Michał Nielub
Michał Nielub
02 Paź, 2017 - 05:00
Radio samochodowe - jak wybrać najlepsze

Radio samochodowe – jak wybrać najlepsze

Michał Nielub

Podpowiadamy, czym powinno się charakteryzować dobre radio samochodowe. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, wiele cech decyduje więc o jakości, a także walorach użytkowania takiego sprzętu.

Radio samochodowe to podstawowe wyposażenie każdego auta. Dźwięk wydobywający się z głośników samochodowych uprzyjemnia każdą podróż, nawet tą samotną. Dzięki dobremu radioodtwarzaczowi zyskujemy dostęp do ulubionej muzyki i najnowszych informacji podawanych przez stacje radiowe. Jak jednak wybrać radio samochodowe, z którego będziemy zadowoleni przez lata?

Jakie funkcje posiadają radia samochodowe?

Producenci radioodtwarzaczy wyposażają swoje produkty w coraz to nowsze funkcje. Takie elementy jak RDS, możliwość odtwarzania muzyki z pendrive’a lub odczyt formatów mp3 są już standardem na rynku, które przeciętny użytkownik uważa za absolutne minimum.

Współczesne radio samochodowe powinno posiadać dodatkowe opcje, które nie tylko umilą podróż, ale nawet znacząco ją ułatwią.

  • Możliwość podłączenia telefonu do radia umożliwi korzystanie z wielu pożądanych funkcji. Poza odtwarzaniem muzyki, będziemy mogli również korzystać np. z nagłośnienia samochodowego jako systemu głośnomówiącego.
  • Ponadto, dodatkowe wejścia umożliwiają podłączenie np. zmieniarki płyt CD.
  • W celu sparowania zewnętrznych urządzeń bardzo pomocne okaże się radio samochodowe z Bluetooth.

Kwestie techniczne

Aby wybrać najlepszy radioodtwarzacz, musimy zwrócić uwagę również na kwestie związane z montażem.

Wielkość otworu montażowego

Najistotniejszym zagadnieniem, na które należy zwrócić uwagę to rodzaj otworu montażowego, a konkretnie jego wysokość.

Najczęściej spotykanym standardem jest 1 DIN (wymiary 50 x 180 x 160 mm). Zdarzają się jednak, że konkretny radioodtwarzacz jest zaprojektowany w standardzie 2 DIN. Zazwyczaj są to urządzenia, które posiadają już nawigację GPS oraz możliwość odtwarzania filmów.

Moc wyjściowa

Wybierając radio samochodowe, istotną kwestią jest również dobór optymalnej mocy wyjściowej. Producenci zazwyczaj oznaczają go w formacie np. 4x50W, przy czym pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników, druga zaś moc każdego z nich. Zaleca się, by radioodtwarzacz posiadał nieco niższą moc, niż nagłośnienie samochodowe. Im wyższa wartość, tym głośniejszy system audio w aucie.

Dowiedz się więcej: Jak poprawnie ładować akumulator samochodowy >>

Radio samochodowe Pioneer – czy to dobry wybór?

Praktycznie każde radio samochodowe Pioneer jest godne uwagi. Firma ta specjalizuje się w produkcji systemów audio. Od wielu lat oferuje również urządzenia do systemów samochodowych.

Wśród budżetowych rozwiązań, warto rozważyć zakup radioodtwarzacza MVH-190UBG. W cenie niższej, niż 200 zł otrzymamy gniazdo USB z możliwością podłączenia smartfona z systemem operacyjnym Android. Posiada także złącze RCA umożliwiające rozbudowanie systemu nagłośnieniowego w samochodzie o dodatkowy subwoofer lub wzmacniacz.

Radio samochodowe jest podstawowym urządzeniem w każdym aucie. Oprócz fabrycznie montowanych produktów, istnieje możliwość zakupu radioodtwarzacza zgodnie z własnymi preferencjami. W celu wybrania jak najlepszego urządzenia, musimy mieć na uwadze kilka podstawowych kwestii.

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad funkcjami, jakich potrzebujemy, a następnie określić wielkość otworu montażowego w naszym aucie. Dobór najlepszego radia samochodowego ograniczony jest również naszym budżetem, jednak na rynku dostępne są zarówno tańsze rozwiązania, jak i te droższe –  przeznaczone dla bardziej wymagających klientów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ