Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
28 Wrz, 2017 - 11:02
Samochody używane - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Samochody używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Urszula Stanisławska-Hunek

Samochody używane są popularne wśród Polaków. Zakup takiego pojazdu może być wyzwaniem. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć nabycia niesprawnego modelu.

Samochody używane stanowią największą część rynku motoryzacyjnego w Polsce. Decyduje o tym kilka czynników. Przede wszystkim, nie zarabiamy na tyle dobrze jako społeczeństwo, by było nas stać na zakup auta z salonu. Po drugie, istnieje jeszcze wiele osób, które interesują się mechaniką i wolą proste rozwiązania konstrukcyjne, które sami mogą naprawić. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jesteśmy również stosunkowo oszczędni i nie czujemy potrzeby kupowania nowych pojazdów.

Kupno samochodu, który był używany, wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Nie posiadamy pełnych informacji na temat sposobu użytkowania auta przez poprzedniego właściciela. Istnieje prawdopodobieństwo zakupu takiego pojazdu, które za chwilę będzie trzeba naprawiać. Dlatego warto być świadomym, na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem transakcji.

Cena i wartość samochodu

Samochody używane dostępne są w atrakcyjnych cenach. Zbyt niski koszt zakupu może jednak oznaczać niewielką wartość pojazdu. Na szczęście nabywca ma możliwość, by skonsultować kupno wybranego samochodu z mechanikiem. Specjalista posiada zdecydowanie szerszą wiedzę praktyczną i istnieje duża szansa, że wykryje ewentualne ukryte wady, zręcznie zamaskowane przez sprzedającego.

Warto szukać samochodu, który wcześniej miał tylko jednego użytkownika, co zwykle przekłada się na większą wiarygodność przedstawianych informacji.

Dowiedz się więcej: Wycena auta do sprzedaży krok po kroku >>

Samochody używane – stan silnika

Wiele o samochodzie może powiedzieć próbna jazda. Auto powinno sprawnie zapalić, klimatyzacja musi być sprawna, a kontrolki uśpione. Niska cena może świadczyć o katastrofalnym stanie silnika. Wstępnie możemy sprawdzić jego stan, odkręcając korek od oleju. Jeśli zauważymy dym lub kropelki wody na oleju, będziemy mieć wówczas pewność, że najlepszy czas silnik ma już dawno za sobą.

O problemach z silnikiem może świadczyć również emisja zbyt dużej ilości dymu. W przypadku silników Diesla sprzedający zazwyczaj argumentuje taki stan rodzajem zamontowanej jednostki napędowej. „Diesel zawsze kopci”, powiadają. Jest w tym część prawdy, lecz nie dajmy się zwieść!

  • Zbyt duża ilość czarnego dymu może świadczyć o problemach z turbiną.
  • Biały dym może oznaczać problemy z głowicą.
  • Niebieski dym zazwyczaj zwiastuje zbyt duże zużycie tłoków i cylindrów.

Chęć ekspresowej sprzedaży auta

Próba szybkiego pozbycia się samochodu może świadczyć o pochodzeniu pojazdu z kradzieży. Istnieje również zagrożenie, że względem właściciela wszczęto postępowanie egzekucyjne, w związku z czym szybko pozbywa się własnego majątku. Kupno samochodu w takim przypadku zawsze warto poprzedzić wizytą na portalach komorniczych lub zasięgnięcia języka bezpośrednio w najbliższym sądzie.

Dowiedz się więcej: Najlepszy samochód rodzinny >>

Jak rozpoznać samochody używane powypadkowe?

Nawet kierowca nieobeznany z mechaniką samochodową może zorientować się, czy samochód przeszedł wypadek. Dokładne oględziny samochodu używanego pozwolą dostrzec różnice w kolorze karoserii świadczące o czynnościach naprawczych.

Wiele odpowiedzi uzyskamy sprawdzając datę produkcji szyb samochodowych. Pojazdy bezwypadkowe będą posiadały jednakowe oznaczenia producenta. Na szybie przedniej musi znajdować się informacja, jakiej marki jest samochód. Brak takich danych świadczy o tym, że interesujący nas pojazd brał udział w wypadku i została wstawiona nowa szyba.

Podobną wskazówką będzie równomierna szczelina między drzwiami i błotnikami. Jeśli nie jest równa, samochód uczestniczył w wypadku. Ta zasada może nie dotyczyć jednak sytuacji zakupu auta z Niemiec. Blacharze z tego kraju posiadają lepszy warsztat i są bardziej dokładni, zaś właściciele są na tyle majętni, by nie stosować zamienników. W takim przypadku szczeliny między częściami karoserii mogą być równe, co nie oznacza, że ten konkretny pojazd nie uczestniczył w żadnym zdarzeniu drogowym.

Dowiedz się więcej: Giełda samochodowa – co i gdzie kupować? >>

Przegląd samochodu – historia na podstawie numeru VIN

Pewność, co do stanu samochodu, nabywca uzyska po przeglądzie w warsztacie samochodowym. Warto zapłacić za dokonanie przeglądu, zanim wydamy pieniądze na używane samochody. Kupno auta z poważnymi usterkami i wyeksploatowanym silnikiem, może okazać się bardzo kosztowną decyzją.

Samochody używane można również zweryfikować na podstawie numeru VIN. Istnieje ogólnoeuropejski system, do którego wprowadzane są wszelkie informacje dotyczące konkretnego samochodu. Po zakupie raportu możemy uzyskać informacje m.in. w zakresie przeglądów serwisowych, ewentualnych napraw, a nawet zobaczyć zdjęcia zrobione podczas odprawy celnej.

Dowiedz się więcej: Umowa darowizny samochodu – co warto wiedzieć >>

Samochody używane - na co zwrócić uwagę przy zakupie - przegląd samochodu

Samochody poleasingowe

Samochody używane można również nabyć od firm leasingowych. Wbrew obiegowej opinii, może okazać się to bardzo trafionym zakupem. Należy jednak stosować się do kilku podstawowych zasad, aby kupno samochodu z takiego źródła było strzałem w dziesiątkę.

Przede wszystkim najważniejszą informacją jest rok produkcji oraz przebieg. Jeżeli z wyliczeń wynika, że auto poleasingowe jeździło więcej, niż 100 km dziennie, możemy być pewni, że służyło jako pojazd flotowy. Takich należy się wystrzegać, ponieważ zazwyczaj są bardzo wyeksploatowane i zaniedbane.

Zdarzają się jednak perełki. Często leasingobiorcą był właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, lecz auto użytkował w celach prywatnych. W związku z tym dbał o nie i nie eksploatował nadmiernie. Tego typu samochody używane również mogły służyć jako środki transportu prezesów spółek lub pracowników szczebla menedżerskiego. W takich przypadkach kupno samochodu od leasingodawcy może okazać się dobrym pomysłem.

Dowiedz się więcej: Na co zwracać uwagę kupując samochody poleasingowe >>

Auta z Niemiec

Warto również zainteresować się rynkiem motoryzacyjnym naszych zachodnich sąsiadów. Samochody z Niemiec zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym i z bogatym wyposażeniem. Podobnie jednak jak samochody poleasingowe, można trafić na zaniedbany egzemplarz. Aby tego uniknąć, należy stosować się do pewnych zasad, których skuteczność potwierdzona została praktyką wielu ludzi.

Dowiedz się więcej: Samochody z USA – czy to się opłaca? >>

Potrzebna dokumentacja

Wraz z kupnem używanych samochodów otrzymujemy dokumentację. Zadbajmy, by w nasze ręce trafił komplet dokumentów.

Umowa kupna-sprzedaży potrzebna będzie w urzędzie. Taki dokument zawiera dane samochodu, informacje osobowe o sprzedającym i nabywcy oraz cenę sprzedaży-kupna.

Podatek od czynności cywilno-prawnych należy zapłacić w urzędzie skarbowym, w przeciągu dwóch tygodni od daty zakupu. Do załatwienia tej czynności będą potrzebne dokumenty samochodu oraz umowa. W ciągu miesiąca należy pojazd zarejestrować.

Dowiedz się więcej: Czy auto w rozliczeniu jest opłacalne? >>

Samochody używane w dalszym ciągu stanowią większą część rynku motoryzacyjnego. Motywowane jest to ich niską ceną oraz faktem, że takie auta można nabyć w naprawdę dobrym stanie technicznym. Należy w tym celu jednak dokonać uważnych oględzin, aby być w pełni zadowolonym z nabytego pojazdu.

Auta z Niemiec stanowią atrakcyjną alternatywę dla rynku polskiego, ponieważ na ogół te samochody są w lepszym stanie technicznym. Samochody poleasingowe również mogą być trafionym zakupem, pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad.

Dowiedz się więcej: Komisy samochodowe – to musisz wiedzieć >>

Samochody używane - na co zwrócić uwagę przy zakupie - najważniejsze zasady

ZOBACZ RÓWNIEŻ