Michał Nielub
Michał Nielub
15 Cze, 2017 - 00:00

Remont starego domu krok po kroku

Michał Nielub

Remont starego domu jest inwestycją na lata. Dlatego warto to zrobić w sposób przemyślany. Jak ocenić koszt remontu? Co najpierw zrobić? Odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

To może być kosztowne

Remont starego domu może być bardzo kosztowny. Wszystko zależy od tego, jaki zakres prac nas czeka oraz od tego, ile rzeczy będziemy w stanie sami zrobić. Właściwa ocena sytuacji może nam pomóc w uniknięciu bardzo wysokich nakładów. Może się nawet zdarzyć, że taka inwestycja będzie kompletnie nieopłacalna i taniej będzie wyburzyć stary dom, niż go remontować.

Dowiedz się więcej: 6 sposobów jak tanio przeprowadzić remont mieszkania >>

Od czego zacząć wycenę? Kluczową kwestią jest stan bryły budynku. Czy nie widać pęknięć na ścianie i suficie? Czy fundamenty są stabilne i nie widać pęknięć? Odpowiedź przeczące na jedno z tych dwóch pytań może oznaczać, że będziemy zmuszeni do poprawek fundamentów lub wyburzenia i postawienia niektórych ścian.

Z kolei wady sufitu mogą się wiązać z koniecznością prac remontowych polegających na wyburzeniu stropu, wzmocnieniu i położeniu nowego.

Kolejną kwestią jest stan kafelek. Zdjęcie starych płytek ceramicznych kosztuje porównywalnie tyle, co położenie nowych. Jeżeli dotyczy to ścian, zamiast zrywać, możemy położyć nową warstwę na starą. Jednak w przypadku podłogi często tak postąpić już nie można, ponieważ podniesie nam się poziom podłogi.

Mogą powstać wówczas problemy np. przy otwieraniu drzwi, co będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami ich podcięcia. W najgorszym wypadku będziemy zmuszeni wykuć ościeżnice, powiększyć otwór i zamontować nowe.

Często remont starego domu wiąże się również z pracami w zakresie instalacji wodnej i kanalizacyjnej. W starszym budownictwie odpływ z toalety był wykonany z rury o przekroju 50 mm. Jest to zdecydowanie za mało i przy dłuższym użytkowaniu może powodować problemy z odprowadzaniem ścieków.

W takim przypadku będziemy zmuszeni do odkucia starego odpływu i położeniu nowej rury o średnicy 100 mm. Podobna sytuacja będzie w przypadku remontu łazienki. Jeżeli nie było w niej dotychczas toalety, możemy być pewni, że odpływ jest wykonany z rury o mniejszej średnicy, niż zalecana.

Dużą inwestycją jest również położenie nowej instalacji elektrycznej. Dlatego fundamentalną kwestią jest ocena jej stanu. W tym celu warto sięgnąć po ekspertyzę specjalistów. Takimi analizami zajmują się m.in. fachowcy zrzeszeni w Izbie Rzeczoznawców Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Wymaga to od nas poniesienia kosztów ich wynagrodzenia, jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to warte tych pieniędzy.

Niesprawna instalacja elektryczna może być przyczyną wybuchu pożaru, w związku z którym możemy stracić cały nasz dobytek.

Dowiedz się więcej: Jak dobrze przeprowadzić remont mieszkania lub domu >>

W jakiej kolejności remontować?

Kolejność, w jakiej wykonamy remont starego domu, musi być dobrze zaplanowana z uwzględnieniem sztuki budowlanej. Warto w tym miejscu posiłkować się np. harmonogramem budowy nowego budynku, w którym określone są następujące po sobie etapy. Mając powyższe na uwadze, remont planujemy zgodnie z następującymi krokami:

  • pozwolenia administracyjne,
  • fundamenty, piwnice,
  • ściany nośne, podłogi, prace murarskie i zbrojeniowe,
  • ściany działowe, stropy, dach, schody,
  • pokrycie dachowe, stolarka okienna i drzwiowa,
  • instalacje wewnętrzne, przyłącza, podejścia, tarasy,
  • tynki, malowanie, układanie płytek ceramicznych,
  • meblowanie.

Dowiedz się więcej: Wykończenie mieszkania: ukryte koszty remontu, o których zapominamy >>

W zależności od konkretnego przypadku, kolejność niektórych etapów w przypadku remontu starego domu może ulec zmianie, np. położenie nowej warstwy płytek ceramicznych na podłodze może zostać poprzedzone wykuciem ościeżnicy i demontażem starych drzwi. Dopiero po ułożeniu nowej warstwy kafelek, zamontujemy nową stolarkę drzwiową.

Warto przy tym pamiętać, żeby kolejność wykonywania prac remontowych była logiczna, aby nie przysporzyć sobie dodatkowej pracy. Jeżeli np. istnieje konieczność wymiany rury kanalizacyjnej, należy to zrobić przed wykonaniem prac w zakresie układania płytek ceramicznych.

Chcąc zmodernizować instalację elektryczną, zróbmy to przez malowaniem. Jeżeli myślimy o postawieniu nowych ścianek działowych, zakończmy najpierw prace związane m.in. z wykonaniem nowych przyłączy do grzejników.

Jeżeli planujemy ingerować w bryłę budynku, wykuwając nowe drzwi wejściowe lub nowe okno, konieczne będzie pozwolenie budowlane. Bez odpowiednich zezwoleń administracyjnych może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni zapłacić karę oraz przywrócić wszystko do stanu początkowego.

Remont starego domu nie należy do najprzyjemniejszych zadań – szczególnie, jeżeli nie stać nas na fachowców i większość prac będziemy musieli wykonać sami. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów lub podjęcia się całkowicie nieopłacalnej inwestycji, warto wstępnie ocenić koszt takiego działania. Może się okazać, że zburzenie starego domu i postawienie nowego wcale nie będzie najdroższym rozwiązaniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ