ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
11 Lut, 2016 - 06:00

Jak poprosić o referencje pracodawcę?

ARTYKUŁ PARTNERA

Coraz częściej podczas procesu rekrutacji przyszły pracodawca prosi o referencje. Jak uzyskać referencje od pracodawcy? Co dają referencje dla pracownika?

Referencje to nic innego jak opinia na temat naszej pracy. Wystawia je najczęściej przełożony, ale można prosić o nie także współpracowników i kierowników projektu, w którym braliśmy udział.

Nowoczesny proces rekrutacji coraz częściej zwraca uwagę na referencje, ponieważ przyszły pracodawca chce uniknąć niepotrzebnego ryzyka i zwrócić się do źródła, czyli właśnie osoby, która bezpośrednio współpracowała z kandydatem w przeszłości.

Polska branża Human Resources bardzo się rozwija i ewoluuje, czego rezultatem jest traktowanie referencji jako jednego z etapów selekcji kandydatów. Na zachodzie referencje są od dawna podstawą. Prosi się o nie już na początku procesu rekrutacyjnego, a weryfikuje w momencie wyboru przyszłego pracownika.

Referencje od pracodawcy – jakie pełnią funkcje?

Referencje mają za zadanie sprawdzić aspekty formalne i zweryfikować, czy dany kandydat rzeczywiście zdobył dane doświadczenie zawodowe, a także w bardzo autentyczny sposób sprawdzają kompetencje miękkie przyszłych pracowników.

Jak prosić o referencje?

Bardzo ważnym jest to, aby z każdego miejsca, w którym pracujemy, odbywamy praktyki lub staże, czy bierzemy udział w projekcie, prosić o referencje od pracodawcy. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się one przydać.

Polecamy zadbać o uzupełnianie swojej  „teczki rekrutacyjnej” na bieżąco i prosić o referencje aktualnego pracodawcę. Często może to być decydujacy punkt w przyszłym procesie selekcji podczas szukania nowej pracy.

Rodzaje referencji i sposoby ich zdobywania

Referencje formalne

W tego rodzaju dokumencie potwierdza się kwestie formalne, takie jak okres wykonywania pracy, stanowisko, na którym pracowaliśmy oraz nasze obowiązki.

→ Jak zdobyć?
Kiedy kończymy współpracę z daną firmą, możemy samodzielnie wydrukować taki dokument i poprosić przełożonego o podpis.

Referencje na temat mocnych i słabych stron kandydata

Jeżeli przyszły pracodawca potrzebuje informacji na temat tego, jakim pracownikiem byliśmy w danej firmie, mile widziane są referencje, które opiszą nasze mocne strony. Nasz przełożony powinien w nich zawrzeć opis naszych umiejętności, jak na przykład wyglądała nasza współpraca z kolegami, z czym wyjątkowo dobrze sobie radziliśmy, a nad czym należałoby popracować.

→ Jak zdobyć?
Warto poprosić o kilka zdań na nasz temat naszego szefa, bądź kierownika projektu w momencie odejścia z pracy.

Dowiedz się więcej: Umiejętności w CV – kompetencje najbardziej pożądane przez pracodawców

Referencje telefoniczne

Coraz częściej Działy Personalne skupiają się na weryfikacji naszych umiejętności i doświadczenia telefonicznie. Jest to skuteczna metoda rekrutacyjna, ponieważ informacje czerpane są z samego źródła, w dodatku spontanicznie.

→ Jak zdobyć?
Zazwyczaj podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci proszeni są o podanie imienia i nazwiska osoby, która mogłaby udzielić opinii na nasz temat, a następnie telefonicznie weryfikują informacje.

Referencje w Internecie, czyli serwisy społecznościowe

Osoby, które chcą się rozwijać i szukają nowych perspektyw zawodowych coraz częściej prowadzą konto na popularnych serwisach społecznościowych typu LinkedIn czy GoldenLine. Są to świetne miejsca, aby zbierać referencje.

Serwisy oferują miejsce na opinię o naszej pracy i referencje takie dostępne są dla każdego, kto odwiedza nasz profil. Zaletą Internetu jest to, że nie musimy publikować rzeczy, które nie do końca nam się podobają. To my decydujemy, co zostanie opublikowane a co nie.

→ Jak zdobyć?
Poprosić przełożonego czy ostatniego szefa o wystawienie referencji bezpośrednio w serwisie społecznościowym.

Dowiedz się więcej: Jak założyć profesjonalny profil na LinkedIn?

Referencje od klientów

Interesującym rodzajem referencji są takie, które otrzymać możemy od naszych klientów. Jeżeli przykładowo pracujemy w obsłudze klienta i mamy dobry kontakt z naszymi kontrahentami, opinia o naszych umiejętnościach interpersonalnych lub handlowych może być przydatna.

→ Jak zdobyć?
Polecamy zwrócić się do klienta z prośbą o kilka ciepłych słów na temat Waszej pracy.

Referencje od naszych współpracowników

Jeżeli aplikujemy na stanowisko, gdzie ważna jest praca w zespole, możemy wykorzystać referencje, które otrzymamy od naszych kolegów z pracy. Taka opinia może zweryfikować, czy jesteśmy kandydatami, którzy dobrze radzą sobie w ekipie i jaki mamy charakter.

→ Jak zdobyć?
Poprosić współpracowników o pisemne referencje.

Referencje od pracodawcy

Z całą pewnością jest to najcenniejszy rodzaj referencji, które możemy zdobyć. Często jednak otrzymanie ich nie należy do najprostszych. Wyobraźmy sobie sytuację, jeśli zostaliśmy zwolnieni – wtedy szef nie będzie mógł wystawić nam dobrej laurki.

Warto dbać o dobre relacje i nie palić za sobą mostów. Nawet, jeżeli pracodawca nie jest zachwycony faktem, że odchodzimy, często warto mu uzmysłowić, jak ważne będą dla nas pozytywne referencje.

Jeżeli bierzemy udział w wewnętrznych projektach, warto zainteresować się zdobywaniem opinii po ich zakończeniu. Tym sposobem możemy uzyskać wiele referencji, pracując w jednej firmie. Takie referencje dla pracownika stanowią najlepsze uzupełnienie i zarazem potwierdzenie tego, co napisał w swoim życiorysie.

Bardzo ważne jest „nie palenie za sobą mostów” i pożegnanie się w kulturalny sposób. Polecamy być szczerym i przedstawić szefowi powód odejścia z firmy. Nie zostawiajcie również niczego, co rozpoczęliście i nie skończyliście. Niech przełożony widzi, że jesteście odpowiedzialni i jak coś zaczynacie, to zawsze kończycie. Poza tym bardzo ważnym jest to, aby pracować do ostatniego dnia i dawać z siebie wszystko.

Dowiedz się więcej: Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? 

Warto wiedzieć: Referencje od ostatniego pracodawcy są bardzo atrakcyjne, ale miejmy świadomość, że ani przyszli szefowie nie mają formalnie prawa się ich domagać, a byli szefowie nie są wcale zobowiązani, aby je wystawić. Tym bardziej ważne jest to, żeby umiejętnie się o nie zwrócić i wykorzystać w przyszłym procesie rekrutacji.

Zdobywanie referencji telefonicznie przez Działy Personalne bez naszej zgody do poprzednich pracodawców, aby zdobyć opinię o naszej pracy, może być naruszeniem naszych dóbr osobistych. Co za tym idzie, może zatem prowadzić do naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych. Pamiętajcie więc o tym, by podpisać zgodę na występowanie HR w celu zdobycia referencji.

→ Jak zdobyć?
Poprosić szefa o pisemną opinię z uwzględnieniem interesujących nas aspektów. Warto poprosić o wystawienie referencji na firmowym papierze wraz z pieczątką szefa.

Dowiedz się więcej: Stażysta pracownikiem, czyli jak zdobyć stałą pracę 

Referencje z uczelni

W sytuacji, kiedy dopiero rozpoczynacie drogę zawodową i nie posiadacie doświadczenia, bardzo dobrym pomysłem jest zdobycie referencji od wykładowców z uczelni. W krajach zachodnich tego typu opinia to absolutna norma. U nas jeszcze nie do końca, a szkoda. Opinia z uczelni jest prestiżowym rodzajem referencji i przyszły pracodawca na pewno pozytywnie ją przyjmie.

→ Jak zdobyć?
Zwrócić się z prośbą o pisemną opinię do wykładowcy na uczelni, motywując ją naszymi aspiracjami zawodowymi.

Referencje z wolontariatów i bezpłatnych praktyk

Opinia, którą otrzymamy po wykonaniu wolontariatu wcale nie będzie gorsza od doświadczenia zdobytego w przedsiębiorstwie. Warto się o nie starać, ponieważ mogą pokazać, że bezinteresownie jesteśmy w stanie się zaangażować w dany projekt, a pomaganie innym sprawia nam przyjemność.

ZOBACZ RÓWNIEŻ