Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
06 Lis, 2018 - 12:03

Ranking kont oszczędnościowych 2019

Kamil Podsiadło

Szukasz najlepszego konta oszczędnościowego? Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę i gdzie szukać najlepszych kont oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe to jedna z najbezpieczniejszych form lokowania nadwyżek finansowych. Przedstawiamy aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz omawiamy specyfikę tego produktu.

Konta oszczędnościowe godne uwagi

Do ciekawszych krótkoterminowych kont oszczędnościowych niewątpliwie można obecnie zaliczyć ofertę usług bankowych Getin Banku.

Bank oferuje oprocentowanie na poziomie 3,5% dla kwoty do 10 000 zł. Przy aktywnym użytkowaniu konta, czyli zapewnieniu min. 1000 zł wpływów miesięcznie oprocentowanie to nie zmieni się przez 12 miesięcy. Bank oferuje swoim klientom Program Poleceń dzięki czemu mogą otrzymać aż do 500 zł premii polecając konto znajomym lub rodzinie.

Oprocentowanie na poziomie 3% do kwoty 50 tys.zł oferuje T-mobile. Konieczne jest założenie konta osobistego, jednak może to być rachunek Freemium, który bez wydawania karty płatniczej jest bezwarunkowo bezpłatny (z kartą płatniczą należy dokonać miesięcznych transakcji w wysokości 200 zł, aby nic nie zapłacić). Z konta oszczędnościowego T-Mobile można wykonać 1 darmowy przelew, a każdy kolejny kosztuje 5 zł.

Atrakcyjną ofertę konta oszczędnościowego przedstawił także Deutsche Bank. Oferuje on 4-miesięczne oprocentowanie w wysokości 2,55% bez konieczności zakładania konta osobistego. Maksymalna kwota oszczędności na takich warunkach to 100 tys. zł. Podobnie jak w przypadku T-Mobile pierwszy przelew jest darmowy, natomiast każdy kolejny kosztuje 10 zł.

Z kolei oprocentowanie na poziomie 2.7% proponuje Millennium Bank z kontem oszczędnościowym Profit. Oferta taka przysługuje nowym klientom, którzy mogą wpłacić do 100 tys. zł i założą konto osobiste 360. Każdy pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, z kolei koszt każdego innego to 7,50 zł.

Aktualny ranking kont oszczędnościowych

Które konto oszczędnościowe jest obecnie najlepsze? Oto nasze TOP 5:

5. db Konto oszczędnościowe Plus

Ranking kont oszczędnościowych otwiera db Konto oszczędnościowe Plus. Oferuje 2,55% na 4 miesiące z maksymalną kwotą w wysokości 100 tys. zł.

Co ważne, nie jest wymagane posiadania konta osobistego – od razu, bez dodatkowych formalności można założyć konto oszczędnościowe. Pierwsze przelewy w miesiącu są darmowe, natomiast koszt kolejnych wynosi 10 zł.

4. Konto oszczędnościowe Profit w Millennium

Czwarte miejsce w rankingu zajmuje Millennium Bank z kontem oszczędnościowym Profit. 3-miesięczne oprocentowanie wynosi 2,7% w skali roku przy maksymalnej kwocie rzędu 100 tys. zł.

Trzeba założyć konto osobiste 360, które jednak przy spełnieniu niewygórowanych warunków może być darmowe. Pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, natomiast każdy kolejny kosztuje 7,50 zł.

3. Konto Mocno Oszczędnościowe w Alior Banku

Najniższe miejsce na podium przypadło ofercie Alior Banku – 2,7% na 4 miesiące do kwoty 100 tys. zł.

Co istotne, nie trzeba tutaj posiadać konta osobistego. Niemniej dla posiadaczy konta osobistego w Alior Banku wszystkie wewnętrzne przelewy są darmowe, natomiast w przypadku zewnętrznych pierwszy jest za darmo, ale za każdy kolejny trzeba zapłacić po 10 zł.

2. Konto oszczędnościowe w T-mobile usługi bankowe

Drugie miejsce w rankingu zajmuje T-mobile

Nowi klienci mogą liczyć na oprocentowanie w wysokości 3% w skali roku na kwotę do 50 tys. zł.

Konto oszczędnościowe na takich warunkach można założyć na 3 miesiące. Wymagane przy tym jest posiadanie rachunku bankowego, ale jak już pisaliśmy wcześniej, może być on całkowicie darmowy.

Jeśli chodzi o przelewy, to każdy pierwszy w miesiącu jest bezpłatny, natomiast następne kosztują po 5 zł. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o kwotę oszczędności, a prowadzenie konta jest całkowicie darmowe. Pierwszy przelew z konta oszczędnościowego jest darmowy, jednak każdy kolejny kosztuje 9 zł.

Do skorzystania z tej oferty trzeba posiadać konto osobiste w T-mobile, ale przy aktywnym korzystaniu może być ono darmowe.

1.  Konto Proste Zasady w Getin Banku

Obecnie najkorzystniejszą ofertę konta oszczędnościowego według przyjętych przez nas założeń posiada Getin Bank.

Przyciąga wysokim w porównaniu do konkurencji oprocentowaniem na poziomie 3,5% w skali roku przez 12 miesięcy.

Kwota oszczędności wynosi do 10 000 zł. Konto jest całkowicie darmowe pod warunkiem zachowania aktywności. Oznacza to miesięczne wpływy na konto w wysokości 1 000 zł i wykonywanie jednej transakcji bezgotówkowej za pomocą karty lub BLIKu miesięcznie.

W zamian klient otrzymuje darmową wypłatę ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz darmowe przelewy krajowe w Bankowości Internetowej i Mobilnej. Użytkownik konta nie ponosi również żadnych kosztów związanych z wydaniem i użytkowaniem karty debetowej.

Dowiedz się więcej: Konto Osobiste Proste Zasady Getin Bank >>

Ranking kont oszczędnościowych – założenia

Poniżej przedstawiamy założenia, na podstawie których badaliśmy atrakcyjność kont oszczędnościowych:

  • kwota oszczędności – 30 tys. zł,
  • czas trwania konta oszczędnościowego – ok. 3 miesiące.

Natomiast jeśli chodzi o czynniki, to braliśmy pod uwagę:

  • oprocentowanie,
  • konieczność założenia konta osobistego i związane z tym opłaty,
  • liczba darmowych przelewów z konta oszczędnościowego.

Dowiedz się więcej: Darmowe konto bankowe – w jakich bankach i dla kogo >>

Przygotowując nasz ranking posiłkowaliśmy eksperckimi zestawieniami, weryfikując je z rzeczywistymi ofertami zamieszczonymi na stronach internetowych banków. Do rankingów, z których korzystaliśmy, należą m.in.:

  • topkontobankowe.pl (sprawdź tutaj)
  • rekinfinansow.pl (sprawdź tutaj)
  • najlepszekonto.pl (sprawdź tutaj)
Ranking kont oszczędnościowych - czas trwania konta oszczędnościowego

Ranking kont oszczędnościowych a ostateczny wybór

W rankingu można zauważyć dodatnią korelację pozycji konta oszczędnościowego i oprocentowania. Wynika to z faktu, że pod innymi względami oferty są dość zbliżone i występujące różnice powinny być już rozpatrywane w kategoriach subiektywnych, w zależności od dostępnej kwoty oszczędności i planowanych przelewów.

Oferta Getin Banku w porównaniu z innymi bankami wyróżnia się wysokością oprocentowania oraz najniższą kwotą płatnych już przelewów, więc będzie najlepsza dla osób, które przewidują możliwość częstych wypłat gotówki.

Pewną niedogodnością (występującą jednak w większości ofert) jest konieczność założenia konta osobistego, ale co ważne, może być ono darmowe.

Nasz ranking kont oszczędnościowych bierze pod lupę krótkoterminowe konta oszczędnościowe, gdyż zazwyczaj te mają najwyższe oprocentowanie w skali roku. W celu maksymalizowania długoterminowych zysków, trzeba być gotowym na częste zmiany banków, gdyż atrakcyjne oferty kierowane są najczęściej do nowych klientów.

Jak znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to produkt stojący pomiędzy tradycyjnym ROR-em a lokatą bankową. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą, by ich pieniądze chociaż w niewielkim stopniu pracowały na siebie, ale były jednocześnie dość łatwe do upłynnienia.

Konta oszczędnościowe są najczęściej niżej oprocentowane niż lokaty bankowe (chyba że akurat natrafimy na krótkoterminową promocję), ale dają za to możliwość wypłacania z nich pieniędzy bez utraty odsetek.

Dowiedz się więcej: Konto oszczędnościowe czy lokata – co jest lepsze? >>

Należy jednak uważać – niektóre banki ograniczają miesięczną liczbę darmowych wypłat z kont oszczędnościowych i obciążają je prowizją. Dość powszechną praktyką stosowaną przez banki jest także „zmuszanie” klienta do otwarcia rachunku osobistego razem z kontem oszczędnościowym. Klienci skuszeni atrakcyjnym oprocentowaniem godzą się na ten „dodatek”, po czym bywają zaskoczeni comiesięcznymi opłatami związanymi z utrzymaniem rachunku osobistego.

Dowiedz się więcej: Promocje bankowe, czyli jak zarabiać na bankach >>

Na co zwracać uwagę szukając konta oszczędnościowego?

Oczywiście jednym z najważniejszych czynników wpływających na atrakcyjność konta oszczędnościowego jest oprocentowanie. Im ono wyższe, tym na większe zyski możemy liczyć.

Rozpatrując ten parametr, warto także zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek. Konto oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną przyniesie większe zyski, niż konto z kapitalizacją miesięczną lub kwartalną.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Często zdarza się, że banki przyciągają klientów wysokim oprocentowaniem, które jednak głównie pełni funkcję marketingową i oferowane jest na krótki okres czasu, po upływie którego oprocentowanie drastycznie spada. Przy analizie ofert należy na ten aspekt zwrócić uwagę.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, niejednokrotnie wraz z kontem oszczędnościowym trzeba założyć rachunek osobisty. Jeśli wybrany przez nas bank właśnie tego wymaga, warto dokładnie zapoznać się z wszelkimi kosztami, które związane są z utrzymywaniem rachunku bankowego oraz warunkami wpływającymi na wysokość tych kosztów. Czasem opłaty takie mogą znacznie zmniejszyć zysk z konta oszczędnościowego, a nawet być od niego wyższe!

Kolejnym aspektem, który może okazać się istotny, jest maksymalna wysokość środków dla danego poziomu oprocentowania. Banki stosują w tym zakresie różną politykę – czasem przy wyższej kwocie można liczyć na wyższe oprocentowania, a czasem zależność ta jest zupełnie odwrotna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ