Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
09 Sie, 2018 - 01:00
Regiony i miasta w Niemczech o najlepszym statusie życia

Regiony i miasta w Niemczech o najlepszym statusie życia

Grzegorz Bryszewski

Jakie są najlepsze miasta w Niemczech? Gdzie najłatwiej znajdziesz pracę, a w którym regionie będzie najbezpieczniej? Poznaj ranking najlepszych miast w Niemczech.

Co będzie decydowało o jakości życia? Czy będzie to łatwość zdobycia ciekawej i dobrze płatnej pracy, a może decydujące będą niskie koszty życia i bezpośredni kontakt z przyrodą? Okazuje się, że jednoznaczna odpowiedź na te pytania jest wyjątkowo trudna. Nawet eksperci opisujący najlepsze miasta w Niemczech opierają się na całkowicie odmiennych przesłankach.

Jeden z ważniejszych rankingów najlepszych regionów do życia tworzy prestiżowy tygodnik ekonomiczny „WirtschaftsWoch” wydawany w Dusseldorfie, zestawienie to jest wyjątkowo popularne, ale nie pozbawione wad – opiera się bowiem tylko na przesłankach finansowych. Inne zestawienie (firmy Mercer) również przynosi cenną wiedzę na temat najlepszych miast w Niemczech, ale całkowicie ignoruje mniejsze miejscowości.

Tworząc nasz poradnik próbowaliśmy połączyć oba wspomniane zestawienia i dodać tam także kilka autorskich obserwacji i wniosków. Zapraszamy do lektury!

Miasta w Niemczech – TOP 5

5. Hamburg

Obecność tego miasta położonego w północnych Niemczech w rankingu może trochę dziwić, bo jeszcze kilkanaście lat temu opisywano je raczej w krytycznych barwach. Dzisiejszy Hamburg jest jednak pozytywnym przykładem, że poważne i przemyślane inwestycje po prostu muszą przynieść efekt.

Zrealizowane w ostatnich latach inwestycje w infrastrukturę morską, drogową oraz lotniczą sprawiły bowiem, że to miasto stało się jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast naszego zachodniego sąsiada.

Jeśli szukamy pracy w Niemczech, nawet bez dobrej znajomości języka, możemy pomyśleć o przeprowadzce do Hamburga, który jest wielkim ośrodkiem przemysłowym (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy). Życie w tym mieście będzie też wygodne i przyjemne, warto podkreślić, że kilka lat temu właśnie Hamburg otrzymał zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

Regiony i miasta w Niemczech o najlepszym statusie życia - Hamburg

źródło zdjęcia: Depositphotos / SergiyN

4. Düsseldorf

Szukając pracy w Niemczech, warto pomyśleć także o Düsseldorfie. Właśnie ten region jest znanym węzłem technologicznym oraz komunikacyjnym. Znajdują się w nim siedziby wielu niemieckich koncernów przemysłowych jak ThyssenKrupp, Henkel, czy też E.ON.

Warto podkreślić, że Düsseldorf zasłużenie nazywane jest „miastem kontrastów” – mimo silnego nacisku na biznes, ogromną zaletą Düsseldorfu jest nieśpieszny, spokojny tryb życia, który zazwyczaj znajduje się w mniejszych landach niemieckich.

Jeszcze inna zaleta to wygoda życia – w mieście znajduje się przemyślana komunikacja miejska, placówki służby zdrowia; w wolnym czasie można zwiedzać wiele ciekawych zabytków. Pisząc o wygodnym życiu w Niemczech nie można więc zapomnieć o Düsseldorfie.

Regiony i miasta w Niemczech o najlepszym statusie życia - Dusseldorf

źródło zdjęcia: Depositphotos / val_th

3. Münster

Ta niewielka miejscowość zasłużyła na trafienie do zestawienia pokazującego najlepsze miasta w Niemczech z powodu swej specyfiki, czyli skuteczności w przyciąganiu małych i średnich firm.

Oczywiście, na mapie Niemiec można znaleźć większe i bardziej nowoczesne miejscowości, ale właśnie w Münster znajduje się mekka dla osób, którzy chcą prowadzić biznes po swojemu i z dala od korporacyjnych zasad i nakazów.

Jest to więc idealne miejsce dla osób przedsiębiorczych i z nietuzinkowymi pomysłami, właśnie tam warto też założyć start-up, który będzie mógł korzystać z korzystnej lokalizacji firm działających na podobnych zasadach.

Dowiedz się więcej: Najlepsze szkolenia online dla startupów >>

O przeprowadzce do tej miejscowości możemy też pomyśleć, jeśli interesuje nas wygodne i przyjemne życie w Niemczech. Münster cenione jest bowiem za wyjątkowo spokojny i powolny tryb życia, nie ma tam też tłoku, pośpiechu i zakorkowanych ulic, które są nieodłącznym elementem krajobrazu wielkich miast.

Regiony i miasta w Niemczech o najlepszym statusie życia - Munster

źródło zdjęcia: Depositphotos / JanKranendonk

2. Berlin

W zestawieniu na temat pracy w Niemczech i landów niemieckich nie może zabraknąć stolicy, czyli Berlina.

Wyraźne zalety tego miasta to największy w całym kraju potencjał dotyczący możliwości zatrudnienia, wysoki poziom życia, wysoki rozwój technologiczny i wygodna komunikacja. Stolica Niemiec ceniona jest także za świetne warunki dla młodych ludzi, właśnie tam skutecznie realizuje swoje pasje wielu artystów i studentów.

Miasto może się też pochwalić świetnymi ścieżkami rowerowymi, które sprawiają, że rowerowe zwiedzania miasta jest bardzo wygodne. Ważną cechą stolicy naszego zachodniego sąsiada jest wielokulturowość tego miejsca, ułatwieniem dla osób, którzy właśnie tam będą chcieli zamieszkać jest także łatwość w komunikacji z mieszkańcami w języku angielskim, co wcale nie będzie łatwe w innych dużych niemieckich miastach.

Młode osoby, które zamieszkają w Berlinie na pewno docenią również wyjątkowo szeroką ofertę kulturalną tego miejsca, które niemal każdego dnia można oferuje kilka interesujących imprez i wydarzeń.

Czemu Berlin nie znalazł się na pierwszym miejscu naszego zestawienia? Powodem są wyraźne wady życia w tak dużym mieście. Pierwsza z nich to wysokie ceny wynajęcie mieszkania, które należą do największych w całym kraju (nie udało się ich zmniejszyć mimo wprowadzenia specjalnych programów rządowych).

Druga wada wynika bezpośrednio z wielkości i ważności tego miejsca, jest też częściowo związana z wielokulturowości – w Berlinie po prostu nie jest bezpiecznie. Mówią o tym nie tylko statystyki na temat liczby przestępstw, ale także sami mieszkańcy – według najnowszych analiz subiektywny poziom bezpieczeństwa berlińczyków systematycznie spada od kilku ostatnich lat.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech przy granicy od A do Z >>

Regiony i miasta w Niemczech o najlepszym statusie życia - Berlin

źródło zdjęcia: Depositphotos / bitpics

1. Monachium

Na podium naszego zestawienia najlepszych miast i regionów w Niemczech trafiło Monachium – stolica Bawarii i trzecie co do wielkości miasto Niemiec.

Stolica Bawarii przyciąga do siebie głównie z powodu swojej biznesowej strony – miasto jest wielkim ośrodkiem gospodarczym i finansowym z siedzibami banków, przedsiębiorstw ubezpieczeniowych (m.in. największego na świecie towarzystwa reasekuracyjnego Munich Re), instytucji handlowych.

Cechą charakterystyczną miejscowości jest także silnie rozwinięty przemysł elektrotechniczny (m.in. zakłady Siemens), środków transportu (produkcja samochodów BMW), maszynowy i włókienniczy. To nie wszystko – znajdują się tutaj także zakłady przemysłu chemicznego, elektronicznego, poligraficznego, a także precyzyjnego (zakłady optyczne) i spożywczego (browarnictwo).

Biznesowa oferta łączy się z naukową, Monachium, na którego terenie działa aż 7 wyższych uczelni jest ważnym niemieckim ośrodkiem naukowym. Bezpośrednim efektem gospodarczego i naukowego charakteru miasta jest jego bogactwo i kilkuprocentowy poziom bezrobocia, którym miasto się chwali od kilku ostatnich lat.

Jeszcze inne zalety stolicy Bawarii to bogata oferta wypoczynku i imprez – w mieście działa kilka starannie pielęgnowanych parków, do zwiedzania dostępne są interesujące zabytki, a wspomniana wcześniej tradycja browarnicza przejawia się także w tym, że miasto jest gospodarzem popularnego w całej Europie Oktoberfestu. Ostatnia zaleta to stosunkowo niskie (zdecydowanie niższe niże w Berlinie) koszty życia.

Regiony i miasta w Niemczech o najlepszym statusie życia - Monachium

źródło zdjęcia: Depositphotos / grafalex

Mamy nadzieję, ze nasz ranking opisujących najlepsze miasta w Niemczech pomoże Wam w podjęciu decyzji o wyprowadzce, albo znalezieniu pracy w konkretnym rejonie Niemiec. Przed podjęciem tak ważnej decyzji sugerujemy jednak spokojne i rozważne rozpatrzenie wszystkich plusów i minusów.

Warto też mieć świadomość, że niezależnie od wszystkich zestawień i rankingów istotne będzie poznanie także zdania mieszkańców. W tym przypadku trudno nie zazdrościć optymizmu naszych zachodnich sąsiadów – bo aż 86% Niemców jest zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ