Michał Nielub
Michał Nielub
16 Lis, 2017 - 02:00
Samochody sportowe - plusy i minusy

Samochody sportowe – plusy i minusy

Michał Nielub

Są piękne, mają niesamowite osiągi, przyciągają wzrok i budzą zazdrość. Samochody sportowe to miłość wielu osób. Przekonaj się, jakie są ich plusy i minusy.

Samochody sportowe są marzeniem wielu osób, nie tylko płci męskiej. Podziwiane są za piękny i aerodynamiczny kształt oraz niesamowite osiągi. Auta sportowe wiążą się jednak z wieloma wadami, wynikającymi z ich użytkowania. Szczególnie w polskich realiach. Dodatkowo zakup i eksploatacja nie należą do najtańszych.

Samochody sportowe – cena

Decydując się na zakup tego typu samochodu, warto być świadomym, że osiągi zawsze kosztują. Z tego powodu w zasadzie tanie auta sportowe nie istnieją. Owszem, można nabyć starsze pojazdy w cenie do 10 tys. złotych, jednak wielu ekspertów odradza tego typu zakup.

Wiąże się to z tym, że samochody o sportowej charakterystyce użytkowane są zazwyczaj dla zabawy. Niska cena zatem oznacza wysokie ryzyko, że konkretny egzemplarz będzie mocno wyeksploatowany i w krótkim czasie może być konieczna naprawa. Należy przy tym zaznaczyć, że części do najtańszych nie należą, zaś nie każdy serwis w ogóle podejmie się wykonania usługi.

Zakup auta sportowego

Decydując się na zakup sportowego samochodu, warto bardzo dokładnie przejrzeć dostępną ofertę na rynku. Dokonanie oględzin wybranego egzemplarza powinno odbyć się w towarzystwie zaprzyjaźnionego mechanika. Warto mieć świadomość tego, że samochody sportowe są bardzo mocno eksploatowane. Istnieje zatem ryzyko, że stan techniczny będzie bardzo zły, zaś elementy wymagające naprawy nie będą widoczne na pierwszy rzut oka.

Dobrą praktyką jest zakup takiego auta od pierwszego właściciela, który wszelkich napraw dokonywał w autoryzowanym serwisie lub u wyspecjalizowanego fachowca, co jest udokumentowane. Auta sportowe wymagają szczególnej troski i specjalistycznej wiedzy, którą nie każdy mechanik dysponuje.

Dowiedz się więcej: Kupno i sprzedaż samochodu – przewodnik >>

Samochody sportowe – zalety

Samochody sportowe mają swoje określone wady, jak i zalety. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści, z którymi wiąże się zakup i użytkowanie auta sportowego:

  • Wygląd – zazwyczaj styl takich pojazdów przykuwa wzrok wszystkich przechodniów, zaś właściciele innych aut sami zagadują do nas np. na stacji benzynowej.
  • Osiągi – samochody sportowe mają bardzo wygórowaną charakterystykę osiągów. Szybko przyspieszają, szybko hamują, do tego bardzo dobrze trzymają się drogi.

Samochody sportowe – wady

Powyższe zalety należy zrównoważyć z wadami. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, iż tanie auta sportowe nie istnieją. Wyśrubowane parametry kosztują.

Poza ceną zakupu, decyzję o nabyciu takiego pojazdu należy podjąć po uwzględnieniu następujących wad ich użytkowania:

  • Spalanie – samochody sportowe nie są napędzane np. oszczędnymi silnikami Diesla. Projektantom i producentom najbardziej zależy na jak najlepszych wynikach rozpędzania, a jednocześnie nie przykładają większej uwagi na ekonomię jazdy.
  • Komfort – samochody sportowe nie są luksusowymi limuzynami. Projektowane są z myślą o krótkich, szybkich jazdach na torze wyścigowym, a nie o pokonywaniu długich tras. Z tego powodu słowo „komfort” jest kompletnym przeciwieństwem do warunków oferowanych przez auta sportowe.
  • Koszty napraw – części zamienne są bardzo drogie. Wpływają na to dwa czynniki – z jednej strony problem z dostępnością, z drugiej ich konstrukcja.

Dowiedz się więcej: Wady i zalety samochodów elektrycznych >>

Które samochody sportowe są godne uwagi?

Jak zostało wspomniane wyżej, tanie auta sportowe nie istnieją. Jednym z najbardziej cenionych modeli jest Toyota GT86. Cena zakupu używanego auta waha się pomiędzy 30 – 60 tys. złotych, w zależności od stanu, wyposażenia i rocznika.

Samochody sportowe mają również swoje klasyki. Należy do nich znane i cenione Porsche 911. Ten model produkowany jest nieprzerwanie od ponad 50 lat. Zmianom ulega wyłącznie wyposażenie, wersje silnikowe oraz auto przechodzi nieznaczny lifting. Największą barierą może być jednak cena. Koszt używanego i zadbanego pojazdu to od 90 tys. złotych do nawet 600 tys. zł.

Samochody sportowe to wiele plusów, ale również i minusów. Nie są to pojazdy przeznaczone dla każdego, a już na pewno nie dla tych, którzy będą ich używać wyłącznie do dojazdów do pracy. Warto podjąć rozsądną decyzję, a pomoże w tym świadomość tego, z czym tak naprawdę wiąże się użytkowanie takiego auta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ