Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
05 Kwi, 2017 - 13:55

Rata kredytu – jak skutecznie ją obniżyć?

Kamil Podsiadło

Rata kredytu zbytnio obciążają Twój miesięczny budżet? Sprawdź jak można obniżyć ratę kredytu.

Kredyty bankowe, zwłaszcza hipoteczne, to dług zaciągany na długi okres czasu i w większości przypadków nie jesteśmy w stanie przewidzieć naszej sytuacji finansowej w przyszłości. Ta sama rata kredytu dziś może nie stanowić problemu, ale jutro będzie nie do zaakceptowania. Sprawdź, jak możną ją obniżyć.

Z długoterminowymi kredytami wiąże się jedno spore ryzyko – z czasem nasze możliwości regulowania rat z powodu nieprzewidzianych wypadków mogą ulec znacznemu ograniczeniu. Kiedy nie jesteśmy w stanie dopiąć budżetu domowego, to jednym z najgorszych rozwiązań jest zaciąganie kolejnego długu.

Szybka chwilówka czy kolejny kredyt to krótkoterminowe rozwiązanie, które na dłuższą metę jeszcze mocniej zaciśnie pętlę kredytową na naszej szyi. Najlepiej postarać się znaleźć dodatkowe źródło dochodu lub ograniczyć wydatki. Jednak jeśli i takie środki nie są wystarczające, to należy podjąć działania zmierzające do obniżenia raty kredytu. Wprawdzie trzeba wówczas liczyć się z pewnymi kosztami, ale dzięki temu będziemy mogli odetchnąć.

Dowiedz się więcej: Rata kredytu: równa czy malejąca? >>

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny jest najpowszechniejszym sposobem na obniżenie raty kredytu. Rekomendowany jest on przede wszystkim osobom, które zmagają się z kilkoma kredytami jednocześnie i nie radzą sobie z ich obsługą.

Kredyt konsolidacyjny polega na zamianie kilku mniejszych długów w jeden większy. Jeśli zostanie on nam przyznany, to zamiast spłacać raty do różnych instytucji jednocześnie, będziemy płacić jedną ratę do banku.

Produkt ten oferowany jest przez większość banków i jego główną zaletą jest obniżenie wielkości miesięcznego obciążenia z tytułu rat kredytowych. W jaki sposób?

Cała tajemnica tkwi w wydłużeniu całkowitego okresu spłaty kredytu. Jeśli przykładowo mamy do spłaty trzy różne kredyty, których termin mija kolejno za 2 lata, 4 lata i 6 lat, to bank udzieli nam kredytu konsolidacyjnego przykładowo na 10 lat. W ten sposób nasza miesięczna rata będzie niższa, ale należy pamiętać, że koniec końców całkowity koszt kredytu wzrośnie. To cena, jaką musimy zapłacić za niższe raty.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Refinansowanie kredytu

Innym sposobem, aby rata kredytu była niższa (i to nie tylko w przypadku tarapatów finansowych) jest refinansowanie kredytu. Innymi słowy jest to przeniesienie kredytu do innego banku, który oferuje atrakcyjniejsze warunki.

Produkt ten mylony jest czasem z konsolidacją, jednak tutaj nie łączymy kilku kredytów w jeden, ale przenosimy jeden konkretny kredyt (najczęściej hipoteczny) gdzie indziej.

Może się okazać, że inny bank oferuje znacznie korzystniejsze oprocentowanie kredytu od naszego obecnego banku i wówczas opłacalne w pewnych okolicznościach jest refinansowanie kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie to nie wszystko.

Rozważając taką ewentualność, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z umową aktualnego kredytu i sprawdzić czy występują (a jeśli tak, to w jakiej wysokości) opłaty dodatkowe za wcześniejszą spłatę kredytu.

Poza tym trzeba uwzględnić prowizję za udzielenie kredytu w nowym banku oraz w przypadku kredytu hipotecznego koszty edycji wpisów w księdze wieczystej. Może okazać się, że całkowity koszt kredytu z powodu dodatkowych opłat będzie wyższy, ale w ten sposób rata kredytu będzie niższa i tym samym zmniejszy się miesięczne obciążenie budżetu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ