Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
30 Sty, 2018 - 01:00
Najlepsze sposoby na rozwój osobisty w domu i w pracy

Najlepsze sposoby na rozwój osobisty w domu i w pracy

Sylwia Łysak

Stawiając na rozwój osobisty poprawisz jakość swojego życia! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak to zrobić – skutecznie!

Rozwój osobisty powinien być jednym z najważniejszych obszarów naszych zainteresowań. Dzięki niemu możemy dzień po dniu stawać się coraz lepszymi ludźmi – efekty pracy nad sobą procentują tak w życiu zawodowym, jak i osobistym. Brzmi świetnie, tylko: jak się rozwijać? Od czego zacząć, na czym się skupić? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielamy w tym artykule.

Rozwój osobisty – co to właściwie jest?

Temat rozwoju osobistego opanował współczesny świat. To właśnie o nim traktuje masa bestsellerów książkowych, poczytnych blogów i portali, programów telewizyjnych oraz magazynów. Na nim też skupia się nowoczesna psychologia. Co ciekawe jednak, nawet nauka nie podaje uniwersalnej i jednoznacznej definicji, która wyjaśniałaby, czym rozwój osobisty właściwie jest.

Mówi się o nim w kontekście pracy nad sobą (swoim charakterem, nawykami i umiejętnościami miękkimi) oraz zdobywania nowej wiedzy czy kompetencji. Powtarza się, że rozwój osobisty to wszystkie działania , które umożliwiają poprawienie jakości życia i odkrycie lepszej wersji siebie. Najprościej rzecz ujmując jest to jednak dążenie do doskonałości – przy czym ciekawe jest to, że każdy rozumie tą doskonałość inaczej.

Rozwój osobisty jako dziedzina wiedzy to zbiór metod, technik i informacji, których zastosowanie lub wykorzystanie pomaga nam w ulepszeniu życia zawodowego i prywatnego oraz osiągnięciu szeroko pojętej satysfakcji życiowej. Specjalistów od rozwoju osobistego nazywamy coachami, mentorami, a nawet guru.

Kluczowe pytanie – jacy chcielibyśmy być?

Zanim przejdziemy do metod wspierających rozwój osobisty, musimy sobie zdać sprawę, że każdy z nas jest indywiduum. Z tej uniwersalnej i w gruncie rzeczy oczywistej prawdy wynika kilka istotnych kwestii, a mianowicie:

 • Każdemu z nas zależy na czymś innym – jednemu na wyglądzie, innemu na reputacji, kolejnemu na pokaźnej sumie na koncie. Podejmujmy więc takie działania, które przybliżą nas do realizacji osobistych celów, nie zaś ambicji osób trzecich.
 • Każdy z nas ma inne cechy charakteru – to, co u jednego wymaga poprawy (np. uległość), nie stanowi problemu u innego, posiadającego pozytywną cechę od urodzenia (np. asertywność).
  Dlatego skupiajmy się na tych obszarach, które nam przeszkadzają. Możemy również wynosić na wyżyny nasze mocne strony, jednak znacznie lepiej zrobimy, jeśli najpierw popracujemy nad tymi słabszymi – efekty naszych starań będą dużo bardziej odczuwalne.
 • Każdy rozumie rozwój osobisty inaczej – jeden uzna, że rozwija się, zdobywając wiedzę, a drugi gdy nabędzie umiejętność opanowania skrajnych emocji. Z tego względu poświęcajmy swój czas na aktywności, dzięki którym poczujemy, że się rozwijamy – najlepiej intuicyjnie.

Zanim zaczniemy testować jakiekolwiek metody i techniki, wykonajmy plan rozwoju osobistego. Przed jego opracowaniem odpowiedzmy sobie na następujące pytania:

 1. Jakim chciałbym być człowiekiem? – Obowiązkowym, atrakcyjnym fizycznie, a może towarzyskim?
 2. Z jakich cech charakteru nie jestem zadowolony? – Z tendencji do odkładania wszystkiego na później, lenistwa i niechęci do ćwiczeń czy może nieśmiałości?
 3. Jakich cech i umiejętności mi brakuje? – Organizacji, koncentracji, przebojowości?
 4. Jakie są wewnętrzne przyczyny moich problemów? – Czy wina leży w  prokrastynacji, spadku motywacji, czy też braku pewności siebie?
 5. Co mogę zrobić, by powyższemu zaradzić? – Usunąć z życia rozpraszacze, pracować nad organizacją czasu własnego, motywować się, a może skoncentrować się na celach, skupiać się na rozwijaniu kontaktów towarzyskich i pokonywaniu wewnętrznych barier?

Dowiedz się więcej: 10 sposobów na problemy z koncentracją >>

Szczere, szczegółowe i indywidualne odpowiedzi na powyższe pytania będą stanowiły pole do poszukiwań rozwiązań innowacyjnych, które być może pomogą nam w wyeliminowaniu kilku problemów za jednym zamachem.

Przykład? Bazując na powyższych odpowiedziach, możemy stwierdzić, że potencjalnie dobrym pomysłem byłoby np. zapisanie się na przedpłacone zajęcia fitness (eliminujące rozpraszacze, prokrastynację, wymuszające organizację czasu i porzucenie lenistwa, pomagające stać się atrakcyjnym fizycznie) w naszej grupie wiekowej (co będzie sprzyjało rozwijaniu kontaktów towarzyskich, pokonywaniu nieśmiałości i barier, zdobywaniu pewności siebie).

Oczywiście, operujemy na swoich własnych wizjach i celach. Nie zapominajmy jednak o pomysłowości, która może być kluczem do odnalezienia wielu genialnie prostych rozwiązań!

Dowiedz się więcej: Jak podnieść swoją samoocenę i pewność siebie? >>

Rozwój osobisty a osiąganie celów

Cały rozwój osobisty jest oparty na osiąganiu indywidualnych celów – dbajmy więc o to, aby je regularnie wyznaczać i sukcesywnie realizować. Dzięki takiemu działaniu już nigdy nie staniemy w miejscu

Jak zacząć? Na początek, wyznaczmy sobie jeden, krótkoterminowy cel. Opiszmy go szczegółowo (na papierze!) i  określmy w czasie, co ułatwi nam zmotywowanie się do jego osiągnięcia.

Przygotujmy plan działania i NIEZWŁOCZNIE zacznijmy pracę nad jego realizacją, najlepiej metodą małych kroków. Sprawdźmy poziom swojej motywacji, dowiedzmy się, jakie przeszkody napotykamy i jak sobie radzimy z ich pokonywaniem. Nie poddawajmy się. Jeśli uda nam się dotrzeć do pierwszego celu, to z pewnością damy radę osiągnąć kolejne!

Nigdy jednak nie wyznaczajmy sobie zbyt wielu celów na raz. To błąd, który może nas kosztować bardzo wiele – na przykład nie wypełnienie żadnego z założeń. Powodem takiego stanu rzeczy może być rozproszenie uwagi.

Eksperci ds. rozwoju osobistego są zgodni, że wielozadaniowość nie leży w naszej naturze. Znacznie lepiej działamy, gdy towarzyszy nam koncentracja, czyli  jesteśmy stuprocentowo skupieni na jednym celu czy działaniu. To by tłumaczyło, dlaczego tylko 20% czasu pracy spędzamy efektywnie. Pozostałe 80% zajmują nam rozpraszacze!

Dowiedz się więcej: Jak się zmotywować poprzez wizualizację celu >>

Najlepsze sposoby na rozwój osobisty w domu i w pracy

Motywacja i pozytywne myślenie

W rozwoju osobistym niezwykle ważna jest motywacja – do działania w ogóle i osiągania poszczególnych celów. Jej budowanie możemy oprzeć na znanych i lubianych technikach, o których szerzej wspomnieliśmy w tym artykule.

Dowiedz się więcej: Automotywacja – sposób na motywowanie siebie do działania >>

Jednak nawet nieskończone pokłady motywacji nie gwarantują nam osiągnięcia celów. Aby do nich sukcesywnie dążyć, musimy porzucić pesymizm. Jest on naszym największym wrogiem – nie pozwala nam się cieszyć postępami, które robimy i sprawia, że dostrzegamy same negatywne aspekty sytuacji. Dlatego na drogach do celów stawiajmy na pozytywne myślenie. Dostrzegajmy małe sukcesy,  zalety walki z przeciwnościami i sam fakt, że ruszyliśmy do przodu, zamiast stać w miejscu.

Optymistyczne podejście do życia umożliwi nam także cieszenie się małymi rzeczami, prostymi słowami i ulotnymi chwilami. Ułatwi nam kochanie życia takim, jakie jest.

Dowiedz się więcej: Pozytywny stres – jak go efektywnie wykorzystać? >>

Zmora Kowalskich i nie tylko – zarządzanie czasem

Rozwój osobisty to także, a może przed wszystkim, nauka umiejętności zarządzania czasem. Dlaczego jest tak ważna? Ponieważ czas jest ograniczony, więc definiuje nasze życie. Aby zobrazować skalę tego zjawiska, przypomnijmy sobie, jak często mówimy:

 • To nie czas na takie rozmowy.
 • Nie mam czasu nawet na… (Tu prozaiczna czynność, na którą nie możemy znaleźć wolnej chwili.)
 • Jakby czas stanął w miejscu.
 • Teraz to już za późno.
 • Gdybym miał więcej czasu…

… i tak dalej.

O tym, jak cenny jest czas powstało nawet wiele filmów, jak choćby In Time (Wyścig z czasem), gdzie przedstawiono wizję świata bez pieniędzy, które zastąpiono czasem pozostałym do śmierci.

To właśnie ze względu na wiecznie upływający czas Internet stał się tak potężny – w końcu eliminuje bariery odległościowe , których pokonanie wymagałoby poświęcenia cennego czasu. Przykładów tego typu można wymieniać mnóstwo, ale po co?

Dowiedz się więcej: Jak efektywnie wyznaczyć cele w pracy i życiu? >>

Eksperci ds. rozwoju osobistego podkreślają, że doba wszystkich ludzi na ziemi trwa dokładnie tyle samo, różnią się tylko (i aż) sposoby jej wykorzystania. Nie możemy więc narzekać na to, że nie mamy czasu – w końcu to tylko od nas zależy, jak go spożytkujemy. Z tego względu,  przykładajmy się w szczególności do:

 • eliminacji prokrastynacji (odkładania czynności na później),
 • organizacji czasu zawodowego i prywatnego (a także jego wyraźnego rozgraniczania, tzw. work-life balance),
 • optymalizacji kolejności działań,
 • pracy nad efektywnością wykonywanych zadań (szczególnie koncentracją).

Dowiedz się więcej: Darmowe aplikacje, które pomagają w zarządzaniu czasem >>

Komunikacja i relacje międzyludzkie

Rozwój osobisty możemy także wspierać poprzez ćwiczenia z zakresu komunikacji interpersonalnej. Wpływają one pozytywnie na ilość i jakość naszych kontaktów oraz relacje osobiste i zawodowe.

Niezwykle przydatna okazuje się sztuka autoprezentacji – bowiem im lepiej się prezentujemy, tym lepiej odbiera nas otoczenie. Co za tym idzie, łatwiej nam zawierać nowe znajomości, pielęgnować relacje oraz rozbudowywać siatkę kontaktów osobistych i zawodowych. (tzw. “networking“). Najważniejsze z punktu widzenia autoprezentacji są poczucie własnej wartości i pewność siebie. Wzmacniając te cechy jakby „z automatu” poprawiamy sposób komunikacji z ludźmi.

Dowiedz się więcej: Dobre relacje międzyludzkie – jak je pielęgnować >>

Pewność siebie i poczucie własnej wartości to dobra baza, którą warto uzupełnić o inne umiejętności. Aby komunikować się w sposób satysfakcjonujący dla siebie i otoczenia, musimy też trenować dyplomację, poczucie humoru, a także komunikację niewerbalną np. mowę ciała. Powinniśmy też nauczyć się, jak formować logiczne argumenty, słuchać uważnie i konkretnie odpowiadać na pytania.

Dowiedz się więcej: Komunikacja niewerbalna – jak odczytać mowę ciała? >>

Warto wspomnieć też o asertywności, czyli umiejętności mówienia „nie”. Wielu ludzi ma z nią problem , w którego efekcie, boryka się z toksycznymi relacjami czy napiętą atmosferą w pracy. Tymczasem odmawianie bywa jedynym sposobem rozwiązania pewnych problemów np. mobbingu. Dzięki mówieniu NIE chronimy własną tożsamość i nie poddajemy się negatywnym wpływom otoczenia.

Dowiedz się więcej: Asertywność w pracy – jak radzić sobie z nadmiarem obowiązków? >>

Rozwój osobisty to temat bardzo rozbudowany. Można go określić jako nieustanne ulepszanie siebie, a tym samym swojego życia – co jest możliwe dzięki pracy nad swoimi wadami i zaletami oraz umiejętnościami miękkimi. Do rozwoju osobistego musimy podchodzić małymi krokami, zaczynając od sporządzenia jego planu opartego na tym, kim chcielibyśmy być i jakie cele osiągnąć.

Na początek możemy postarać się określić jeden cel, później przyjdzie czas na więcej. Ważne jednak, abyśmy nie wymagali od siebie za dużo, gdyż potrzebna jest nam koncentracja. Nie mniej ważna będzie motywacja i umiejętność pozytywnego myślenia, bez których nie ruszymy z miejsca.

Rozwój osobisty musimy oprzeć także o efektywne zarządzanie czasem. Dobra organizacja i wykonywanie czynności w odpowiedniej kolejności mogą zdziałać cuda. Nie mniej ważne będą sztuka autoprezentacji, pewność siebie i budowanie poczucia własnej wartości, które pozytywnie wpłyną na nasze relacje międzyludzkie. Te zaś, zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym ułatwią nam cieszenie się pełnią szczęścia życiowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ