Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
26 Sty, 2019 - 00:00
Rozmowa kwalifikacyjna programisty - TOP 5 najważniejszych pytań i zadań

Rozmowa kwalifikacyjna programisty – TOP 5 najważniejszych pytań i zadań

Grzegorz Bryszewski

Hipotetyczne sytuacje, reakcje na błędy i sposoby komunikacji. Właśnie tak wygląda typowa rozmowa kwalifikacyjna programisty.

Ogromna podaż specjalistów branży IT wcale nie oznacza, że rozmowa kwalifikacyjna programisty musi być prosta i łatwa. Wymagania pracodawców wciąż rosną, a zawód programisty już dawno przestał być propozycją dla samotników ze słabymi umiejętnościami społecznymi.

W naszym tekście wskazujemy najczęściej pojawiające się pytania i zadania podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko programisty, tłumaczymy ich cel i podpowiadamy najlepsze odpowiedzi. Zapraszamy do lektury!

TOP 5 popularnych zadań i pytań do programisty

Kandydat na stanowisko programisty w dużej korporacji może się więc spodziewać pytań na inteligencję, zadań sprawdzających jego zorientowanie biznesowe i pokazujących umiejętność pracy w grupie i komunikacji. Często rozmowa kwalifikacyjna jest prowadzona po angielsku. Oto zestaw pytań, które często się powtarzają podczas spotkań rekrutacyjnych i sprawiają trudności kandydatom.

1. Wytłumacz 10-letniemu kuzynowi co robi Twój program

Takie dziwne i może nawet irytujące zadanie to niemal obowiązkowy element rozmowy kwalifikacyjnej programisty, tym bardziej, jeśli celem jest stanowisko seniora. Nietrudno przewidzieć, że celem tego wyzwania jest sprawdzenie kompetencji komunikacyjnych kandydata do pracy i jego zdolności do jasnego, konkretnego formułowania myśli.

Pracodawca i rekruter zakładają bowiem, że oprócz pisania kodu szczególnie istotne będzie konkretne i jasne opisywanie działań wybranych programów – rozmówcą może być przecież osoba spoza branży albo kolega z firmy zajmującej się odmiennymi tematami.

Jak odpowiedzieć?

Jak więc prostym językiem i konkretnie opowiedzieć o programie? Sposobów będzie kilka – można porównać jego działanie do innych aplikacji, które może używać kuzyn albo po prostu opisać hipotetyczny problem, który rozwiązuje program.

Dowiedz się więcej: Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna programisty - sprawdzenie umiejętności komunikacyjnych

źródło zdjęcia: Getty Images / AntonioGuillem

2. Co robisz, żeby uaktualniać swoją wiedzę?

Pracodawcy z branży szczególnie cenią sobie osoby, które samodzielnie i bez specjalnej zachęty będą zdobywały nowe doświadczenie i chętnie nauczą się nowych rzeczy. Właśnie dlatego powyższe pytanie niemal na pewno padnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej programisty.

Jak odpowiedzieć?

Dobra odpowiedź powinna odnosić się do informacji zawartych w CV programisty i je rozszerzać. To dobre miejsce, żeby pochwalić się regularnym czytaniem branżowej prasy i specjalistycznych stron internetowych oraz udziałem w interesujących szkoleniach i kursach.

Odpowiedź idealna powinna (jeśli, rzecz jasna, będzie ona zgodna z prawdą) dotyczyć praktycznego zdobywania nowych umiejętności – może to być poznawanie nowych języków albo współtworzenie nowatorskich aplikacji.

Dowiedz się więcej: Profesjonalne CV – jak je napisać na kilka różnych sposobów?

3. Właśnie się przekonałeś, że nie zdążysz oddać programu przed zakładanym terminem. Co robisz?

Celem tego pytania jest sprawdzenie sposobów reakcji kandydata w trudnych i stresujących sytuacjach (czyli niedotrzymania deadline’u) i umiejętności pracy w grupie. Dodatkowym celem jest sprawdzenie, czy dany kandydat czuje odpowiedzialność za swoje słowa i jest gotów przyznać się do błędu.

Jak odpowiedzieć?

Aby dobrze wypaść w tym miejscu rozmowy kwalifikacyjnej programisty, warto zadeklarować możliwie szybkie poinformowanie przełożonego o niedotrzymaniu terminu oraz konkretne i szczere opisanie powodów sytuacji. Co jeszcze może być ważne?

Rekruter na pewno doceni dodatkową reakcję, czyli ustalenie kolejnego i nieprzekraczalnego terminu oddania oprogramowania i przygotowanie kilku rozwiązań, które ułatwią dotrzymywanie terminów w przyszłości (np. przydzielenie dodatkowych osób od projektu, próba rezygnacji z wybranych funkcjonalności).

Odradzamy jednak odpowiadania na powyższe pytanie stanowczym stwierdzeniem „ja nigdy nie zawalam terminów“. Rekruter być może doceni Twoją pewność siebie, ale nie uwierzy w taką deklarację – zawalanie terminów zdarza się bowiem nawet najlepszym programistom, tym bardziej, jeśli projekt jest formą pracy grupowej albo jego powodzenie zależy mocno od czynników zewnętrznych.

Dowiedz się więcej: Łatwe odpowiedzi na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna programisty - pytanie o deadline pojawia się często

źródło zdjęcia: Getty Images / baloon111

4. W programie, którego jesteś współtwórcą, pojawił się bug. Jak reagujesz?

Samo pojawienie się błędu (tzw. bug) nie będzie szczególnie istotne – za pomocą tego pytania rekruter chce bowiem sprawdzić, czy kandydat potrafi testować swój kod na każdym etapie jego powstawania i jest gotów na wzięcie odpowiedzialności za swój błąd.

Jak odpowiedzieć?

Profesjonalny koder powinien więc szybko i dobrze stworzyć dobry kod i jednocześnie zadbać o jego zweryfikowanie i sprawdzenie. Jedna z dobrych odpowiedzi na to pytanie powinna więc polegać na deklaracji przeprowadzenia weryfikacji istniejącego kodu. Dobrze widziane może być też szczere przeproszenie za pomyłkę.

Wspomniane pytanie szczególnie często pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej programisty, a ta hipotetyczna sytuacja w wielu przypadkach jest także połączona z praktycznym zadaniem – rekruter może więc przedstawić realny fragment kodu i polecić znalezienie i naprawienie buga, który tam się znajduje.

Dowiedz się więcej: Tester oprogramowania – czym się zajmuje i jak nim zostać?

5. Jaka jest pierwsza rzecz, którą robisz rozpoczynając nowy projekt?

Trudno wyobrazić sobie programistę, który nie potrafi skutecznie i szczegółowo zaplanować swoich działań. Taki chaotyczny styl pracy to przecież ryzyko stworzenia kodu z błędami i aplikacji, która nie spełnia założeń odbiorcy, a także przekroczenia ważnych terminów.

Pracodawcy z branży IT szczególnie cenią więc programistów, którzy mogą się pochwalić dobrą umiejętnością planowania, dlatego ta sprawa pojawia się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej programisty.

Jak odpowiedzieć?

Dobra odpowiedź na powyższe pytanie powinna zawierać informacje o tym:

  • jak dany kandydat rozkłada działania w czasie,
  • z kim konsultuje swoje działania,
  • jak planuje reagować na problemy.

Inne sprawy, o których warto wspomnieć, to zakładany margines błędu (może to być kilka dni zapasu w przypadku nieprzewidzianych okoliczności), sposoby rozdzielania zadań i raportowania o poczynionych postępach.

Dowiedz się więcej: Zarządzanie czasem – poznaj najlepsze metody i techniki

Rozmowa kwalifikacyjna programisty - rekruterzy często sprawdzają umiejętność planowania pracy nad projektem

źródło zdjęcia: Getty Images / NicoElNino

Rozmowa kwalifikacyjna programisty – pytania techniczne

Trudno wyobrazić sobie rozmowę kwalifikacyjną programisty bez sprawdzenia znajomości języków programowania. W trakcie spotkania z rekruterem mogą więc paść pytania rekrutacyjne z języka java, pojawią się też pewnie pytania rekrutacyjne z pythona. Jeśli chodzi o C albo C#, to pytania rekrutacyjne na pewno będą dotyczyły struktury danych i algorytmów.

Jak się do takich pytań przygotować?

Jeśli ubiegasz się o stanowisko juniora i dobrze znasz podstawy wybranych języków, to przygotowania nie powinny być szczególnie trudne. Rekruter najprawdopodobniej zapyta o podstawowe sprawy związane z najważniejszymi językami i ograniczy się do zadania popularnych pytań, które bez specjalnego wysiłku znajdziesz w zasobach Internetu.

Część pytań może być jednak podchwytliwa albo sprawdzać sposób logicznego myślenia kandydata, dlatego właśnie warto spróbować przewidzieć sprawy, które mogą zostać poruszone w danej firmie. Pomocne będzie tutaj szczegółowe sprawdzenie rodzaju działalności firmy, zasad korporacyjnych albo próba znalezienie w sieci opinii na jej temat.

O pytania padające na rozmowach danej firmy można spróbować zapytać w portalach społecznościowych osoby, które były tam już na rozmowach kwalifikacyjnych.

W przypadku bardziej skomplikowanych zagadnień warto też rozrysować odpowiedzi i sposoby rozwiązania danego problemu na kartce papieru. Taka pisemna i przejrzysta odpowiedź na wybrane pytania może też być dobrze przyjęta podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdyż w sposób obrazowy pokazuje  analityczny, przejrzysty sposób myślenia kandydata.

Rozmowę warto przećwiczyć

Nawet najlepsze przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej programisty nie gwarantuje jej łatwego przebiegu i pozytywnego zakończenia. Takie spotkanie z rekruterem, czy też przyszłym i potencjalnym pracodawcą, na pewno będzie sporym wyzwaniem dla kandydata, a niechcianym towarzyszem będzie też stres. Warto więc przećwiczyć z bliską osobą najbardziej prawdopodobne pytania i odpowiedzi. Także w tym przypadku trening czyni mistrza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ