czy warto planować swoje działania?
 • Czy w ogóle powinno się planować rozwój osobisty?
 • Czy trzeba wpisywać w kalendarz każdą z pozoru nieistotną rzecz?

Nie trzeba, ale warto. Samodyscyplina nie pojawi się bowiem w naszym życiu sama. Trzeba o niej pamiętać i ją pielęgnować.

 • Jeśli naszym celem są ćwiczenia fizyczne trzy razy w tygodniu – zaplanujmy to.
 • Jeżeli stawiamy na samorozwój i chcemy uczyć się języka obcego, ale nie mamy czasu na naukę – wyznaczmy dogodny termin w kalendarzu.
 • Jeśli natomiast zaniedbujemy swoje relacje z najbliższymi, warto zaplanować kilka chwil dla rodziny bez pośpiechu i wszelkich rozpraszaczy.

Dowiedz się więcej: Umiejętne zarządzanie czasem – czym jest work-life balance >>

4. Wyluzuj

Wiele osób uważa, że samodyscyplina jest katorżniczym zajęciem. Prawdą jest to, iż jej nauka nie jest łatwa, ale za to przynosi niesamowite efekty. Jeśli samodyscyplina jest tak poważną sprawą, to czy należy karać się za niepowodzenia? Otóż nie. Nawet ktoś, kto na piedestale stawia rozwój osobisty nie jest nieomylny – wszyscy się mylimy.

Najważniejsze jest to, aby uczyć się na błędach. Coś nam nie wyszło – nie jest to jednak powodem, aby ta cała samodyscyplina została rzucona w kąt. Wręcz przeciwnie. Jest to dobry moment na chwilę luzu po to, aby później na spokojnie sobie przemyśleć co poszło nie tak. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć podobnych błędów w przyszłości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ