Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
24 Maj, 2017 - 13:52

Różnice między BIG a BIK

Kamil Podsiadło

Chcesz wziąć pożyczkę i zastanawiasz się, czy widniejesz w rejestrze BIG…a może BIK? Dowiedz się, czym jest BIG, czym jest BIK, czym się różnią i jak można do nich trafić.

Wbrew obiegowej opinii pożyczki pozabankowe (czyli tzw. chwilówki) nie są dla każdego. Firmy pożyczkowe coraz uważniej weryfikują swoich potencjalnych klientów i sprawdzanie baz BIG oraz/lub BIK stało się codziennością.

Rejestrów dłużników jest kilka i łatwo pogubić się w ich meandrach. Wyjaśnijmy więc, raz a porządnie, czym różni się BIG od BIK, kto może tam trafić, w jaki sposób obecność w tych rejestrach wpływa na nasze szanse otrzymania pożyczki oraz jak można się “oswobodzić” z tych baz.

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej

BIG jest instytucją, która zajmuje się gromadzeniem danych o dłużnikach, którzy nie regulują terminowo swoich zobowiązań. Działalność BIG-ów regulowana jest przez Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

W BIG-u można znaleźć się praktycznie za wszystkie rodzaje nieuregulowanych zobowiązań – alimenty, rachunki, zaległości w wypłacie wynagrodzenia, rozliczenia między firmami, zakupy na raty, itp., itd.

Obecnie na polskim rynku znajdują się cztery główne Biura Informacji Gospodarczej, które są wobec siebie niezależne i stanowią odrębne podmioty prawne. Są to KRD, InfoMonitor, ERIF oraz KBIG.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Kto może zgłosić nas do BIG?

W zasadzie każdy, komu zalegamy z płatnością, o ile spełnione są następujące warunki:

  • minęło przynajmniej 60 dni od terminu wymagalności,
  • kwota zobowiązania wynosi 200 zł dla osób fizycznych albo 500 zł dla osób prawnych,
  • upłynęło 30 dni od poinformowania dłużnika o zobowiązaniu i zamiarze zgłoszenia go do BIG.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, każdy BIG jest osobną firmą, tak więc wierzyciel decyduje czy zgłosić dłużnika tylko do jednego Biura Informacji Gospodarczej, czy do kilku jednocześnie.

Warto wiedzieć, że w przypadku uregulowania zaległego zobowiązania, wierzyciel jest zobligowany do zgłoszenia tego faktu do każdego z BIG-ów, do których zgłosił dłużnika. Czas na takie zgłoszenie wynosi 14 dni, a zaniechanie tego obowiązku grozi dotkliwą grzywną.

Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu w BIG-ach przechowywane były przede wszystkim negatywne informacje o dłużnikach, a teraz coraz bardziej zachęca się przedsiębiorców do zamieszczania również tzw. informacji pozytywnej.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej

BIK jest instytucją, która skupia się na gromadzeniu i przetwarzaniu informacji związanych z historią kredytową osób fizycznych oraz prawnych.

W przeciwieństwie do BIG-u, nie znajdą się tu więc informacje o zaległych alimentach czy rachunkach za prąd, a jedynie o zaległościach powiązanych z produktami kredytowymi.

Warto mieć świadomość, że w BIK-u gromadzone są zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na temat historii kredytowej klientów banków, co w dalszej kolejności wpływa ostatecznie na tzw. scoring, czyli ocenę punktową, która brana jest pod uwagę chociażby przy staraniu się o kredyt hipoteczny.

Dowiedz się więcej: Dobra historia kredytowa – jak poprawić swoją ocenę punktową BIK? >>

Pozytywnymi wpisami nagradzane są osoby, które terminowo (bądź z niewielkim opóźnieniem) regulują swoje zobowiązania, natomiast by “zasłużyć sobie” na wpis negatywny, należy spełnić dwa warunki:

  • mieć przynajmniej 60-dniowe opóźnienie,
  • otrzymać powiadomienie o przeterminowanym zobowiązaniu.

Tutaj już nie jest tak łatwo pozbyć się negatywnego wpisu – może znajdować się on w bazie BIK i być widoczny dla banków jeszcze przez 5 lat od momentu całkowitego uregulowania zobowiązania.

Dowiedz się więcej: Czy czyszczenie BIK jest możliwe? >>

Czy z negatywnymi wpisami w bazach mam szansę na pożyczkę?

Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale w większości przypadków szans takich nie ma. Firmy pożyczkowe nie ryzykują pożyczania pieniędzy klientom, którzy mają niespłacone stare zobowiązania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ