Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
31 Gru, 2017 - 01:00
Refinansowanie kredytu krok po kroku

Refinansowanie kredytu krok po kroku

Mariola Krzyżak

Refinansowanie kredytu to szansa na atrakcyjniejsze warunki spłaty zaciągniętego kredytu. Sprawdź, czy taka opcja może przynieść korzyści także i Tobie! Dowiedz się a czym dokładnie polega refinansowanie, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jakie formalności wiążą się z tym przedsięwzięciem.

Refinansowanie kredytu to produkt finansowy polegający na zmianie zobowiązania zawartego w przeszłości na niekorzystnych współcześnie warunkach. Zamiast spłaty starego kredytu gotówkowego lub hipotecznego, konsument ma możliwość zamienienia go na taki, który będzie dopasowany do aktualnych zasad. Dla kogo taka opcja może okazać się atrakcyjna?

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Zaciągając w przeszłości kredyt, konsument mógł wybierać pomiędzy ofertami banków, które były atrakcyjne w tamtym czasie. Jednak z upływem lat może okazać się, że zmiany na rynku spowodowały, że współczesne produkty finansowe oferowane są na znacznie korzystniejszych dla kredytobiorcy warunkach. W takim wypadku banki wychodzą na przeciw klientom proponując im refinansowanie kredytu.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami zwłaszcza kredytu hipotecznego, który z reguły zaciągany jest na bardzo długi okres, to warto rzetelnie przeanalizować jego warunki. Może bowiem okazać się, że oprocentowanie lub prowizje dla banków obecnie są znacznie niższe. W tym przypadku refinansowanie może okazać się rozwiązaniem, które uchroni nas przed nieproporcjonalnie wysokimi ratami.

Refinansowanie kredytu może okazać się korzystne także wtedy, gdy jesteśmy zainteresowani wydłużeniem okresu spłacania rat. Taka opcja może przydać się podczas przejściowych kłopotów finansowych, jako alternatywa dla pozornie atrakcyjnych pożyczek przez Internet. Warto jednak pamiętać, że wydłużenie okresu kredytowania wiąże się często ze zwiększeniem kosztów całkowitych ponoszonych przez konsumenta.

Warunki zaciągania kredytów zmieniają się z roku na rok. Warto mieć to uwadze i bacznie obserwować atrakcyjność swoich zobowiązań. Może bowiem okazać się tak, że refinansowanie kredytu pomoże nam w utrzymaniu stabilności finansowej i pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kredyty hipoteczne – ranking >>

Refinansowanie kredytu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru banku?

Decydując się na refinansowanie kredytu musimy w pierwszej kolejności zapoznać się z aktualnymi ofertami banków, aby wybrać produkt, który pozwoli nam na poprawę obecnej sytuacji. Jakie aspekty należy przeanalizować?

Marża banku

To ona w dużej mierze decyduje o atrakcyjności kredytu. Jest to element niezmienny w trakcie trwania spłaty, dlatego jeżeli marża banku aktualnie jest niższa, to warto pomyśleć o refinansowaniu w nim kredytu.

Opłata za wcześniejszą spłatę

Bank, w którym posiadamy obecnie kredyt może mieć zastrzeżone poniesienie kosztów związanych ze spłatą należności przed czasem. W przypadku kredytów walutowych możemy mieć do czynienia także z prowizją za spłatę po niekorzystnym kursie, czyli tzw. spread walutowy.

Opłaty za uzyskanie refinansowania kredytu

Warto dokładnie przeanalizować wysokość opłat za przeniesienie kredytu do innego banku, czyli wysokość prowizji, koszty ewentualnego ubezpieczenia kredytu i inne.

Koszty ustanowienia hipoteki

Podczas refinansowanie kredytu, na nowo należy dopełnić wszelkich formalności notarialnych, co generuje dodatkowe koszty.

Refinansowanie kredytu krok po kroku - zamyślona kobieta

Formalności związane z refinansowaniem kredytu

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o refinansowaniu aktualnego kredytu, należy wybrać odpowiedni bank, a następnie złożyć w nim wniosek. Podczas jego składania większość banków wymaga przedstawienia następujących dokumentów:

  • dowód tożsamości oraz drugi dokument ze zdjęciem (prawo jazdy lub paszport);
  • zaświadczenie o obecnej sytuacji finansowej (dokumenty potwierdzające stały dochód oraz jego wysokość);
  • dokumenty przedstawiające nasze aktualne zobowiązania wobec innych banków;
  • w przypadku kredytu hipotecznego – zaświadczenia dotyczące stanu prawnego nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu.

Należy pamiętać, że obecne wymagania dotyczące kredytobiorcy mogą różnić się od tych, które były stosowane podczas zaciągania zobowiązania w przeszłości.

Refinansowanie kredytu to dla wielu konsumentów szansa na uzyskanie atrakcyjniejszych warunków spłaty. Jeżeli jesteśmy właścicielami kredytu na długi okres czasu, warto przeanalizować kondycję naszego zobowiązania. Może bowiem okazać się, że jesteśmy w stanie zamienić umowę z bankiem na znacznie korzystniejszą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ