Michał Nielub
Michał Nielub
21 Lip, 2017 - 04:00

Tylko Tesla? Jaki samochód elektryczny można kupić w Polsce?

Michał Nielub

Samochód elektryczny jest rozpatrywany w kontekście alternatywy dla pojazdów napędzanych paliwami. W perspektywie wyczerpania złóż ropy naftowej, cieszą się coraz większą popularnością.

Złoża ropy naftowej ulegają wyczerpaniu. Chociaż kraje OPEC deklarują rezerwę wydobycia nawet na 130 lat, to nie ulega wątpliwości, że rozwiązania polegające na korzystaniu z alternatywnych paliw należy rozwijać już dzisiaj. Samochód elektryczny jest technologią, która już teraz zdobywa coraz więcej zwolenników.

Krótka historia motoryzacji elektrycznej

Historia silników elektrycznych jest stosunkowo młodą dziedziną w światowym przemyśle. Zapoczątkowana została ok. 1800 roku przez włoskiego fizyka i fizjologa, Alessandro Voltę. W 1834 roku technologia ta znalazła pierwsze praktyczne wykorzystanie – Moritz Herman użył silnik elektryczny do napędzania łódki.

Zastosowanie w motoryzacji ma początek jeszcze później, bo w 1884 roku. Wówczas Nikola Tesla zaprojektował dwufazowy silnik indukcyjny. Rozwój silników elektrycznych został zahamowany w wyniku dynamicznego rozwoju silników spalinowych. Do technologii powrócono dopiero w latach 80. XX wieku w wyniku preferencyjnej polityki rządu Stanów Zjednoczonych.

Dowiedz się więcej: Kupno i sprzedaż samochodu – przewodnik >>

Pojazdy elektryczne w Polsce

Samochód elektryczny cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Dużym ograniczeniem jest, niestety, niewielka liczba ogólnodostępnych stacji ładowania. Przykładowo, istnieją obecnie jedynie dwie stacje benzynowe, w których można naładować samochód elektryczny. Znajdują się w Ziębicach w woj. dolnośląskim oraz w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Sprawdź tutaj mapę wszystkich punktów ładowania samochodów elektrycznych w Polsce.

Niemniej, producenci samochodów dostrzegają potencjał tego rynku. Coraz więcej marek wprowadza do swojej oferty pojazdy z napędem elektrycznym. Najbardziej znaną marką są samochody Tesla – ich oferta cechuje się największym urozmaiceniem modeli.

Obecnie, na rynku dostępne są następujące auta z napędem elektrycznym marki Tesla:

  • model S w 3 wersjach,
  • model X w 2 wersjach.

Używany samochód elektryczny Tesla można zakupić w cenie od 179 000 zł. Ceny zależne są od przebiegu, rocznika i modelu. Nową Teslę X można nabyć w cenie prawie 800 000 zł.

Dowiedz się więcej: Samochód bez prawa jazdy? To możliwe! >>

Producenci samochodów elektrycznych

Nie tylko pojazdy marki Tesla można nabyć w Polsce. Nowy samochód elektryczny Opel Ampera-E dostępny jest w cenie 156 000 zł. Auta te cechują się imponującym zasięgiem. W pełni naładowany silnik zapewni nam możliwość podróżowania nawet do 500 km.

Dostępne są również bardziej budżetowe rozwiązania. Taką propozycją jest produkowany od 2012 roku w Polsce Romet 4E. Nowy samochód elektryczny można nabyć w granicach 32-36 tys. zł, w zależności od wyposażenia. Cena rynkowa używanych pojazdów elektrycznych zaczyna się od 10 tys. zł.

W Polsce można ponadto nabyć auta z napędem elektrycznym następujących producentów:

  • Nissan model Leaf,
  • BMW model i3 oraz i8,
  • Volkwagen model e-Golf oraz GTE,
  • Audi e-Tron,
  • Smart ForTwo ED,
  • Renault ZOE,
  • Mercedes B-Class Electric Drive.

Dowiedz się więcej: Pierwszy samochód – które auto wybrać? >>

Należy się spodziewać, że oferta aut z napędem elektrycznym będzie się poszerzać w Polsce. Zapotrzebowanie użytkowników na tego rodzaju samochody wrasta, a w związku z tym, także liczba tzw. gniazdek, czyli punktów ładowania.

Dużą zaletą jest możliwość ładowania samochodu elektrycznego we własnym domu – jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie planują dłuższych wyjazdów. Podczas podróży lepiej natomiast dobrze zaplanować postoje i noclegi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ