Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
25 Sty, 2019 - 16:56
Ranking lokat bankowych 2019

Ranking lokat bankowych 2019

Kamil Podsiadło

Masz wolne środki pieniężne i chcesz umieścić je na lokacie? Sprawdź aktualny ranking lokat krótkoterminowych oraz długoterminowych i wybierz najlepszą dla siebie. Poznaj TOP 5 najbardziej opłacalnych obecnie lokat i dowiedz się, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas wyboru.

Lokaty bankowe uważa się za najbezpieczniejszą formę oszczędzania. Zobaczmy, jak to bezpieczeństwo przekłada się na efektywność oszczędzania i na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę bankową.

Lokata lokacie nierówna i tworząc ranking lokat bankowych ciężko uwzględnić oczekiwania różnych grup klientów. Oferty banków w tym zakresie są zróżnicowane i z tego względu warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z ofertami, aby znaleźć produkt najbardziej odpowiadający naszym wymaganiom.

Lokaty bankowe godne uwagi

Gdzie warto umieścić swoje pieniądze? Poniżej podpowiadamy, które banki oferują korzystne lokaty.

Lokaty krótkoterminowe

Jeśli chodzi o lokaty krótkoterminowe, pod względem oprocentowania obecnie najlepiej prezentuje się oferta Nest Banku (4% w skali roku) oraz Plus Banku (3% w pierwszym miesiącu, 4% w drugim miesiącu oraz 5% w trzecim miesiącu).

W obu przypadkach należy posiadać konto osobiste, jednak Nest Bank oferuje bezwarunkowo bezpłatny rachunek, z kolei w Plus Banku konto będzie darmowe tylko wtedy, jeśli dokona się płatności kartą o wartości minimum 500 zł. W obu ofertach maksymalna kwota lokaty wynosi 10 tys. zł.

Jeśli ktoś chciałby zainwestować więcej, to zdecydowanie lepiej pod tym względem prezentuje się lokata proponowana przez Idea Bank. Oprocentowanie jest tutaj wciąż wysokie – 3.6% i zainwestować można aż do 1 mln zł.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka

Lokaty długoterminowe

Jeśli z kolei chodzi o lokaty długoterminowe, pod względem oprocentowania przoduje EKOlokata 5 na 5 w BOŚ Banku. Jest ona progresywna, czyli z każdym rokiem oprocentowanie wzrasta, dając średnio 2,84% w skali roku.

Poza nią, atrakcyjne pod kątem oprocentowania są też lokaty w Idea Banku czy Toyota Banku.

Dowiedz się więcej: 3 najlepsze konta osobiste

Aktualny ranking lokat bankowych – krótkoterminowych

Która lokata krótkoterminowa jest obecnie najlepsza? Oto nasze TOP 5:

5. Lokata 3,5% Na Start w mBanku

Nowi klienci mBanku mogą ulokować pieniądze na 3-miesięczną lokatę do kwoty 10 tys. zł. Lokatę można otworzyć przez Internet, a jej oprocentowanie wynosi 3.5% w skali roku. Wymagane jest jednoczesne posiadanie rachunku osobistego eKonto.

4. Lokata bezkarna w BGŻ Optima

Czwarte miejsce w naszym rankingu zajmuje Lokata bezkarna w BGŻ Optima. Jej warunki są bardzo podobne do oferty mBanku (opisanej powyżej), ale zawiera ona jedną cenną cechę dla klientów – można ją zerwać w każdym momencie, nie tracąc przy tym wypracowanych do tej pory odsetek. Atrakcyjna jest też maksymalna kwota, która wynosi 20 tys. zł.

3. Lokata Hit w Idea Banku

Lokata Hit w Idea Banku to najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają do zainwestowania większe kwoty. Maksymalny próg wynosi tutaj bowiem aż 1 mln zł przy oprocentowaniu na poziomie 3.6% w skali roku. Dodatkowo nie trzeba zakładać konta osobistego, aby móc otworzyć tę lokatę. Bardzo solidna oferta.

2. Lokata na start w Plus Banku

Drugie miejsce na podium zajmuje Lokata na start w Plus Banku. Maksymalna kwota oszczędności wynosi 10 tys. zł, natomiast oprocentowanie jest progresywne – w pierwszym miesiącu 3%, w drugim miesiącu 4%, natomiast w 3 miesiącu już 5%. Odsetki są kapitalizowane co miesiąc.

Minusem lokaty jest konieczność posiadania konta osobistego, którego prowadzenie jest darmowe tylko w przypadku comiesięcznych płatnością kartą o wartości minimum 500 zł.

1. Nest Lokata Witaj

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Nest Lokata Witaj. Zawdzięcza to najwyższemu obecnie na rynku oprocentowaniu dla 3-miesięcznej lokaty (4%) przy jednoczesnym braku opłat związanym z jej uruchomieniem.

Wprawdzie konieczne jest otwarcie konta osobistego, ale jest ono bezwarunkowo bezpłatne. Maksymalna kwota, podobnie jak w większości krótkoterminowych lokat, usytuowana jest na poziomie 10 tys. zł.

Ranking lokat bankowych - pomnażanie pieniędzy

Aktualny ranking lokat bankowych – długoterminowych

Która lokata długoterminowa jest obecnie najlepsza? Oto nasze TOP 5:

5. Lokata Standard w Toyota Banku

Ranking lokat długoterminowych otwiera Lokata Standard w Toyota Banku. Może zostać założona dla oszczędności od 2 tys. zł, a jej oprocentowanie uzależnione jest od wybranego okresu trwania lokaty. Dla 36 miesięcy oprocentowanie wynosi 2,3%.

Plusem lokaty zdecydowanie jest fakt, że w celu jej założenia nie trzeba posiadać konta osobistego w banku, więc nie są naliczane żadne opłaty w związku z jej prowadzeniem.

4. Lokata Zysk + Wzrost w Santander Banku

Lokata na 36 miesięcy, którą można założyć już od 1000 zł. Lokata do założenia tylko w oddziale bankowym i co ważne – nie potrzeba posiadać do jej prowadzenia konta osobistego, tak więc lokata ta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Oprocentowanie w skali roku wynosi 2.6%.

3. Lokata online nowe środki w Santander Banku

Lokata o bardzo podobnych warunkach jak Zysk + Wzrost, z tym że można ją założyć drogą internetową. Z tego też powodu znajduje się wyżej w naszym rankingu. Maksymalna kwota, jaką można wpłacić na 36 miesięcy z oprocentowaniem 2.6% to 250 tys. zł.

2. Lokata terminowa w Eurobanku

Lokata terminowa w Eurobanku może zostać założona maksymalnie na 48 miesięcy i wówczas klientom przysługuje oprocentowanie na poziomie 2.65% w skali roku. Minimalna kwota potrzebna do założenia lokaty wynosi 200 zł.

1. EKOlokata 5 na 5 w BOŚ Banku

BOŚ Bank wychodzi naprzeciw klientom z progresywną EKOlokatą 5 na 5, która w naszym rankingu plasuje się na pierwszym miejscu. Jest to lokata progresywna, czyli rośnie z każdym rokiem:

 • 1,5% w 1 roku,
 • 1,7% w 2 roku,
 • 2% w 3 roku,
 • 4% w 4 roku,
 • 5% w 5 roku.

Daje to średnie oprocentowanie o wartości 2,84% w skali roku, które zdecydowanie przebija pod tym względem konkurencję.

Czas trwania takiej lokaty, jak można się domyślić, wynosi 5 lat i przeznaczona jest ona dla oszczędności od kwoty 1 000 zł.

Dowiedz się więcej: Najlepszy kredyt konsolidacyjny

Ranking lokat bankowych - najkorzystniejsza lokata

Ranking lokat bankowych – założenia

Poniżej przedstawiamy założenia, na podstawie których badaliśmy atrakcyjność kont oszczędnościowych:

 • kwota oszczędności – 10 tys. zł,
 • lokata krótkoterminowa – 3 miesiące,
 • lokata długoterminowa – 3-5 lat.

Natomiast jeśli chodzi o czynniki, to braliśmy pod uwagę, były to:

 • oprocentowanie,
 • koszty dodatkowe,
 • limit maksymalnej kwoty.

Przygotowując ranking lokat posiłkowaliśmy eksperckimi zestawieniami, weryfikując je z rzeczywistymi ofertami zamieszczonymi na stronach internetowych banków. Do rankingów, z których korzystaliśmy, należą m.in.:

 • najlepszelokaty.pl (sprawdź tutaj)
 • toplokatybankowe.pl (sprawdź tutaj)
 • totalmoney.pl (sprawdź tutaj)

Dowiedz się więcej: Promocje bankowe, czyli jak zarabiać na bankach

Ranking lokat bankowych a ostateczny wybór

Jeśli posiadamy nadwyżki finansowe, a boimy się agresywnych i ryzykownych inwestycji, lokaty bankowe wydają się jednym z najlepszych rozwiązań. Na pewno to lepsze wyjście, niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie lub na koncie osobistym.

Ze względu na niskie stopy procentowe, obecne oprocentowanie lokat nie jest zbyt atrakcyjne, ale znajduje się na wystarczającym poziomie, aby nasze pieniądze nie traciły na wartości.

W naszym rankingu zestawiliśmy najatrakcyjniejsze obecnie lokaty bankowe w podziale na krótkoterminowe i długoterminowe. Głównym czynnikiem podziału było oprocentowanie i kwestia kosztów związanych z ewentualnie obligatoryjnym założeniem konta osobistego.

Wśród lokat krótkoterminowych najlepiej prezentuje się oferta Nest Banku, jednak niektórych może zniechęcać tutaj maksymalny limit kwoty w wysokości 10 tys. zł. Największe pole do popisu daje tutaj Lokata Hit Idea Banku, gdzie na 3 miesiące można wpłacić aż 1 mln zł.

Z kolei wśród lokat długoterminowych zdecydowanie najlepszą ofertę od wielu miesięcy utrzymuje BOŚ Bank z lokatą progresywną o średnim oprocentowaniu 2.84%.

Dowiedz się więcej: Konto oszczędnościowe czy lokata – co jest lepsze?

Ranking lokat bankowych - czas trwania lokaty

Jak znaleźć najlepszą lokatę bankową?

Jednym z głównych parametrów lokaty jest długość jej trwania. Preferencje klientów banków są różne – niektórzy zainteresowani są lokatą krótkoterminową, inni z kolei rozważają ulokowanie pieniędzy na kilka lat.

Generalnie banki łaskawiej patrzą na lokaty długoterminowe i to przy nich sumarycznie oferowane jest wyższe oprocentowanie…ale nie do końca. Klienci coraz częściej zainteresowani są, mimo wszystko, lokatami krótkoterminowymi (odkładają pieniądze na jakiś cel lub nie chcą zamrażać gotówki na długi czas). Banki, zdając sobie sprawę z tego trendu, oferują atrakcyjne oprocentowanie krótkoterminowych lokat dla nowych klientów.

Takie promocyjne oprocentowanie obowiązuje jednak zazwyczaj tylko przez kilka miesięcy, po czym dość drastycznie spada i stały klient nie ma już co liczyć na preferencyjne warunki… chyba że zmieni bank. Działanie takie wymaga jednak dość sporego zaangażowania i poświęcania czasu, na co nie każdy może sobie pozwolić.

Dowiedz się więcej: Oprocentowanie lokat – zmienne czy stałe?

Poza tym, przy krótkoterminowych lokatach i promocyjnym oprocentowaniu stosunkowo nisko zawieszony jest limit maksymalnej kwoty, który najczęściej wynosi 10 000 zł. Osoby mające więcej wolnej gotówki muszą zatem albo zdecydować się na lokatę długoterminową, albo założyć kilka lokat krótkoterminowych w różnych bankach.

Pewnym minusem lokat jest brak elastyczności względem zainwestowanej gotówki. Lokaty terminowe, jak sama nazwa wskazuje, zakładane są na określony czas, w którym to pieniądze te powinny być nienaruszalne. Wprawdzie klient może w każdej chwili zerwać lokatę i wypłacić gotówkę, ale bardzo często wiąże się to z utratą naliczonych już odsetek.

Osoby ceniące sobie elastyczność powinny swoje kroki kierować bardziej ku kontom oszczędnościowym, aczkolwiek produkty te charakteryzuje niższe oprocentowanie niż lokaty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ