Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
02 Gru, 2017 - 03:00

Dobre relacje międzyludzkie – jak je pielęgnować

Sylwia Łysak

Dobre relacje międzyludzkie i rozbudowana siatka kontaktów to klucze do szczęścia i sukcesu. Dowiedz się, jak je pielęgnować.

Wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne ułatwiają życie każdemu człowiekowi. Dzięki nawiązywaniu kontaktów i pielęgnowaniu zacieśnionych relacji można cieszyć się szerokim gronem różnorodnych przyjaciół i znajomych, z którymi przyjemnie spędza się wolny czas, wymienia doświadczeniami i wiedzą czy pracuje. Przeczytaj ten artykuł i już dziś dowiedz się, co możesz zrobić, aby utrzymać dobre relacje międzyludzkie.

Dobre relacje międzyludzkie – po czym poznać?

Na początek musimy sobie zdać sprawę z tego, że nie każdą relację warto pielęgnować. Często zdarza się nam bowiem utrzymywać tzw. toksyczne relacje (tak prywatne, jak i rodzinne czy służbowe), które powinniśmy dla własnego dobra osłabiać.

Teoretycznie możemy je poznać jakoby „z marszu”, gdyż nie wnoszą nic pozytywnego do naszego życia. Wpływają na nie raczej negatywnie np. sprawiając, że czujemy się osaczeni czy sfrustrowani bądź mamy poczucie bezcelowej straty czasu czy pieniędzy. W praktyce tego typu relacje trudno zidentyfikować – często dotyczą one osób nam najbliższych (partnerów, bliskich przyjaciół, rodzeństwa, rodziców) lub takich, które ze względu na okoliczności musimy tolerować (współpracowników, sąsiadów, nauczycieli ze szkoły dziecka).

Dowiedz się więcej: Manipulacja a toksyczni ludzie. Jak rozpoznać manipulatora? >>

Dobre relacje międzyludzkie są harmonijne. Bynajmniej nie oznacza to, że nie dochodzi w nich do żadnych konfliktów. Po prostu, relacje warte pielęgnowania przynoszą korzyści obu stronom. Dzięki nim stajemy się szczęśliwsi, bardziej zmotywowaniu, bogatsi o nowe, pozytywne doświadczenia czy pasje.

Te pozytywne efekty sprawiają, że chcemy takie dobre relacje pielęgnować. Na etapie zacieśniania tych więzi możemy się jednak zgubić i popełnić kilka kardynalnych błędów. W kolejnym fragmencie tekstu poznamy te najczęstsze.

Pielęgnacja nowych relacji – błędy, które popełniamy

Zazwyczaj, gdy chcemy zacieśnić nowo nawiązane relacje międzyludzkie, nasze umiejętności interpersonalne zawodzą. Załóżmy, że spędzamy ciekawy wieczór z osobą, która wydaje nam się bratnią duszą – dobrym materiałem na przyjaciela czy przyjaciółkę. Świetnie nam się z nią rozmawia i generalnie czujemy się przy niej „jak w domu”.

Nową relację staramy się jak najszybciej zacieśnić, zapominając o  tym, że poznana niedawno osoba może nie mieć na to ochoty. Zdarza się nam ją osaczyć wbrew jej woli, przymusić wręcz do rozwijania relacji. Działa to też w drugą stronę – gdy prezentujemy postawę skrajnie obojętną i odpychającą, a poznana przez nas osoba stara się relację pogłębić. Klucz to znalezienie złotego środka pomiędzy utrzymaniem kontaktu a nadmierną jego częstotliwością.

Bardzo powszechnym błędem, który popełniamy w nowych relacjach jest także naruszanie cudzej prywatności. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy ma ochotę dzielić się pewnymi informacjami z innymi na początku znajomości. Dlatego przy okazji zacieśniania relacji zrezygnujmy z intymnych pytań np. o wysokość zarobków, kondycję finansową, byłych partnerów, powiązania rodzinne, zdrowie, poglądy religijne czy polityczne – wiedza na ich temat przyjdzie z czasem.

Przyjaźnie i długie znajomości – czego nie robić

Masę błędów popełniamy również w pielęgnacji relacji z ludźmi, z którymi mamy kontakt od lat. Przede wszystkim, mamy tendencję do ich odsuwania na dalszy plan, przy okazji wchodzenia w nowe relacje, co może świadczyć o tym, że nam nie zależy.

Ponadto często wracamy do starych relacji dopiero, gdy mamy jakiś problem np. musimy się wygadać czy pożyczyć pieniądze. To bardzo powszechne zachowanie, które odbierane jest jako fałszywe zaangażowanie – i trudno się dziwić!

Miewamy także problemy z trzymaniem języka za zębami. Wtrącamy się w sprawy, w które znajomi nie chcą nas angażować, zdradzamy ich sekrety, plotkujemy na ich temat, dopuszczamy się różnorodnych intryg. Zachowania te nie pomagają żadnym relacjom.

Dowiedz się więcej: 7 sposobów na to, jak być szczęśliwym – z naukowego punktu widzenia >>

Co się ceni w przyjaźni?

Aby cieszyć się dobrymi relacjami międzyludzkimi, musimy uważnie słuchać i potrafić odpowiadać na zadawane pytania. Powinniśmy darzyć szacunkiem osoby, z którymi wchodzimy w interakcje i stosować wobec nich tzw. kredyt zaufania o wielkości odpowiedniej do typu i zaawansowania relacji.

Dużo zyskamy, jeśli w komunikacji z innymi będziemy kierować się empatią i powstrzymamy się od nieprzemyślanej krytyki, zastępując ją własnym punktem widzenia.

Ważne jest też, abyśmy utrzymali regularność kontaktów. Nawet gdy je tymczasowo utracimy, powinniśmy je odnawiać. Opierajmy nasze relacje na częstych spotkaniach różnego typu – w mniejszym i większym gronie, o charakterze tak rozrywkowym, jak i praktycznym. Ponadto:

  • Szanujmy odmienność drugiej osoby;
  • Nie wtrącajmy się, gdy nie jesteśmy o to poproszeni;
  • Bezwzględnie dochowujmy powierzonych nam tajemnic;
  • Nie stawiajmy obietnic bez pokrycia;
  • Pamiętajmy o ważnych wydarzeniach i datach;
  • Przepraszajmy, dziękujmy, prośmy.

To proste zasady, które procentują we wszystkich rodzajach relacji międzyludzkich.

Podsumowując, dobre, czyli inaczej korzystne relacje międzyludzkie należy pielęgnować z należytą starannością. Przede wszystkim warto wystrzegać się często popełnianych w nich błędów. Ponadto, dobrze wprowadzić w życie zasady, które pozwalają na utrzymanie mocnych więzi międzyludzkich do końca życia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ