Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
09 Paź, 2017 - 01:00
Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe

Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe

Julia Ziółkowska

Rośliny domowe wymagają światła i podlewania. To czynniki niezbędne do ich rozwoju. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będą cieszyć oko i zdobić nasze mieszkania.

Nasze mieszkania nie byłyby takie same bez nich. Kwietniki, girlandy, roślinne pióropusze – kwiaty zdobią otaczającą nas przestrzeń. Aby zawsze pięknie wyglądały, musimy włożyć sporo troski w ich pielęgnację. Podpowiadamy, jak najlepiej podlewać rośliny domowe.

Większość roślin nie potrzebuje niczego więcej poza podlewaniem. Aby to robić prawidłowo, należy jednak przestrzegać pewnych zasad. Przesuszone zwiędną, a przelane zmarnieją albo zgniją. Oto kilka prostych trików dla hodowców roślin.

Jak podlewać rośliny domowe – podstawowe zasady

Oczywiste jest to, że każdy gatunek wymaga innej opieki, jednak ogólne zasady podlewania mogą nam się bardzo przydać. Oto najważniejsze z nich.

Pora podlewania

Kwiaty pokojowe najlepiej podlewać rano, w południe lub wczesnym popołudniem. To dla nich najlepsza pora ze względu na największą w tym czasie intensywność transpiracji.

Ilość wody

Większość roślin nie lubi nadmiaru wody, dlatego wlewamy jej tylko tyle, żeby odrobinę wyciekło na podstawkę. Nie może ona zbyt długo się w niej utrzymywać, najlepiej więc ją zlać.

Odpowiednie doniczki

Należy pamiętać, aby doniczki miały otwory u spodu, wtedy woda nie zatrzymuje się w nich i swobodnie odpływa. Wodę wlewamy na ziemię w doniczce, uważając aby nie zalać młodych wzrastających pędów.

Rośliny w doniczkach plastikowych podlewamy rzadziej, niż te w doniczkach ceramicznych, ponieważ przez pory w doniczce ceramicznej woda szybciej wyparowuje. Lepiej podlewać rzadziej i intensywniej, niż zbyt często. Korzenie są wtedy bardziej natlenione.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe – pielęgnacja i uprawa, pomysły na kwiaty w domu >>

Sposób podlewania uzależniony od rodzaju roślin

Niektóre rośliny należy podlewać tylko na podstawkę, tak jest w przypadku cyklamen, azalii, fiołków afrykańskich i hortensji. Korzenie wchłoną wodę po pewnym czasie.

Z kolei rośliny bagienne, takie jak papirus, powinny mieć stale mokrą podstawkę. Kolejne podlewanie wykonujemy dopiero gdy ziemia nieco przeschnie.

Dowiedz się więcej: 3 najpiękniejsze odmiany storczyków >>

Pora roku a podlewanie kwiatów

Latem rośliny domowe podlewamy częściej, a zimą rzadziej. Ma to związek z ich wegetacją i naturalnymi cyklami pór roku.

Gdy mocno przesuszymy roślinę najlepiej wówczas wstawić doniczkę do naczynia z wodą i  w ten sposób skutecznie nawilżyć ziemię.

Rodzaj wody ma znaczenie

Także temperatura wody, jaką podlewamy rośliny jest ważna. Aby była właściwa, przed podlewaniem należy odstawić wodę na kilkanaście godzin. Dzięki temu równocześnie pozbędziemy się szkodliwego chloru, który jest zawarty w wodzie z kranu.

Wodę możemy także przegotować. W ten sposób pozbędziemy się związków wapnia. Tak zwana twarda woda może spowodować żółknięcie liści. Jednak niektóre rośliny lubią wapń, należą do nich np. pomarańcza miniaturowa i dzwonek różnolistny.

Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe - najważniejsze zasady

Podlewanie roślin balkonowych

Prawie wszystkie powyższe zasady obowiązują również przy podlewaniu roślin na zewnątrz naszego mieszkania. Kwiaty balkonowe na pewno docenią nasze starania i pięknie rozkwitną, jeżeli odpowiednio o nie zadbamy.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie (pokojowe i na taras) – TOP 11 >>

Latem, podczas panujących upałów najlepiej nie podlewać kwiatów zimną wodą, gdyż korzenie mogą doznać szoku termicznego. Dlatego z podlewaniem najlepiej poczekać do zachodu słońca. Warto również wiedzieć, że krople wody na liściach mogą w pełnym słońcu zadziałać jak soczewka i powodować ich poparzenia.

W przypadku balkonów znajdujących się nad ciągami komunikacyjnymi dobrze też uważać na przechodniów. Nikt nie lubi niespodziewanych ciężkich kropel na kołnierzu czy głowie.

Dowiedz się więcej: TOP 10: Pomysł na balkon w bloku >>

Rośliny domowe dają dużo przyjemności w uprawie. Przy minimum wysiłku i regularnym podlewaniu zachwycą nas swoją wegetacją i pięknym kwitnieniem. Pamiętajmy o tym, że podlewanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu otaczająca nas zielona przestrzeń będzie zachwycać i domowników, i gości.

Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe - podlewanie roślin ogrodowych

ZOBACZ RÓWNIEŻ