Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
24 Lip, 2018 - 02:00

Puzzle dla dzieci – jakie wybrać dla malucha?

Mariola Krzyżak

Puzzle dla dzieci to jedna z najpopularniejszych zabawek edukacyjnych. Jak wybrać odpowiednie dla swojego malucha? Jaki rodzaj puzzli przypadnie mu do gustu? Dowiedz się więcej!

Układanie pasujących do siebie elementów w całość to jedna z najbardziej lubianych przez maluchy form zabawy. Puzzle dla dzieci są nie tylko wyzwaniem, ale także świetną rozrywką z edukacyjnym dodatkiem. Warto więc zakupić dla swojej pociechy przynajmniej kilka różnych egzemplarzy, które będą dopasowane do aktualnych możliwości i wieku. Jakie puzzle wybrać? Dlaczego warto je układać? Odpowiadamy!

Puzzle dla dzieci – nauka przez zabawę

Dopasowywanie kawałków puzzli to nie tylko doskonała zabawa, ale także edukacja. Podczas takiej rozrywki nasze dziecko może nauczyć się wielu ważnych umiejętności, które w kolejnych próbach będą ćwiczone i doskonalone. Warto więc już od najmłodszych lat proponować maluchom taką formę rozrywki, by móc zapewnić im prawidłowy rozwój.

Stymulowanie rozwoju małej motoryki

Motoryka to ogół ruchów wykonywanych przez człowieka. Mała motoryka ogranicza się natomiast do ruchów wykonywanych za pomocą dłoni. Wymagają one precyzji, skupienia oraz dobrej koordynacji mózg-ręka.

Rozwój małej motoryki odbywa się stopniowo i na każdym z etapów maluch będzie w stanie posługiwać się swoimi dłońmi w sposób coraz bardziej świadomy. Dlatego właśnie stymulacja odpowiednio dobranymi puzzlami będzie miała doskonały wpływ na ćwiczenie nowych umiejętności.

Dopasowanie niewielkich elementów do innych wymaga dokładnych i przemyślanych ruchów. Na początku wybierajmy więc puzzle o dużych częściach, by móc stopniowo przechodzić do coraz mniejszych.

Rozwój wyobraźni przestrzennej

Puzzle dla dzieci są świetnym sposobem na stymulowanie rozwoju wyobraźni przestrzennej. W pierwszych latach życia jest ona bardzo ograniczona, jednak z upływem czasu maluch zauważa coraz więcej zależności. Aby więc ćwiczyć pojawiającą się umiejętność, warto wykorzystywać zabawki dla dzieci, które wymagają ogarnięcia umysłem określonej przestrzeni. Taką formą rozrywki są właśnie puzzle.

Wspomaganie umiejętności koncentracji

Skupianie się na jednym zadaniu jest niezwykle istotną umiejętnością, która nabierze jeszcze większego znaczenia, gdy dziecko wkroczy w wiek szkolny. Puzzle dla dzieci wymagają dużej dawki koncentracji, gdyż bez niej nie uda ułożyć się całego obrazka.

Jeżeli nasze dziecko ma problemy ze skupieniem uwagi, to zachęcenie go do zabawy puzzlami może zaowocować znacznym wydłużeniem czasu, w którym maluch będzie potrafić utrzymać skoncentrowanie na poziomie pozwalającym na wykonanie zadania.

Dowiedz się więcej: Rebusy dla dzieci – jak przygotować je samemu? >>

Poprawa zdolności kognitywnych

Przeznaczone dla dzieci gry – puzzle, planszówki czy łamigłówki pozwalają na poprawianie zdolności kognitywnych, czyli umiejętności logicznego myślenia, planowania i organizacji. Rozbudzanie potencjału dziecka na tych poziomach będzie świetnym przygotowaniem go do przyszłej nauki w szkole, która wymaga tych samych zdolności.

Pamiętajmy, by podając dziecku do zabawy puzzle o kolejnym, wyższym stopniu trudności zachęcać go do samodzielnego zmierzenia się z nowym wyzwaniem. Jeżeli jednak go ono przerośnie, to warto wskazywać metody, np. segregowanie puzzli według kolorów, które pomogą w przezwyciężeniu trudności.

W ten sposób dziecko będzie uczyć się, że z każdej sytuacji jest wyjście, wystarczy tylko obrać właściwą strategię działania. Wszelkie gry logiczne dla dzieci będą więc wspomagać budowanie takich umiejętności.

Poszerzanie umiejętności pracy w grupie

Puzzle dla dzieci stanowią często świetną zabawę dla całej rodziny! Wspólne układanie może być natomiast doskonałym punktem wyjścia do nauki efektywnej współpracy. Warto uczyć malucha w jaki sposób należy dzielić obowiązki i jakie skutki może przynieść działanie we współpracy z kimś innym.

Dowiedz się więcej: Czym są zabawki Montessori >>

Puzzle dla dzieci – jak dopasować stopień trudności?

Aby zabawa była udana i nie budziła w dziecku frustracji, bardzo ważne jest dopasowanie odpowiedniego stopnia trudności. Musi być on dobrany nie tylko do wieku malucha, ale przede wszystkim do jego indywidualnych predyspozycji.

Zdarza się bowiem tak, że nasza pociecha będzie świetnie radzić się z bardziej skomplikowanymi modelami wcześniej niż według zaleceń producenta. Na co warto zwracać uwagę?

  • Liczba elementów – kupując puzzle musimy pamiętać, że im młodsze dziecko, tym mniej elementów powinna zawierać zabawka.
  • Wielkość elementów – młodsze dzieci nie posiadają jeszcze tak dobrze wykształconej motoryki, by móc chwytać małe puzzle i precyzyjnie nimi manewrować. Im mniej lat ma nasza pociecha, tym elementy powinny być większe.
  • Materiał, z którego wykonano puzzle dla dzieci – maluchy mają tendencję do wkładania do buzi wszystkich swoich zabawek. Zabawki dla dwulatka powinny być więc wykonane np. z drewna, natomiast starsze dzieci mogą już bawić się tekturowymi elementami. Dobrą opcją dla najmłodszych są także puzzle piankowe.
  • Stopień zaawansowania obrazka – na początku przygody z puzzlami warto wybierać zabawki, których obrazek nie jest zbyt skomplikowany. Im młodsze dziecko, tym obrazek powinien być mniej zróżnicowany i bardziej skontrastowany pod względem kolorystki.
Puzzle dla dzieci – nauka przez zabawę

Puzzle dla trzylatka – jakie wybrać?

Trzy lata to wiek, który jest najczęściej dolną granicą do zabawy puzzlami zalecaną przez większość producentów. To właśnie na tym etapie rozwoju dziecko będzie w stanie dopasowywać do siebie konkretne elementy i sprawnie nimi manewrować. Umiejętności te nie są jednak jeszcze na tyle zaawansowane, by móc układać puzzle o dużym poziomie skomplikowania.

Dobrym wstępem do tego typu zabawy będą puzzle piankowe. Są one zazwyczaj duże, a przy tym przyjemnie miękkie. Trzylatek będzie mógł w łatwy sposób dopasowywać do siebie kawałki, gdyż nie są one tak twarde jak klasyczne modele. Wśród ofert znajdziemy także piankowe puzzle 3D, które pozwalają na konstruowanie ciekawych figur przestrzennych.

Puzzle dla czterolatka – jaki model będzie odpowiedni?

W tym wieku nasza pociecha jest już znacznie bardziej wymagająca. Proste puzzle piankowe czy drewniane układanki okazują się niewystarczające. Maluch potrzebuje nowych wyzwań, dlatego na tym etapie możemy sięgać już po klasyczne puzzle dla dzieci.

Mogą one składać się już z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu elementów. Stopień zróżnicowania obrazka również może być znacznie wyższy. Pamiętajmy jednak, aby poszczególne elementy nie były zbyt małe.

Puzzle dla starszaka

Kiedy nasze dziecko wkracza pomału w wiek szkolny, warto coraz większą uwagę skupiać na ćwiczeniu umiejętności, które niedługo przydadzą się w późniejszej nauce. Puzzle dla dzieci starszych muszą więc być już na zaawansowanym poziomie. Dzięki temu zabawka wymusi na naszym kilkulatku wykonywanie precyzyjnych i przemyślanych ruchów.

Obrazek może zawierać coraz więcej podobnych barw, gdyż dziecko już w znacznym stopniu posiada zdolność do ich trafnego rozróżniania. Możemy sięgać także po puzzle z małymi elementami.

Warto więc sprawiać prezenty dla dzieci w postaci puzzli, gdyż ich wpływ na rozwój naszej pociechy jest nieoceniony, a do tego jest świetną zabawą sprawiającą mnóstwo satysfakcji z powstałego rezultatu.

Puzzle dl dzieci – dlaczego warto układać?

Puzzle dla dzieci to jedna z najpopularniejszych zabawek edukacyjnych, który świetnie stymuluje rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Warto więc w ramach zabawy układać obrazki z niewielkich elementów, gdyż w przyszłości może to zaowocować lepszymi wynikami w nauce. Do tego zabawa puzzlami to czysta przyjemność!

ZOBACZ RÓWNIEŻ