Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
25 Sie, 2018 - 01:00
Saloniki: Zabytki, które musisz zobaczyć

Saloniki: Zabytki, które musisz zobaczyć

Arkadiusz Cierniak

Odwiedź wielkie greckie miasto – Saloniki. Zabytki, które się tam znajdują doskonale uzupełniają wielkomiejski charakter miasta i pokazują prawdziwą Grecję!

Wakacje w Grecji to niezwykle popularny kierunek na letni urlop. Warto wykorzystać go jednak nie tylko na relaks i spędzanie czasu w hotelowym basenie czy na słonecznej, piaszczystej plaży. Odwiedzając Saloniki trzeba zatrzymać się na chwilę i w zadumie podziwiać zabytki, które stanowią o sile i wyjątkowej kulturze Grecji.

Saloniki – najważniejsze zabytki

Rzymskie forum

Zabytki starożytnej Grecji to miejsca kluczowe i najczęściej odwiedzane przez turystów. Grecja słynie z niezwykłych budowli, miejsc i zabytków, które swą obecnością w wyjątkowy sposób unaoczniają dziedzictwo starożytnych. Dawniej forum stanowiło najważniejsze miejsce w całej miejscowości Saloniki.

Zabytki i ogromny plac – niegdyś niezwykle okazała i wyłożona marmurem przestrzeń otoczona była najważniejszymi miejskimi zabudowaniami. Dziś miejsce dotknięte zębem czasu pozwala odwiedzającym podziwiać jedynie pozostałości wyjątkowych budowli, wśród których największą uwagę przyciągają historyczne termy.

Miejsce zaskakuje funkcjonalnością i w pełni udowadnia ogromną świadomość i potęgę starożytnej cywilizacji. Oprócz wspomnianych łaźni kompleks mieścił w sobie biblioteki czy ogromną salę koncertową, przez starożytnych nazywaną odeonem. Pozostałości rzymskiego forum w Salonikach całkowicie oddają niezwykłość i wysoki poziom rozwoju starożytnych.

Dowiedz się więcej: Grecja: Saloniki – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

 

Rotunda w Salonikach

Ciekawe obiekty w Grecji nie należą do rzadkości i odwiedzający je chętnie turyści w pełni mogą docenić fascynującą kulturę starożytną. Zachowana w dobrym stanie rotunda pochodząca z przełomu III i IV wieku to najstarsza budowla w miejscowości Saloniki.

Zabytki znajdujące się w okolicy, takie jak Łuk Galeriusza tworzyły niegdyś wielki kompleks i stanowiły nierozerwalną całość. W pobliżu znajdował się także zburzony już hipodrom i pałac cesarski, które w połączeniu z rotundą i łukiem dumnie górowały nad okolicą.

Sama rotunda jest obiektem wyjątkowym i docenianym nie tylko przez współcześnie odwiedzających ją podróżnych. W zamierzchłych czasach pełniła najprawdopodobniej rolę świątyni Zeusa. Wraz z rozwojem i zmianami epokowymi została przekształcona w kościół, by w końcu podczas panowania tureckiego stać się meczetem.

Dziś w jej wnętrzu zdecydowanie warto skupić się na bogatych, misternie wykonanych mozaikach, które jako doskonałe ornamenty nieprzerwanie ozdabiają ją już od IV wieku.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawostki o Salonikach, które musisz poznać >>

 

Turecki kryty bazar

Wyjątkowa budowla uznawana za ewenement i najpiękniejszy tego typu obiekt na całych Bałkanach. Budowlę bazaru datuje się na XVI wiek, jednak swą funkcję pełni po dziś dzień. Do końca XIX wieku zarządzany był przez tureckich kupców, gdyż to właśnie Turcy stanowili wówczas przeważającą część mieszkańców miasta Saloniki.

Zabytki takie jak ten są do dziś nie tylko tłumnie odwiedzane przez turystów, ale przede wszystkim nadal spełniają swoją pierwotną funkcję. W odrestaurowanych murach bazaru można natrafić na kramy z ekskluzywnymi towarami oraz biżuterią.

Dowiedz się więcej: Grecja: Gdzie zrobić zakupy w Salonikach? Najciekawsze miejsca >>

 

Biała Wieża

Jeden z głównych symboli miasta, którą słynny Sułtan – Sulejman Wspaniały zdecydował postawić nad samym morzem. Znajdująca się na nabrzeżu twierdza niesie za sobą mroczną przeszłość i wiele tajemnic miejscowości Saloniki. Atrakcje takie jak ta przyciągają nie tylko podróżnych zafascynowanych historią, lecz także żądnych przygód i lubiących mroczne historie turystów.

Mieszczące się w niej więzienie skrywa wiele ciekawych opowieści, a złą sławę temu miejscu na dobre zapewniło wymordowanie tu przez Turków zbuntowanych janczarów w roku 1826. Dziś mury fortyfikacji mieszczą w swych wnętrzach wspaniałe Muzeum Kultury Bizantyjskiej, które bezsprzecznie warto odwiedzić przechadzając się po miejskim nabrzeżu.

Dowiedz się więcej: Saloniki: Muzea, które warto odwiedzić >>

 

Łuk Galeriusza

Jeden z najważniejszych zabytków Salonik, który powstał po dumnym zwycięstwie nad Persami odniesionym w roku 297. Przypatrując się łukowi możemy podziwiać dwa masywne filary, jednak warto wiedzieć, że tylko tyle przetrwało do naszych czasów, gdyż oryginalny projekt zawierał cztery filary podtrzymujące wyjątkowy dowód triumfu.

Sam łuk nie stanowił jednak odrębnej budowli, lecz stanowił część wspomnianego już ogromnego kompleksu pałacowego wraz z hipodromem. Dziś można zobaczyć jedynie ich pozostałości, a dowodem potężnego i wyjątkowego projektu są odrestaurowane mozaiki podłogowe.

 

Saloniki a wczesnochrześcijańskie świątynie

Zabytkowe kościoły to doskonały element, który podkreśla przeobrażenia epok oraz nadaje wyjątkowego charakteru miejscowości Saloniki. Zabytki wczesnego chrześcijaństwa są ewenementem również z innego powodu. W cudownych okolicznościach przetrwały trawiący w przeszłości większość miejskiego dobytku Wielki Pożar.

Tym samym obiekty wypełnione misternie wykonanymi mozaikami oraz bogato zdobione freskami można podziwiać w całej okazałości. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na bazylikę Agios Dimitrios. Bez wątpienia to najważniejsza z sakralnych świątyń na mapie Salonik, której wnętrza skrywają relikwie świętego Dymitra. Męczennik jest nie tylko patronem Salonik, lecz także całej Macedonii.

Co jeszcze wyróżnia tą niezwykłą budowlę? Wielkość! Jednak powiedzieć, że bazylika jest duża to jakby nie powiedzieć nic. Świątynia jest największym w całej Grecji obiektem sakralnym i wyróżnia ją także obecność marmurowego nagrobka darczyńcy kościoła. To co w kulturze katolickiej jest codziennością w rycie prawosławnym nie zdarza się nigdy, gdyż zwyczajnie w świątyniach nie umieszcza się żadnych epitafiów. Budowla jest niezwykła z kilku powodów i z pewnością trzeba odwiedzić ją goszcząc w Salonikach.

 

Saloniki – miasto pomników

Przechadzając się po miejskich ulicach, nie sposób ominąć kilku znajdujących się wśród gwarnych alejek pomników. Z pewnością zasługują one na uznanie i nie mogą umknąć naszej uwadze, gdyż przestawiają postaci ważne nie tylko dla starożytnej lecz także dla współczesnej historii Grecji.

Najważniejszym z nich dla wielu jest słynny posąg Aleksandra Wielkiego. Genialny wódz dosiada na nim swojego słynnego wierzchowca Bucefała. Dla greków równie ważną postacią co Aleksander jest jego ojciec u boku którego młody Aleksander nabrał wyjątkowego instynktu przywódcy, wodza i zwycięzcy. Pomnik Filipa II dumnie prezentuje i przypomina zamierzchłe czasy potęgi odwiedzanego regionu.

 

Zgoła inny lecz równie ważny i niezwykły jest pomnik Elefterisa Venizelosa. Na pierwszy rzut oka nieznana postać po zagłębieniu się w jej życiorys budzi ogromną sympatię. Współczesny grecki heros był bowiem politykiem, bojownikiem, ale przede wszystkim ogromnym patriotą, który z uporem i zawziętością walczył o niepodległość Grecji.

Spacer po wielkomiejskim kompleksie ulic przywodzi na myśl wartościowe spostrzeżenie. Warto zwiedzać nie tylko po ty by podziwiać to co dobrze znane, lecz głównie po to by odkrywać to co nieznane. Z tą myślą warto zwiedzać Saloniki z dziećmi, które raz zafascynowane grecką kulturą podczas rodzinnego spaceru przez długie lata odkrywać będą świat z wielką pasją i radością.

Wycieczka do Grecji to doskonała możliwość na poznanie wyjątkowej, śródziemnomorskiej kultury. Warto pamiętać, że prawdziwa Grecja to nie tylko dorobek starożytnych lecz także miejski bazar, kuchnia i tradycje. Łatwo zakochać się w wielkomiejskim greckim klimacie, wystarczy odwiedzić Saloniki.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Salonikach, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Zabytki i wyjątkowe miejsca, które tam napotkamy nie tylko ukażą fascynującą grecką tradycję sprzed tysięcy lat, ale pozwolą lepiej zrozumieć i poznać bogatą, choć burzliwą historię tego regionu. To doskonałe miejsce by wraz z rodziną lub znajomymi zagłębić się w odmętach przeszłości i odkryć zupełnie inne, wyjątkowe oblicze Grecji, którego nie sposób poznać zaczytując się jedynie w książkach i podręcznikach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ