Michał Nielub
Michał Nielub
16 Mar, 2018 - 02:00

Samochody z Belgii – za i przeciw

Michał Nielub

Samochody z Belgii są coraz chętniej sprowadzane przez Polaków. Kraj ten jest wysoce zmotoryzowany, a nabywcy używanych aut mogą tutaj trafić na prawdziwe perełki motoryzacyjne. Jeżeli interesuje Cię zakup starszych modeli lub kupno lekko uszkodzonego auta w dobrej cenie, auta z Belgii będą strzałem w dziesiątkę!

Samochody z Belgii są atrakcyjnym produktem dla Polaków. Specyfika tamtejszego rynku sprawia, że można trafić na naprawdę atrakcyjne cenowo auta. Do tego kraju warto się udać w zasadzie po dwa typy pojazdów. Po pierwsze, jeżeli interesują nas starsze modele oraz po drugie, gdy chcemy nabyć lekko uszkodzone auto w bardzo atrakcyjnej cenie. Ciekawymi okazjami są również kilkuletnie samochody sprzedawane przez euro-urzędników.

Auta z zagranicy – jak Belgowie traktują swoje auta?

Belgia jest zamożnym krajem i słynie z tego, że jej obywatele dbają o posiadane rzeczy, w tym również o własne samochody. Specyfiką tamtejszego rynku jest, że co do zasady samochody powypadkowe nie są regenerowane. Jest to decydujące w kontekście cen za takie pojazdy. Auta z Belgii nawet po lekkich stłuczkach bardzo tracą na wartości. Dzięki temu wydatek związany z ich zakupem będzie o wiele niższy niż w przypadku innych krajów.

Zależność, która dodatkowo decyduje o tym, że samochody powypadkowe są tam nisko wyceniane, jest ogólnie przyjęta polityka firm ubezpieczeniowych.

Większość z nich nawet lekkie uszkodzenia kwalifikuje jako szkodę całkowitą. Z tego powodu opłaca się kupować samochody z Belgii, które uczestniczyły w stłuczce. Może się okazać, że biorąc pod uwagę koszt zakupu oraz naprawy cena będzie okazyjna w porównaniu do tego samego modelu oferowanego na polskim rynku.

Samochody z Belgii – zalety

Zakup auta z Belgii ma wiele zalet. Przede wszystkim rynek motoryzacyjny jest tam prężny, co wiąże się z wieloma dostępnymi ofertami, a samochody powypadkowe można nabyć w atrakcyjnych cenach.

Pojazdy klasy Premium również są interesującą propozycją, ponieważ wielu urzędników europejskich często je wymienia, stare odsprzedając w cenie znacząco niższej niż realna wartość rynkowa.

Zaletą jest również pewna historia aut belgijskich. Przekręcanie liczników w tym kraju kwalifikowane jest jako przestępstwo. Dodatkowo każde auto posiada „Car pass”, który jest potwierdzeniem przebiegu.

Samochody z Belgii – wady

Największą wadą importowania aut z tego kraju jest czasochłonność. Trafić na okazję na odległość nie jest łatwo, ponieważ lokalni handlarze są dobrze zorganizowani. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest osobista podróż do Belgii na kilka dni. Tym samym zwiększamy prawdopodobieństwo, że samochód nabędziemy bezpośrednio od właściciela, z pominięciem pośredników.

Samochody z Belgii – gdzie szukać?

Szukając auta z Belgii warto skorzystać z tamtejszych portali ogłoszeniowych. Do najpopularniejszych należy m.in. www.autoscout24.be. Równie popularne są www.hebbes.be oraz www.2dehands.be/autos.

Warto również udać się bezpośrednio do tamtejszych komisów. W Belgii funkcjonuje także wiele giełd, na których można nabyć samochody używane bezpośrednio od właścicieli.

Dowiedz się więcej: Giełda samochodowa – co i gdzie kupować? >>

Jakie giełdy samochodowe w Belgii?

Podobnie jak w Polsce, Belgowie organizują giełdy samochodowe. Jest to dobre miejsce, by znaleźć naprawdę atrakcyjne cenowo i wizualnie egzemplarze. Jedna z największych znajduje się pod Antwerpią. Jest na tyle popularna, że część handlarzy z Polski bywa tam regularnie. Kwestią fundamentalną pozostaje, czy obiegowa opinia o atrakcyjności giełd samochodowych jest zgodna z prawdą?

W lipcu ubiegłego roku dziennikarze z moto.onet.pl postanowili zweryfikować powszechne przekonanie. Jak się okazuje, na tej giełdzie dominują handlarze. Prywatni sprzedawcy zaczynają się zjeżdżać dopiero w okolicach godziny 11. Jednak od razu są oblegani przez stałych bywalców, którzy starają się kupić najlepsze i najtańsze modele. Na okazję wprawdzie można trafić, jednak nie jest to gwarantowane.

Jak nie giełda, to gdzie?

Samochody z Belgii warto kupić bezpośrednio od właściciela. W tym celu warto szukać aut wystawionych z tzw. „wolnej ręki”. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, iż auto nabędziemy od osoby prywatnej, a nie handlarza. Natknąć się jednak na tego typu okazje nie jest łatwo. Najskuteczniejszą metodą jest szukanie wystawionych pojazdów na ulicy z kartką informującą o sprzedaży.

Samochody z Belgii – ogłoszenia w Internecie

Prywatne ogłoszenia, zamieszczone w Internecie, mają jedną szczególną wadę. Bardzo szybko znikają, ponieważ lokalni handlarze są czujni. Z tego powodu najciekawsze egzemplarze znajdują nabywcę w ciągu maksymalnie kilku dni. Może się okazać, że w takich okolicznościach pojazd zostanie sprzedany, zanim w ogóle dotrzemy do Belgii w celu jego obejrzenia.

Mając powyższe na uwadze, najbardziej skuteczną metodą zakupu używanego auta jest podróż na kilka dni do Belgii. Dzięki temu mamy możliwość szukania samochodów wystawionych na ulicy, a także systematyczne przeczesywanie Internetu. Jeżeli znajdziemy interesującą propozycję, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zdążymy obejrzeć auto i ewentualnie nabyć je szybciej od lokalnego handlarza.

Samochody z Belgii – formalności

Samochody z zagranicy wiążą się również z określonymi formalnościami. W przypadku, gdy ściągamy auta z Belgii najdroższą kwestią jest zakup wyjazdowych tablic rejestracyjnych oraz dokumentów. Te formalności dopełnimy wyłącznie w Brukseli przy Voruitgangstraat 60 i należy się liczyć wówczas z wydatkiem rzędu 250 euro.

W niektórych przypadkach bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług lawety. Polskich przewoźników można spotkać np. na wszystkich większych giełdach samochodowych. Koszt ich usług to np. 900 zł z Antwerpii do Płocka.

Auta z Belgii a umowa kupna sprzedaży

Kupując samochody z Belgii warto być świadomym tego, że podobnie jak w Polsce, zakup musi opierać się na umowie kupna sprzedaży. Belgijskie prawo jasno precyzuje, co takowa musi zawierać. Jej elementy są następujące:

 • miejsce i data zawarcia umowy,
 • cena bez VAT,
 • kwota zaliczki i saldo należności,
 • prawo do odstąpienia od umowy, jeżeli ta została zawarta na odległość,
 • oświadczenie nabywcy o zapoznaniu się z treścią umowy,
 • załącznik zawierający opis pojazdu (marka, model, rok pierwszej rejestracji, nr nadwozia, przebieg i wszystkie pozostałe cechy),
 • podpisy sprzedawcy oraz nabywcy wraz z datą.

Samochody z Belgii można nabyć za gotówkę, o ile wartość transakcji nie przekracza 30 tys. euro. Wysokość zaliczki zaś zazwyczaj opiewa na 30% wartości pojazdu.

Dowiedz się więcej: Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu >>

Samochody używane z Belgii – dodatkowe formalności

Sprowadzając auta z Belgii należy dopełnić jeszcze innych formalności. Po sprowadzeniu pojazdu, w pierwszej kolejności należy opłacić akcyzę w Urzędzie Celnym.

Dowiedz się więcej: Akcyza na samochody – kogo obowiązuje i ile wynosi? >>

Następnie musimy poszukać tłumacza przysięgłego, by ten przetłumaczył dowód rejestracyjny na język polski.

Kolejnym obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia oraz dokonanie przeglądu technicznego, jeżeli zakupione auto takiego nie posiada. Dopiero po wypełnieniu tych formalności możemy zarejestrować nowy nabytek w Wydziale Komunikacyjnym.

Dodatkowo sprzedający musi nabywcy wręczyć następujące rzeczy i dokumenty:

 • Certificat d’immatriculation (inaczej nazywany Inschrijvingsbewijs) – jest to dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu, jeżeli została wydana,
 • komplet kluczyków,
 • książkę serwisową,
 • dokument nazywany „Car pass” wraz z przebiegiem,
 • certyfikat COC, o ile został wydany.

Samochody z Belgii są ciekawą alternatywą dla tych, którzy szukają sprawdzonego auta w atrakcyjnej cenie. Najciekawsze propozycje szybko znikają z ogłoszeń, ponieważ kupowane są przez lokalnych handlarzy w zastraszającym tempie. W tym celu najbardziej sprawdzoną metodą jest osobisty wyjazd do tego kraju, by szukać okazji bezpośrednio na miejscu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ