ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
13 Lip, 2018 - 05:00
Rozsądek na urlopie uchroni nas przed bankructwem

Rozsądek na urlopie uchroni nas przed bankructwem

ARTYKUŁ PARTNERA

Rozsądek na urlopie to podstawa – planowanie i przewidywanie pozwolą nam na zapanowanie nad wakacyjnym budżetem i w pełni cieszenie się upragnionym wyjazdem.

Urlop zawsze wiąże się z dużymi kosztami, a dodatkowo nasz portfel obciążają wydatki na podczas wypoczynku. Uchroni nas przed tym przewidywanie i planowanie. Dzięki temu unikniemy ciągłego myślenia o pieniądzach w czasie urlopu, a to może zepsuć nawet najlepsze wakacje. Oto kilka porad, jak z rozsądkiem zarządzać pieniędzmi w czasie wakacji, by nie zbankrutować.

Wakacyjne plany Polaków

W 2018 r. na wakacje wybiera się o 15 proc. więcej Polaków niż przed rokiem. Jak wynika z badania Diners Club Polska w tym roku wakacyjny wyjazd planuje 70 proc. naszych rodaków. Wczasy w ojczyźnie wciąż wybiera wielu z nas. Na czas urlopu w kraju zostaje aż 40 proc. Polaków.

Jednocześnie wzrósł tez odsetek osób, które wybierają się na wakacje za granicę, wynosi 27 proc. Przed rokiem zagraniczne wczasy planowało tylko 13,9 proc Polaków. Wyjazdy zagraniczne preferują przede wszystkim osoby w wieku 30-39 lat. Z kolei w swoim kraju wakacje wolą spędzać osoby w wieku 18-29 lat.

„Wybór miejsca, w którym spędzimy wakacje zależy przede wszystkim od budżetu, jaki mamy do dyspozycji. Zagraniczny urlop najczęściej wiąże się z wyższą ceną wyjazdu, często jest to kwota przekraczająca 2 000 zł za osobę” – podkreśla ekspert TAKTO Finanse. – „Młodzi Polacy, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w zawodzie oraz studenci, częściej stawiają na samodzielną organizację wyjazdu, co pozwala im zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wybierają polskie morze lub góry. Często jednak decydujemy się na droższe wyjazdy, finansując je przy wsparciu pożyczki ratalnej, spłacanej w miesięcznych ratach.”

Ile kosztują nas wakacje?

Z badania Diners Club Polska wynika, że około 40 proc. Polaków, którzy planują wakacyjny wyjazd chce przeznaczyć na wakacje od 1 000 do 2 000 zł na osobę. Więcej niż 1 000 na wczasy planuje wydać 21 proc. ankietowanych, a tylko 500 zł na osobę przeznaczy 12 proc. uczestników badania.

Zdecydowanie wyższy budżet na wakacje przeznaczy 16,2 proc. wyjeżdżających – od 3 000 do 4 000 zł za osobę. Najwięcej na wakacje, powyżej 4 000 zł za osobę, wyda 6,2 proc. Polaków.

Średnio polski turysta na zagraniczny wyjazd wydaje 1 864 zł za osobę. To wyższa kwota względem zeszłego roku, kiedy na urlop wydawaliśmy o 99 zł mniej. Wakacje w kraju kosztować nas będą ok. 1 588 zł za osobę.

Rozsądek na urlopie – co to znaczy?

Urlop to zawsze wydatek. Dlatego warto go dobrze zaplanować. Zdecydowanie najwięcej wydamy na zagraniczne wycieczki, szczególnie kupowane za pośrednictwem biura podróży. Istnieją jednak sposoby, by planując taki wyjazd, zaoszczędzić pieniądze.

Jednym z nich są oferty promocyjne. Możemy z nich skorzystać rezerwując wczasy w okresie zimowym. W ten sposób zaoszczędzimy nawet 20-30 proc. względem całego wyjazdu. Na równie duże obniżki możemy liczyć korzystając z oferty last minute. Tych w ostatnim czasie jest jednak dużo mniej. Ponadto w tym przypadku czasu na podjęcie decyzji jest bardzo mało.

Podczas wakacyjnego wyjazdu zdecydowanie najwięcej wydajemy na atrakcje, lokalne przysmaki i przyjemności. W trakcie urlopu bardzo często nie oszczędzamy. Warto jednak określić kwotę, którą będziemy mogli wydać każdego dnia, by uniknąć bankructwa jeszcze przed powrotem do domu.

W tym przypadku najważniejsza jest jednak konsekwencja. Pamiętajmy, że dojazd na urlop samochodem czy pociągiem będzie mniej kosztowny niż przelot samolotem. Mniej zapłacimy tez za wyjazd poza gorącym sezonem letnim, kiedy ceny pobytu są zdecydowanie niższe, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dowiedz się więcej: Grecja – jak dojechać: samochodem, samolotem, autokarem czy pociągiem? >>

Skąd Polacy biorą pieniądze na wakacje?

Aż 59 proc. Polaków regularnie odkłada pieniądze, by w okresie urlopowym wyjechać na wakacje – wynika z danych przedstawionych przez portal Kayak.pl. Oszczędności szukają m.in. ograniczając wydatki na takie przyjemności, jak zakupy czy wyjście do kina – 31 proc. badanych.

14 proc. badanych przyjmuje dodatkowe zlecenia, by zarobić więcej pieniędzy, a 8 proc. Polaków pozbywa się niepotrzebnych przedmiotów.

Z pożyczki, która sfinansuje wakacyjny wyjazd, korzysta 5 proc. ankietowanych. Coraz popularniejsze w Polsce pożyczki pozabankowe nie tylko będą zastrzykiem finansowym, ale i pozwolą uniknąć skomplikowanych formalności i długich kolejek w banku. Jest to wygodna alternatywa, która daje nam możliwość pożyczenia pieniędzy bez wychodzenia z domu.

Wniosek składamy przez Internet i nie musimy załączać do niego wielu dokumentów. W ofercie firm pożyczkowych są również pożyczki na raty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Taka opcja wydaje się najbardziej rozsądna przy finansowaniu drogich wyjazdów, a także wyciągnie nas z kłopotów, kiedy podczas wyjazdu nadwyrężymy budżet lub zabraknie nam pieniędzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ