Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
28 Wrz, 2017 - 04:00

Jak urządzić salon z kominkiem?

Sylwia Łysak

Salon z kominkiem to marzenie, które może spełnić praktycznie każdy. Zobacz, jak go urządzić żeby uzyskać przytulny klimat, jaki nadaje wnętrzu żywy ogień!

Nasi dziadkowie i rodzice w chłodniejsze dni ogrzewali się piecem kaflowym, kozą lub kominkiem. Ten ostatni od wieków uważany jest za niezwykle piękny i klimatyczny dodatek pasujący do reprezentacyjnych wnętrz. Nic dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na salon z kominkiem. W tym artykule zastanowimy się, jak go urządzić w funkcjonalny i elegancki sposób.

Salon z kominkiem lub piecem grzewczym

Aranżacja salonu, w którym znajduje się kominek z płaszczem wodnym czy piec koza, wspierający lub zastępujący CO to niełatwe zadanie. Wokół takiego kominka tworzy się bałagan – niestety nie tylko od czasu do czasu, ale prawie codziennie.

Nieład związany z użytkowaniem kominka możemy jednak dość łatwo (a także estetycznie) ujarzmić. Drewno kominkowe trzymajmy w dużej, dekoracyjnej skrzyni lub specjalnie przeznaczonej do tego celu wnęce (wygląda to bardzo efektownie).

Dowiedz się więcej: Styl rustykalny w aranżacji wnętrz >>

Jak urządzić salon z kominkiem? - wnęka na drewno

Kupmy elegancki stojak na przybory kominkowe, a podłogę przy kominku wykończmy kamieniem lub płytkami, które łatwo nam będzie wyczyścić.

Dowiedz się więcej: Szyba do kominka – jak wybrać najlepszą? >>

Jak urządzić salon z kominkiem? - stojak na przybory kominkowe

Marzenie o kominku a mieszkanie w bloku

Choć kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domów jednorodzinnych, a piec koza w kamienicach, to mieszkańcy bloków również mogą się urządzić sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominki elektryczne, takie jak te dostępne np. w sklepie KominkiElektryczne.pl (sprawdź tutaj).

Dowiedz się więcej: Biokominek – poznaj wady i zalety tego ogrzewania >>

Niektóre z nich mają funkcję dogrzewania pomieszczeń, a inne po prostu nadają im klimatu. Kominki elektryczne są nie tylko dekoracyjne, ale i bardzo bezpieczne – można je montować nawet przy telewizorach, w pobliżu sof i dywanów. Nadają się świetnie do małych pomieszczeń w blokach i są dużo tańsze od klasycznych kominków. Modele LED wykorzystujące oszczędne diody są dodatkowo tanie w eksploatacji.

Dowiedz się więcej: Duński styl hygge w aranżacji wnętrz >>

Jak urządzić salon z kominkiem? - kominek elektryczny

Kominek na pierwszym planie

Decydując się na salon z kominkiem podkreślmy jego obecność – kominek powinien zająć we wnętrzu ważne, dobrze widoczne miejsce. We współczesnych salonach przeważnie pojawia się na środku najdłuższej ściany pomieszczenia bądź w jednym z jego narożników. Są to lokalizacje, które pozwalają na wyeksponowanie paleniska i umożliwiają połączenie go z innymi elementami wykończenia wnętrza.

Dowiedz się więcej: Piec koza – poznaj wady i zalety >>

Jak urządzić salon z kominkiem? - kominek jako główna ozdoba

Możemy jednak nieco odejść od schematu i umieścić kominek gdzieś indziej np. na fragmencie ściany pomiędzy strefą wypoczynkową a jadalną –  w takim przypadku będzie stanowił umowną granicę pomiędzy nimi.

Dowiedz się więcej: 11 pomysłów na nowoczesny salon >>

Jak urządzić salon z kominkiem? - kominek między salonem a jadalnią

Grunt to ekspozycja

Na rynku dostępne są różne rodzaje kominków. Wśród urządzeń grzewczych (takich jak piec koza czy kominek z płaszczem wodnym) i dekoracyjnych (jak kominki elektryczne) znajdziemy zarówno modele o tradycyjnym, jak i nowoczesnym wyglądzie.

Choć są to ozdoby same w sobie, zawsze warto je odpowiednio wyeksponować. Kominek możemy, a nawet powinniśmy, wykończyć inaczej niż resztę wnętrza np. kamieniem naturalnym, cegłą lub intensywnym kolorem. Dobrze zrobimy, jeśli w pobliżu zainstalujemy półki na drobiazgi czy dekoracyjne oświetlenie. W bezpiecznej odległości od paleniska możemy także postawić wygodny fotel czy położyć miękki, wygodny dywan.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać lampy do salonu >>

Jak urządzić salon z kominkiem? - kominek wykończony kamieniem

Spektakularny efekt

Aranżacja salonu z kominkiem musi być gruntownie przemyślana – powinniśmy uzyskać wnętrze, które będzie sprawiało wrażenie eleganckiego i przytulnego jednocześnie. Taki efekt możemy osiągnąć wybierając odpowiednie materiały wykończeń, mebli i dodatków. Salon z kominkiem kocha te naturalne np. kamień czy drewno. Do kominka pasują tak tradycyjne, jak i nowoczesne style aranżacji wnętrz. Pamiętajmy jednak, że motywy egzotyczne mogą nie współgrać z nim zbyt dobrze.

Dowiedz się więcej: Styl shabby chic w aranżacji wnętrz >>

Jak urządzić salon z kominkiem? - piękne wnętrze z kominkiem

Podsumowując, salon z kominkiem można urządzić w dowolny sposób – pamiętając o tym, aby kominek umieścić w znaczącym miejscu i ładnie go wyeksponować. Aranżację salonu z kominkiem należy skrupulatnie przemyśleć, tak, aby osiągnąć jak najbardziej harmonijny efekt. Mamy nadzieję, że dzięki poradom z tego artykułu uda Ci się stworzyć reprezentacyjne, eleganckie i przytulne wnętrze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ