Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
24 Sie, 2018 - 01:00
Saloniki: Muzea, które warto odwiedzić

Saloniki: Muzea, które warto odwiedzić

Arkadiusz Cierniak

Odkryj prawdziwą Grecję odwiedzając Saloniki! Muzea znajdujące się w tym miejscu opowiedzą niezwykłą historię i pozwolą w pełni poznać grecką kulturę.

Wybierając się na słoneczne wakacje do Grecji warto dokładnie zwiedzić miejscowość Saloniki. Zabytki i tutejsza kultura, dokładnie opisana i zobrazowana przez muzealne ekspozycje, opowiadają fascynującą historię całej Grecji, jej społeczeństwa i zmian zachodzących wraz z nadchodzącymi kolejno epokami.

Trzeba pamiętać, że Grecja to nie tylko dziedzictwo starożytnych i by ją naprawdę poznać, warto zanurzyć się w atrakcjach jakie czekają na nas w miasteczku Saloniki. Muzea, które znajdują się w tym mieście prezentują niezwykle ciekawy, choć zgoła odmienny niż stereotypowy dorobek Grecji na przestrzeni lat. Koniecznie odwiedź to miejsce i nie bój się odwiedzać muzeów. Każde z nich zaskoczy Cię opowiadaną przez siebie historią!

Saloniki: muzea, które trzeba odwiedzić

Muzeum Kultury Bizantyjskiej

Adres: Saloniki, 2 Leoforos Stratou

Wyjątkowe muzeum na mapie kontynentalnej Grecji zapewnia niezwykłe atrakcje, prezentując dorobek kultury bizantyjskiej. By w pełni zrozumieć i poznać tę kulturę, warto cofnąć się w czasie i udać do miasta Saloniki. Muzea takie jak to przeniosą nas w czasie i wciągną w wir fascynującej podróży po odległej kulturze wschodniego cesarstwa.

Nowoczesne, klimatyzowane pomieszczenia mieszczą w swoich murach około 3 200 artefaktów dotyczących Bizancjum. Niezwykła kolekcja jest tym bardziej imponująca, iż w jedenastu muzealnych pokojach podziwiać można zbiory datowane od II do XX wieku naszej ery. Wyjątkowy przekrój wspaniałych mozaik, wykonanych z wielką dbałością ikon – wizerunków świętych, kawałki marmurowych elementów, które niegdyś tworzyły wielkie świątynie i budowle, to wszystko nie tylko zabytki kultury, ale przede wszystkim obraz jaki cywilizacja przeszła przez wszystkie lata historii.

Niezwykle ciekawą wystawę stanowią wczesnochrześcijańskie grobowce, czy naczynia liturgiczne sprzed setek lat. Nie brakuje także przedmiotów codziennego użytku, najmniejszych ozdób i biżuterii, która choć nie robi takiego wrażenia jak ścienne malowidła lub wspaniałe mozaiki, to pokazuje obraz społeczeństwa, które nie jest tylko odległym wspomnieniem i zapisanym w książkach ewenementem kultury wschodu.

Dwugodzinna podróż drogą muzealnej wystawy uświadamia, że kulturę bizantyjską tworzyli naprawdę niezwykli ludzie.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Salonikach, o których nie przeczytasz w przewodnikach >>

Saloniki – muzea i planetarium w jednym: Noesis – Centrum Nauki

Adres: Saloniki, 6th Km Thessaloniki Rd. | Thermi

Wakacje w Grecji powinny być przede wszystkim czasem pogodnym i spędzonym w rodzinnym gronie. Noesis – to muzeum fascynuje i zachęca do zwiedzania już od pierwszego zetknięcia się z tym miejscem! Jeszcze przed przekroczeniem progu centrum nauki podziwiamy niezwykle nowoczesną i przyciągającą uwagę bryłę w kształcie srebrnej kuli z każdej strony otoczoną szklanymi korytarzami.

Odwiedzając miasteczko Saloniki atrakcje same wychodzą nam naprzeciw, zachęcając do doskonałej rodzinnej zabawy. Niezwykłe pomieszczenia odkrywają przed nami w przystępny sposób tajemnice wszechświata, zgłębiając wielki świat astronomii i fizyki.

Niezwykłe symulacje, trójwymiarowe multimedialne pokazy oraz nowoczesne planetarium – to miejsce świetnie nadaje się na rodzinny wypad i z pewnością przypadnie do gustu starszym i młodszym. Warto spędzić tam długie godziny, a z ogromną dawką wiedzy i przeżyć koniecznie trzeba usiąść całą familią w muzealnej kawiarence i spuentować naukową podróż ogromnym deserem!

Dowiedz się więcej: Saloniki: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Muzeum Historii Żydów

Adres: Saloniki, Agiou Mina 13

Muzea w Grecji zwykle przenoszą nas w podróż po świecie starożytnej Grecji i dorobku dziedzictwa antycznego. To muzeum także opowiada odległą historię miasta, jednak porusza ciekawy wątek współtworzenia miejskiej kultury przez Żydów od ponad dwóch tysięcy lat. Pouczające i ciekawe wystawy obrazują jak ważna dla Salonik była obecność kultury żydowskiej oraz jej mieszkańców.

Muzealne alejki prowadzą przez odległą historię gminy żydowskiej sprzed dwóch tysięcy lat, aż po brutalne czasy Holocaustu, które na zawsze wymazały ogrom historii tworzonej przez izraelitów na tych terenach. Brak świadomości o istnieniu Żydów w historii Salonik jest na tyle duży, że nawet dzisiejsi, młodzi mieszkańcy miasta nie byli w szkole uczeni o lokalnym dziedzictwie hebrajczyków.

Wstrząsające wspomnienia i niezwykła atmosfera smutku i żałoby po opuszczeniu wystawy dotyczącej żydowskiej zagłady rodzi w sercach turystów refleksję na temat ludzkości i człowieczeństwa. Muzeum zdecydowanie warte odwiedzenia, bez względu na religię, wiek czy płeć, gdyż jego celem jest łamanie, a nie tworzenie podziałów.

Dowiedz się więcej: Grecja: Saloniki – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

Saloniki – muzea wojenne: Wojskowe Muzeum

Adres: Saloniki, 4 Grigoriou Labraki

Ciekawa muzealna przestrzeń, która porusza tematykę greckiej wojskowości z XX wieku. Choć nie uświadczymy tu odzianego w wojskowy ekwipunek hoplity i nie dowiemy się niczego o wojnach peloponeskich, to nie opuścimy murów tego miejsca zawiedzeni. W środku podziwiać można pojazdy i działa pancerne, a nawet wojskowy samolot.

Militarne wyposażenie uzupełniają ciekawe i niezwykle czytelne opisy. Ponadto muzealna wystawa bardzo dobrze objaśnia sytuację I i II Wojny Światowej w regionie bałkańskim i unaocznia prawdę o tutejszych starciach i wojennych zmaganiach. Dbałość o opisanie każdego szczegóły prezentowanych eksponatów – broni czy umundurowania, udowadnia, że kameralną przestrzeń muzeum z uwagą i pietyzmem stworzyli prawdziwi pasjonaci historii.

Co ciekawe nieznana historia współczesnej greckiej wojskowości fascynuje równie mocno, co odległa przeszłość i starożytne zmagania ateńskich wojowników. Miejsce wyjątkowe, nietypowe i poruszające historyczne zagadnienia przypadnie do gustu nie tylko znawcom historii, ale wszystkim, którzy po prostu lubią militaria i kamuflaż moro.

Archeologiczne Muzeum w Salonikach

Adres: Saloniki, Manoli Andronikou 6

Dla wielu jest to najważniejsze muzeum w Salonikach i jedno z najważniejszych w całej Grecji. Ciekawostki o Grecji prezentowane w tych murach zachęcają, by odwiedzić i na długo zapamiętać to miejsce, mimo że porusza na tematykę, którą cała Grecja przesiąknięta jest na wskroś – dorobek starożytnych. Obiekt robi to jednak w sposób umiejętny, gdyż oprócz dobytku kultury antycznej prezentuje historię regionu od prehistorii aż do czasów nowożytnych.

Nowatorskie i nietypowe podejście muzeum owocuje doskonałymi wrażeniami i zmusza do  przemyśleń na temat dziejów całej ludzkości! Przechadzając się po muzealnej przestrzeni podziwiać będziemy pomniki, rzeźby, malowidła, szaty i ozdoby pochodzące z różnych okresów lokalnej historii. Wszystko to pokazane jest w sposób przystępny i nowoczesny.

Warto podkreślić, że sam przewodnik dostępny jest w wielu wersjach, w tym w języku polskim. Multimedialne i interaktywne opisy eksponatów przykuwają również uwagę dzieci. Tym samym jest to świetne miejsce, by całą rodziną zaznajomić się z kulturalnym dorobkiem Hellenów i spędzić w nim długie godziny odkrywając fascynującą przeszłość.

Dowiedz się więcej: Grecja – wakacje marzeń >>

Zabytki w Grecji przyciągają turystów z całego świata! Nie inaczej jest z drugą co do wielkości grecką miejscowością Saloniki. Atrakcje tego miasta nie kończą się jednak na dorobku starożytnej Grecji. Całymi garściami czerpie ona z współczesnej, lokalnej historii i dumnie prezentuje ją turystom. Także przeszłość prezentuje w nieco odmiennym wydaniu, przypominając o ogromnej roli społeczności żydowskiej budującej Saloniki od przeszło dwóch tysięcy lat.

To miasto jest niezwykłe nie tylko ze względu na swą przeszłość, ale głównie teraźniejszość, gdyż dumnie prezentuje jak wygląda dzisiejsza, prawdziwa Grecja! Wakacje spędzone w tym miejscu pozwolą nam odkryć ją naprawdę, a rozsiane po miejscowości Saloniki muzea opowiedzą nam niezwykłe historie związane z regionem, które na długo pozostaną w pamięci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ