Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
29 Lis, 2018 - 20:30

Rośliny doniczkowe w domu – najpiękniejsze aranżacje

Elzbieta Tchorowska

Rośliny doniczkowe w domu potrafią odświeżyć wnętrze i nadać niesamowitego charakteru każdemu pomieszczeniu. Zobacz nasze arażacje z udziałem kwiatów!

Rośliny doniczkowe znajdują w naszych mieszkaniach wiele zastosowań. Nie tylko wspaniale wyglądają i dopełniają aranżacje, ale także poprawiają nasze samopoczucie, produkują tak potrzebny nam tlen, czy pozwalają się cieszyć wyjątkowym zapachem natury. Przedstawiamy najpiękniejsze aranżacje przeznaczone do każdego pomieszczenia w naszych czterech kątach. Przekonaj się, że rośliny doniczkowe wcale nie muszą być drogie i wymagające w pielęgnacji!

Rośliny do sypialni

Rośliny, które chcemy umieścić w sypialni, powinny należeć do grupy gatunków wytwarzających tlen nocą i oczyszczających powietrze. Dzięki temu będzie nam się spało lepiej i przyjemniej. Mogą to być:

Sypialnia jest dość specyficznym miejscem, gdzie z reguły nie mamy dużej ilości wolnego miejsca. Powierzchnię pomieszczenia zajmuje łóżko, regał z bielizną i może szafka nocna. To wcale nie znaczy, że nie możemy wykonać przepięknej aranżacji sypialni z udziałem kwiatów.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do sypialni – TOP 7

Pomysł na aranżację sypialni

Kąty sypialni najczęściej są puste, bo ciężko dobrać nam odpowiednie meble, czy inne elementy wyposażenia. Zamiast nich zdecydujmy się więc na rośliny doniczkowe, które lubią cień i doskonale zapełnią pustą przestrzeń.

Świetnie sprawdzą się wysokie palmy czy fikusy, które wolą stanowiska półcieniste. Jeśli tuż obok postawimy łóżko, otrzymamy wspaniały efekt spania jak na karaibskiej wyspie. By jednak ożywić nieco wnętrze, dodajmy mu nieco kolorowego akcentu.

Okno i parapet to idealne miejsce, by hodować storczyki czy kaktusa bożonarodzeniowego. Wybierając odpowiedni gatunek, zwróćmy uwagę na zapotrzebowanie na światło danej rośliny. Kolor kwiatów najlepiej jest dobierać pod barwę innego wyposażenia wnętrza. Może skupimy się na odcieniu ścian lub dywanu?

Nocna szafka albo regał będzie świetnie nadawał się do postawienia doniczki z niewielką rośliną, taką jak fiołek afrykański czy Kalanchoe. Pamiętajmy, by styl donicy współgrał z pozostałymi elementami aranżacyjnymi. Same kwiaty mogą zaś stanowić ciekawy kontrapunkt.

Jeśli nie mamy wystarczającej ilości miejsca na postawienie doniczek z palmami czy storczykami, możemy wybrać roślinę pnącą.

Bluszcz pospolity nada charakteru sypialni i nie zajmie wiele miejsca. Wystarczy na ścianach zamontować specjalne podpórki, po których będzie mógł się piąć. Jeśli damy mu wystarczająco dużo czasu, oplecie nam wszystkie ściany, sprawiając, że znajdziemy się niczym w centrum lasu.

Rośliny doniczkowe do sypialni

źródło zdjęcia: Getty ImagesKatarzynaBialasiewicz

Rośliny do salonu

Kwiaty doniczkowe do domu, które mają stanąć w salonie, powinniśmy wybierać według nieco innych kryteriów. Z pewnością powinny być okazałe – będą je oglądać wszyscy nasi goście. Z drugiej strony nie powinny przeszkadzać w bieżącym użytkowaniu pomieszczenia. Jeśli mamy dzieci lub zwierzęta, przypadkowe wywrócenie donicy jest tylko kwestią czasu.

Dlatego aranżując salon, skupmy się na tym, by kwiaty stanowiły swego rodzaju tło dla pozostałych elementów wyposażenia. Dobrze sprawdzą się takie rośliny jak:

Przy aranżacji salonu starajmy się kwiatami zapełnić puste przestrzenie, które pozostałyby niezagospodarowane z różnych przyczyn. Nic nie działa bardziej przygnębiająco niż puste kąty, półki czy ściany w salonie.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do salonu – TOP 7

Pomysł na aranżację salonu

Duże rośliny doniczkowe do domu zawsze są mile widziane – nie tylko zapełniają całą przestrzeń, ale także z powodu swoich rozmiarów są trudne do wywrócenia.

Projektując salon w stylu nowoczesnym, musimy skupić się na gatunkach zielonych o dużych, błyszczących liściach. Z reguły będą świetnie czuły się na stanowiskach półcienistych, dlatego warto umieścić je w kątach, a także przy sofach i kanapach.

W niewielkich wnętrzach lepiej sprawdzą się mniejsze rośliny doniczkowe wiszące. Wystarczy przy suficie zamontować ozdobną donicę na łańcuchach. Wewnątrz można hodować bluszcz czy śniadka zwisłego.

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym na wykorzystanie takich roślin jak paprocie czy draceny jest regał z książkami. Ściana pokryta lekturami wygląda niezachęcająco i bardzo przygnębiająco. Można dodać jej blasku, zastępując część książek roślinami doniczkowymi.

Wystarczy zaprojektować specjalne półki z wgłębieniami, do których zmieści się donica. Takie ustawienie kwiatów nie zajmuje dodatkowego miejsca, a wprowadza do wnętrza świeżość i naturalność. To doskonała propozycja także do wnętrz klasycznych.

Dowiedz się więcej: 11 pomysłów na nowoczesny salon

Rośliny doniczkowe w salonie

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Rośliny do pokoju dziecięcego

Aranżacja pokoju dziecięcego z udziałem roślin jest jeszcze trudniejsza. Nie należy się oszukiwać – dzieci nie będą pamiętać o podlewaniu, roślinka może też zostać przypadkiem zrzucona. Na pewno będzie narażona na częste przestawianie i dotykanie.

Nie ma wielu gatunków, które przetrwają takie warunki. Do najbardziej wytrzymałych roślin należą między innymi:

  • gerbera,
  • fiołek afrykański,
  • palma koralowa,
  • Zielistka Sternberga.

Te rośliny z pewnością sprawdzą się w pokoju dziecięcym.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do pokoju dziecięcego – TOP 7

Pomysł na aranżację pokoju dziecięcego

Ciekawym pomysłem na wystrój pokoju dziecięcego jest stworzenie mini-dżungli. A co musi się w niej znajdować? Oczywiście palmy czy fiołki afrykańskie. Warto umiejscowić je tak, by nie przeszkadzały naszej pociesze w codziennej zabawie, a tym samym zminimalizujemy ryzyko ciągłego sprzątania ziemi z dywanu.

Te dwie rośliny mają jeszcze inną, dość ważną zaletę. Doskonale komponują się ze sztucznymi roślinami – czy to w donicach, czy w formie obrazów. Jeśli więc chcemy dodatkowo udekorować pokój dziecięcy takimi motywami, nic nie stoi nam na przeszkodzie.

Zieleń dodatkowo działa uspokajająco i relaksująco, a również pasuje do większości innych kolorów. Unikniemy więc ryzyka uzyskania miszmaszu, wstawiając do wnętrza kolorowe meble czy wykładzinę.

Dowiedz się więcej: Pomysł na pokój dziecięcy – praktyczne rozwiązania

Aranżacja pokoju dziecięcego z kwiatami doniczkowymi

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Kwiaty do łazienki

Łazienka to pomieszczenie niezwykle wymagające dla roślin. Panują tam niezbyt odpowiednie warunki – wysoka wilgoć i temperatura. Dlatego najlepiej sprawdzą się w niej kwiaty egzotyczne, takie jak:

Stawiając te rośliny w łazience, unikniemy konieczności ciągłego ich zraszania. Dodatkowo uwielbiają wilgoć i będą czuć się doskonale w takim wnętrzu.

Musimy także pamiętać, że nie wszystkie łazienki mają dużą przestrzeń. Ilość roślin musimy wybrać tak, by nie przeszkadzały nam w codziennym użytkowaniu pomieszczenia. Dlatego nie zawsze do aranżacji sprawdzą się rozłożyste palmy i będziemy musieli zadowolić się małymi okazami stawianymi na półkach.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do łazienki – TOP 7

Pomysł na aranżację łazienki

Rośliny doniczkowe z przeznaczeniem do łazienki powinny być nie tylko efektowne, ale także funkcjonalne. Jeśli mamy wannę, postawmy koło niej donicę. Z pewnością umili nam każdą kąpiel.

Możemy pozwolić sobie także na bardziej zapachowe gatunki, które doskonale wpasują się w romantyczny nastrój relaksu wśród piany i świec. Świetny efekt zapewnią nam kwiaty z rodziny ananasowatych, które wyglądają zjawisko i sprawią, że poczujemy się niczym w afrykańskiej sadzawce.

Nie zapominajmy o niewielkiej roślince obok umywalki. Dobrze sprawdzi się tu Widliczka, która ożywi nieco surowy klimat łazienki.

Ciekawym rozwiązaniem może być umieszczenie na parapetach paproci lub gatunków z rodziny Maranty, które potrzebują nieco więcej światła. Uważajmy jednak, by nie przeszkadzały nam w korzystaniu z okna. Musimy mieć swobodny dostęp do jego uchylenia bez przestawiania rośliny. Wiele gatunków nie toleruje częstej zmiany miejsca.

Zielona roślinność w łazience doskonale wpasuje się zarówno w chłodny, nowoczesny wystrój, jak i w klasyczne, drewniane aranżacje.

Dowiedz się więcej: 9 pomysłów na wystrój łazienki w stylu skandynawskim

Rośliny doniczkowe w nowoczesnej łazience

źródło zdjęcia: Getty Images / dit26978

Kwiaty do biura

Nie tylko w naszych domach sprawdzą się kwiaty doniczkowe. W biurach także będą się świetnie prezentować, a dodatkowo polepszą naszą efektywność pracy czy samopoczucie. Zadziwiające, że wystarczy postawić jedynie kilka doniczek, by od razu zauważyć takie dobroczynne efekty.

Z drugiej strony rośliny doniczkowe w domu są pod naszą stałą opieką, czego nie możemy powiedzieć o tych umieszczonych w biurach. Musimy więc wybrać gatunki odporne na braki wody, zmieniającą się temperaturę czy nieczęste przesadzanie. Najlepiej sprawdzą się:

  • wężownice,
  • Zielistki Sternberga,
  • Skrzydłokwiaty,
  • Monstery dziurawe.

Są to tanie rośliny doniczkowe, a więc w przypadku ich obumarcia, wymiana na nowy okaz nie powinna nadwyrężyć firmowego budżetu.

Aranżując powierzchnię biurową, musimy mieć na uwadze, żeby rośliny nie przeszkadzały w codziennej pracy. Nie powinny stać blisko biurek, uniemożliwiając swobodne korzystanie z nich. Lepiej także nie stawiać ich w korytarzach, by nie doszło do nieprzyjemnego wypadku.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do biura – TOP 7

Pomysł na aranżację biura

Rośliny do biura dobrze jest ustawić w miejscach spotkań, takich jak poczekalnie, sale konferencyjne czy stołówki. Dzięki temu umilą wspólnie spędzony czas, a także będą produkować potrzebny nam tlen, którego często brakuje w zamkniętych pomieszczeniach.

Przy stanowiskach pracy możemy postawić donice na parapecie. Ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie długiego blatu, który będzie pełnił funkcję zarówno parapetu, jak i biurka. Pracownicy, siedząc przodem do okna, będą mieli kwiaty doniczkowe przed oczami, a jednocześnie nie będą one zabierały potrzebnego miejsca do pracy.

Większe gatunki, takie jak palmy, postawmy w kątach pomieszczeń. Tam będą czuły się najlepiej, a dla nas ożywią wnętrze i będą stanowić wyjątkowy element dekoracyjny. Dobrze sprawdzą się także gatunki wiszące, które możemy umieścić w donicach przypinanych pod sufitem, przez co nie zabiorą nam miejsca do pracy w biurze.

Dowiedz się więcej: Domowe biuro, czyli jak urządzić pokój do pracy w domu

Pomysł na rośliny doniczkowe w biurze

źródło zdjęcia: Getty Images / Deagreez

Rośliny doniczkowe w domu – gdzie szukać inspiracji?

Pomysłów na aranżacje domu i biura za pomocą roślin jest całe mnóstwo. Najciekawsze propozycje możemy znaleźć zarówno na stronach firm zajmujących się wyposażaniem i dekoracją wnętrz, ale także na prywatnych blogach.

Warto zapoznać się ze zdjęciami na blogu Zielonabombonierka.pl. Znajdziemy tam nie tylko pomysł na rośliny doniczkowe w domu, ale także na urządzenie ogrodu. Inspirujące pomysły odkryjemy również na Wnetrza-ze-smakiem.pl w zakładce o roślinach doniczkowych.

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem rośliny ze względu na jej wymagania co do pielęgnacji czy odpowiedniego stanowiska, zajrzyjmy na blog Waszekwiaty.pl. Tam dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat znanych i nieznanych nam gatunków roślin. Dzięki temu będziemy mogli wybrać gatunki idealne do naszych czterech kątów.

Z pewnością z pomocą mogą przyjść nam także profesjonalni dekoratorzy wnętrz czy ogrodnicy, którzy odpowiedzą nam na większość pytań i pomogą wykończyć mieszkanie lub dom tak, by przypominał piękną i zdumiewającą oranżerię.

Rośliny doniczkowe w domu zawsze są mile widziane. Pomysłów na ciekawe aranżacje jest bardzo dużo i choć trzeba się sporo napracować, by uzyskać satysfakcjonujący nas efekt i długą żywotność kwiatów, to z pewnością warto poświęcić temu swój czas.

ZOBACZ RÓWNIEŻ