Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
19 Mar, 2017 - 11:35
Rozstępy - dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?

Rozstępy – dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?

Anna Wezgraj da Silva

Rozstępy – jak powstają i w jaki sposób możemy wyeliminować ten wstydliwy i dość powszechny problem.

Rozstępy to utrapienie wielu osób. Te nieestetyczne blizny często są kojarzone z kobietami w ciąży – nic bardziej mylnego! Mogą pojawić się również u innych osób, np. u kulturystów lub nastolatków. Z rozstępami można skutecznie walczyć – przedstawiamy najlepsze  sposoby.

Czym są rozstępy?

Rozstępy są skutkiem przerwanej ciągłości skóry w skutek zbyt szybkiego przybierania na wadze lub gwałtownego chudnięcia. Ujawniają się w postaci nieestetycznych pasm na skórze – początkowo czerwonych (do 6 miesięcy), następnie przechodzących w perłowo-biały kolor i przypominają podłużne blizny.

Rozstępy – przyczyny powstawania

Rozstępy mogą powstawać z wielu różnych powodów. Najczęściej kojarzone są z kobietami w ciąży, jednak pojawianie się tego typu blizn może wystąpić dosłownie u każdego.

Dzieje się to za sprawą upośledzenia komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych, które to z kolei odpowiadają właśnie za elastyczność i rozciągliwość skóry.

Czynniki wpływające na tworzenie się rozstępów:

  • predyspozycje genetyczne,
  • ciąża,
  • otyłość,
  • stany chorobowe i przyjmowanie określonych leków (kortykosteroidy, leki steroidowe),
  • nagła zmiana wagi (np. drastyczne odchudzanie),
  • intensywne ćwiczenia na siłowni (kulturyści),
  • okres dojrzewania dziewcząt i chłopców (szybki wzrost ciała połączony ze zmianami hormonalnymi).

Sposoby na walkę z niechcianymi bliznami

Walka z rozstępami jest dość trudna i zwykle czasochłonna, a najlepsze efekty daje zastosowanie kilku metod jednocześnie. Najlepiej leczyć je jak najszybciej (faza czerwona) – daje to największe szanse na przywrócenie prawidłowego wyglądu skóry, gdyż zmiany nie są jeszcze utrwalone.

Całkowite usunięcie rozstępów jest praktycznie niemożliwe. Można natomiast skutecznie dążyć do ograniczenia powstawania nowych blizn oraz zmniejszenia ich widoczności.

Profesjonalne zabiegi

Zabiegi prowadzone w gabinecie medycyny estetycznej przez lekarza lub dermatologa to jedne z najbardziej efektywnych sposobów eliminacji rozstępów. Najpopularniejsze zabiegi to: terapia laserowa, mezoterapia, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne.

Ćwiczenia na rozstępy

Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozytywnie wpłyną na jędrność skóry. Szczególnie polecane są: nożyce, przysiady, brzuszki, wykroki, skrętoskłony, ćwiczenia w wodzie (aqua-aerobik), ćwiczenia z piłką gimnastyczną czy marsz na stepperze.

Dowiedz się więcej: Aerobiczna 6 Weidera – ćwiczenia na płaski brzuch >>

Aktywność fizyczna powinna być łączona z masażami, które dodatkowo wpływają na krążenie i poprawiają elastyczność skóry.

Sposób na rozstępy - ćwiczenia

Nawilżanie organizmu

Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia (1,5-2 litra w ciągu dnia) to bardzo ważny punt w walce z rozstępami. Właściwe nawodnienie organizmu znacząco wpływa na elastyczność skóry, nadaje jej zdrowy i młody wygląd.

Innymi sposobami na skuteczne nawilżenie ciała jest regularne stosowanie kremów nawilżających i olejków do ciała. Nie pomogą one zredukować już istniejących rozstępów, jednak przyspieszą ich gojenie.

Sposoby na rozstępy - nawilżenie skóry

Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Na rynku dostępne są również specjalne kremy na rozstępy dedykowane kobietom w ciąży. Są odpowiednio skomponowane i przebadane pod kątem specjalnych wymagań organizmu przyszłej mamy.

Niektóre kremy na rozstępy można używać już od pierwszych dni ciąży, inne z kolei dopiero od II trymestru. Takie produkty mają za zadanie wzmocnić skórę, spłycić już występujące rozstępy bądź zminimalizować swędzenie skóry związane z jej rozciąganiem w ostatnim okresie ciąży.

Sposoby na rozstępy w ciąży

ZOBACZ RÓWNIEŻ: