Michał Nielub
Michał Nielub
02 Lut, 2018 - 13:44

Punkty karne – sprawdź liczbę punktów karnych przez Internet

Michał Nielub

Punkty karne można już sprawdzić przez Internet. Rok 2018 przyniósł kolejne zmiany i zaostrzone przepisy w zakresie przyznawania punktów. Sprawdź, jakie!

Punkty karne to zmora wielu kierowców i już niejedna osoba straciła prawo jazdy przez przekroczenie ich limitu. Przeczytaj więcej na temat najnowszych przepisów i dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Kluczem do sprawdzenia liczby punktów karnych jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, to możesz bardzo szybko założyć taki profil. Jest to możliwe przez Internet. Jednak tożsamość internetowa i tak musi zostać potwierdzona w punkcie potwierdzającym, zatem warto rozważyć załatwienie wszystkich formalności w urzędzie.

Profil ePUAP – rejestracja przez Internet

Założenie profilu zaufanego drogą internetową jest możliwe na dwa sposoby – wprowadzenie swoich danych do systemu i potwierdzenie certyfikatem kwalifikowanym (jeżeli go nie masz, konieczne będzie potwierdzenie w urzędzie) lub za pomocą konta bankowego.

Profil ePUAP – rejestracja w urzędzie

Wykorzystując drogę urzędową, w pierwszej kolejności należy wypełnić elektroniczny wniosek. Następnie należy go przesłać do systemu i udać się do punktu potwierdzającego. Zazwyczaj są to Urzędy Miasta i Gminy, oddziały ZUS-u, Urzędy Skarbowe, a niekiedy również i wybrane banki.

Co daje profil ePUAP?

Wprowadzone dane do systemu są odpowiednio zabezpieczone. Dzięki temu nikt inny nie może się podszyć pod daną osobę. Kwestie zabezpieczeń są kluczowe w przypadku profilu zaufanego. Za jego pośrednictwem istnieje możliwość składania wszelkich dokumentów, podań, pism, a nawet rejestracji działalności gospodarczej przez Internet.

Dowiedz się więcej: Jak założyć profil zaufany ePuap >>

Mam już ePUAP – jak sprawdzić punkty karne online?

Mając założony i potwierdzony profil ePUAP, sprawdzenie punktów karnych online jest już proste. W pierwszej kolejności należy wejść na rządową stronę: Jak sprawdzić punkty karne (sprawdź tutaj), kliknąć w Sprawdź swoje punkty karne i zalogować się na swój profil zaufany.

Następnie zostajemy przekierowani na finalną stronę, gdzie musimy kliknąć Podpisz profilem zaufanym, wpisać nadesłany kod autoryzacyjny i gotowe. Otrzymujemy informację o liczbie posiadanych punktów karnych.

Jest to idealne narzędzie dla osób, które nie są pewne liczby posiadanych przez siebie punktów karnych, a nie mają czasu, możliwości bądź chęci, by udać się na komisariat.

Punkty karne – aktualne przepisy

Rok 2018 przyniósł dość spore zmiany w zakresie naliczania punktów karnych, możliwości ich redukcji oraz konsekwencji związanych z przekroczeniem dopuszczalnej przez prawo liczby. Zmianie nie uległ jednak taryfikator mandatów, zatem przyznawana liczba punktów karnych będzie taka sama, jak w latach ubiegłych.

Jeszcze do niedawna zdarzały się przypadki, że jedną serią manewrów można było uzbierać tyle punktów karnych, że z miejsca traciło się prawy jazdy. Od 4 czerwca 2018 roku będzie już zupełnie inaczej – jednorazowo można uzbierać maksymalnie 10 punktów.

Punkty karne 2018 – brak możliwości ich redukcji

Powyższa wiadomość jest zbawienna dla niektórych kierowców, jednak następna jest już gorsza – od czerwca 2018 zniknie opcja kursów redukujących punkty karne. Jedynym sposobem na ich redukcję będzie upływ roku kalendarzowego.

Nieco inaczej ma się również sprawa dotycząca konsekwencji przekroczenia dopuszczalnego limitu. Przypomnijmy, że dla kierowców ze stażem krótszym niż rok limit ten wynosi 20 punktów, natomiast dla całej reszty 24 punkty karne.

Kursy reedukacyjne oraz badania psychologiczne

Od 4 czerwca 2018 po przekroczeniu maksymalnej granicy punktów kierowca będzie wysyłany na obowiązkowy kurs reedukacyjny w wymiarze 28 godzin, co wiązać się będzie z kosztem 500 zł pokrywanym oczywiście przez kierowcę. Do tego dojdą badania psychologiczne.Brak uczestnictwa w takim kursie skutkować będzie odebraniem uprawnień.

Warto wiedzieć, że w 2017 roku wprowadzono takie kursy dla tych osób, które utraciły prawo jazdy w wyniku jazdy w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych środków odurzających.

Kursy reedukacyjne także dla „młodych kierowców”

Kurs reedukacyjny przewidziany będzie także dla kierowców w okresie próbnym (do 2 lat po uzyskaniu prawa jazda), jeśli w tym czasie popełnią 2 wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Nie potrzeba więc wiele.

Na kurs reedukacyjny będzie można udać się raz na 5 lat. Jeśli w okresie 5-letnim po raz kolejny kierowca przekroczy limit 24 punktów, wówczas cofane będą uprawnienia i od początku trzeba będzie przechodzić przez cały proces wyrabiania prawy jazdy.

Punkty karne to zmora wszystkich uczestników ruchu drogowego. O ile sama grzywna znika w momencie jej opłacenia, o tyle przyznane punkty za przewinienia redukowane są dopiero po roku czasu. Od 4 czerwca 2018 roku nie będzie istnieć możliwość ich redukcji w wyniku kursów. Zamiast nich, wprowadzone zostaną kursy reedukacyjne dla tych kierowców, którzy przekroczą limit punktów karnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ