Michał Nielub
Michał Nielub
13 Lis, 2017 - 09:21

Samochody z USA – czy to się opłaca?

Michał Nielub

Samochody z USA kuszą nie tylko swoją wyjątkowością, ale także i ceną. Przekonaj się, kiedy taki zakup jest dobrym pomysłem i jakie będą koszty dodatkowe.

Można powiedzieć, że samochody z USA nie są drogie. Wynika to z faktu, iż tamtejszy rynek motoryzacyjny wyróżnia się niższym poziomem cen używanych oraz nowych aut. Nie w każdym przypadku jednak taki zakup będzie dobrym pomysłem. Jest szereg informacji, z którymi należy się zaznajomić przed podjęciem decyzji o sprowadzeniu auta z USA.

Samochody z USA – dlaczego kuszą?

Samochody używane z USA zachęcają potencjalnych kupujących przede wszystkim ceną. Jednak ta zależność dotyczy wyłączne droższych egzemplarzy, ponieważ koszty transportu tych aut są dosyć wysokie. Polscy amatorzy amerykańskich samochodów doceniają je jeszcze za unikalność, w szczególności dotyczy to starszych modeli.

Auta z USA są jednak przede wszystkim doceniane z powodu ich wyposażenia. Wielu producentów z myślą o amerykańskich nabywcach wprowadziło wersję exclusive, których próżno szukać w Europie czy na innym kontynencie. Na tamtejszy rynek trafiło również wiele specjalnie wyprodukowanych modeli, które wcale nie zagościły na Starym Kontynencie.

Jak zakupić auto z USA?

Amerykańskie samochody można nabyć z wykorzystaniem kilku źródeł. Najbardziej popularnym są wyspecjalizowani pośrednicy, którzy zajmują się poszukiwaniami wybranego modelu, jego sprowadzeniem oraz pośrednictwem we wszelkich opłatach. Przyszłemu właścicielowi pozostają do zrobienia wyłącznie kwestie związane z rejestracją auta.

Dowiedz się więcej: Samochody używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie >>

Auta z USA – zakup na własną rękę

Istnieje również możliwość sprowadzenia samochodu z USA samodzielnie. Wiązać się to będzie jednak z wyższymi kosztami i wysokim ryzykiem, że niczego nie znajdziemy. Dodatkowo będziemy musieli postarać się o wizę. Zaletą jest możliwość dokonania dokładnych oględzin interesującego nas pojazdu.

Pewną alternatywą są jednak znajomi mieszkający na co dzień w Stanach Zjednoczonych. Za wykonaną usługę nie zapłacimy im tak wysokiej prowizji, jak wyspecjalizowanym pośrednikom. Jednak w dalszym ciągu po naszej stronie pozostaną wszystkie formalności związane z importem auta, a także konieczność opłacenia wszelkich podatków, ceł i innych kosztów wynikających z takiej czynności.

Dowiedz się więcej: Samochody sportowe – plusy i minusy >>

Samochody z USA – mienie przesiedleńcze

Istnieje możliwość sprowadzenia samochodu z USA na podstawie tzw. mienia przesiedleńczego. Korzyścią jest fakt, że taki zakup zwolniony jest z konieczności opłacenia cła, akcyzy oraz VAT-u.

Dowiedz się więcej: Akcyza na samochody – kogo obowiązuje i ile wynosi? >>

Muszą być spełnione jednak określone warunki, do których zaliczyć należy następujące:

  • kierowca musi legalnie i nieprzerwanie pracować min. rok czasu w Stanach Zjednoczonych,
  • wybrany pojazd musi być użytkowany przez niego minimum pół roku,
  • po powrocie do Polski nie można go od razu sprzedać.

Sprowadzenie samochodu z USA – koszty

Sprowadzając samochody z USA, pierwszym kosztem po zakupie będzie wydatek związany z transportem morskim. W przypadku auta osobowego cena będzie wahać się pomiędzy 1 200-1 500 złotych. Wzrośnie ona w przypadku, gdy importujemy limuzynę lub inny duży pojazd.

Doliczyć należy do tego koszt wyładowania z kontenera, a także wydatki związane z dostarczeniem pojazdu we wskazane miejsce. Samochody używane z USA nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach od razu po imporcie. Decyduje o tym brak ważnego przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia OC.

Poza faktycznym kosztem zakupu, sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Stałą i stosunkowo łatwą do oszacowania częścią są trzy podatki: cło, akcyza, podatek VAT.

Samochody z USA – cło

Stawka cła wynosi 10% od wartości celnej, która z kolei obliczana jest według wzoru:

cena zakupu + koszt transportu + cena ubezpieczenia do granicy Polski lub Unii Europejskiej (w zależności od tego, do którego portu auto przybędzie).

Amerykańskie auta – akcyza

Aktualnie obowiązują dwie stawki naliczania akcyzy. Niższą objęte są samochody z USA, których pojemność silnika nie przekracza 2000 ccm. Wówczas nalicza się akcyzę w wysokości 3,1 % wartości celnej auta, powiększonej o koszt cła.

Przy silnikach o pojemności przekraczającej 2000 ccm naliczana jest opłata w wysokości 18,6 %.

Auta z USA – podatek VAT

Podatek VAT naliczany jest według obowiązującej stawki w kraju, do którego samochód używana z USA przybył. W Polsce jest to 23% i objęta nim jest wartość celna pojazdu powiększona o cło oraz akcyzę.

Badanie techniczne pojazdu sprowadzanego z Ameryki

Samochody z USA sprowadzane są bez ważnych przeglądów technicznych. Koszt takiej czynności wynosi 98 złotych oraz dodatkowo 60 zł za ustalenie danych auta.

Ponadto, jeżeli z dokumentów wynika, że sprowadzany samochód jest powypadkowy, właściciel zobowiązany będzie do przeprowadzenia specjalnego badania pojazdów powypadkowych, którego cena wynosi 94 zł.

Samochody używane z USA – tłumaczenia dokumentów

Importowane auto będzie posiadać dokumenty rejestracyjne sporządzone w języku angielskim. Zatem zanim udamy się do Urzędu Komunikacji celem zarejestrowania pojazdu, musimy wykonać tłumaczenie przysięgłe. Wiąże się to z kosztem wysokości ok. 150 zł.

Dobrą informacją jest, iż z dniem 1 stycznia 2016 roku zniesiona została opłata recyklingowa. W praktyce wszystkie pojazdy sprowadzone po tym dniu są z niej zwolnione.

Rejestracja sprowadzonego auta

Kolejnym krokiem jest rejestracja pojazdu we właściwym Urzędzie Komunikacyjnym. Jest to wydatek rzędu 256 złotych. W celu skutecznego załatwienia tej formalności, właściciel pojazdu będzie zobowiązany dostarczyć następujące dokumenty:

  • pokwitowanie zakupu pojazdu w celu ustalenia własności,
  • przetłumaczony dowód rejestracyjny oraz oryginał,
  • stare tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
  • dowód odprawy celnej przewozowej,
  • dowód wpłaty za rejestrację pojazdu.

Na miejscu zostanie wydany nam tymczasowy dowód rejestracyjny. Mamy od tego czasu 30 dni na odbiór oryginału. Aby móc korzystać ze sprowadzonego samochodu z USA, musimy jeszcze wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC – jak poszczególne marki samochodów wpływają na wysokość składki OC? >>

Samochody z USA - czy to się opłaca? - różowy samochód

Samochody z USA – czy to się opłaca?

Rentowność importu auta z USA zależy od jego ceny rynkowej. W praktyce opłacalność tej czynności dotyczy pojazdów, których cena zakupu wynosi powyżej 100 tys. złotych. Poszukiwania są również atrakcyjne w sytuacji zapotrzebowania na unikalne auto, z bardzo bogatym wyposażeniem. W takiej sytuacji warto rozważyć opcję importu amerykańskiego samochodu, ponieważ dzięki temu uzyskamy pewność, że tego typu modele na pewno nie pojawiły się na europejskim rynku.

Dodatkowo należy liczyć się z tym, że koszty części zamiennych mogą być wyższe. Wiele modeli, również tych spotykanych na rynku europejskim, może mieć specjalne modyfikacje w konstrukcji. Będzie to powodować, że nie wszystkie części będą do nich pasowały. Co więcej, większość egzemplarzy będzie wymagała dokonania niezbędnych przeróbek, np. wymiany tylnych lamp (amerykańskie samochody mają inne kierunkowskazy) lub wykonania innych adaptacji.

Najbardziej popularne auta z USA

Jak twierdzą praktycy sprowadzania samochodów z USA, największą popularnością cieszą się następujące modele: Mercedes ML, BMW X6, Infiniti FX, Audi Q7 i Q5, Lexus RX. Często importowane są również pojazdy Porsche Cayenne oraz Panamera. Zainteresowaniem cieszą się również samochody produkowane przez Toyotę, Hondę oraz Mazdę.

O ich popularności decyduje przede wszystkim wyższe wyposażenie dostępne w niższej cenie. Dodatkowo, specjalnie na rynek amerykański producenci utworzyli specjalne marki, cechujące się wyższym standardem. Najlepszym tego przykładem jest Lexus oraz Infinity, należące tak naprawdę kolejno do Toyoty oraz Nissana.

Samochody z USA mogą być ciekawą alternatywą dla miłośników motoryzacji. Warto pamiętać jednak o tym, że taka transakcja wiąże się z wieloma formalnościami, a także dodatkowymi opłatami. Auta z USA cenione są jednak ze względu na bogate wyposażenie oraz możliwość zakupu unikalnych modeli, które w Europie nie zostały nigdy wprowadzone do oferty autoryzowanych salonów motoryzacyjnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ