Michał Nielub
Michał Nielub
21 Wrz, 2017 - 14:27
Samochód bez prawa jazdy? To możliwe!

Samochód bez prawa jazdy? To możliwe!

Michał Nielub

Samochód bez prawa jazdy? Tak, ale warunkiem jest zakup tzw. kwadracykla o całkowitej masie nieprzekraczającej 350 kg. Z prawnego punktu widzenia, są one tak samo traktowane jak motorowery.

Samochód bez prawa jazdy nazywany jest inaczej kwadracyklem lub czterokołowcem. Z punktu widzenia prawa, jest on traktowany tak samo jak motorower. W związku z powyższym nie istnieje konieczność posiadania wydanego prawa jazdy. Wystarczy dowód osobisty (dla osób pow. 18 roku życia) lub karta motorowerowa (dla osób poniżej 18 roku życia).

Samochód bez prawa jazdy, czyli jaki?

Kwadracykle dzielą się na dwa typy. Podział wynika z ich wagi i wyróżnia się:

  • pojazdy lekkie (do 350 kg),
  • pojazdy ciężkie (do 550 kg).

Bez uprawnień można kierować lekkimi czterokołowcami. Charakteryzują się niską prędkością maksymalną, która wynosi 45 km/h. Instalowane w nich napędy nie mają większej mocy, niż 4 kW. Z uwagi na te cechy, samochód na dowód jest pojazdem typowo miejskim.

Dowiedz się więcej: Samochody sportowe – plusy i minusy >>

Auto bez prawa jazdy – kto może prowadzić?

Samochód na dowód jest dostępny dla każdego, kto ukończył 18 rok życia. W przypadku młodszych użytkowników wymagane jest posiadanie wydanej karty motorowerowej.

Wszystko dzięki temu, że samochód na dowód w świetle prawa jest tak samo klasyfikowany, jak motorowery. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Jeżeli dany kierowca dostał sądowy zakaz prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, to dotyczy on również kwadracykli.

Dowiedz się więcej: Najlepszy samochód rodzinny >>

Kwadracykle a testy na prawo jazdy

W celu kierowania ciężkimi kwadracyklami, istnieje konieczność wyrobienia prawa jazdy kat. B1. Od 2014 roku te testy może zdać już szesnastolatek. Wówczas zyskuje uprawnienia do kierowania samochodami o masie do 400 kg (jeżeli są przeznaczone do przewozu osób) lub 550 kg (jeżeli ich przeznaczeniem jest przewóz rzeczy). Samochody te są w stanie rozwijać maksymalną prędkość 100 km/h. Nie można jednak poruszać się nimi po autostradach oraz drogach ekspresowych.

Samochód bez prawa jazdy jest możliwy. Warunkiem jest jednak zakup określonego pojazdu, którego masa bez obciążenia nie przekracza 350 kg. Auto bez prawa jazdy jest dostępne dla każdego, kto ukończył 18 rok życia. Z kolei młodsi kierowcy muszą posiadać kartę motorowerową. Istnieje również możliwość kierowania pojazdami przez osoby niepełnoletnie, pod warunkiem posiadania ważnego prawa jazdy kat. B1.

ZOBACZ RÓWNIEŻ