Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
30 Lip, 2017 - 16:00
Przyjaciele na całe życie. Jak rozpoznać bratnią duszę?

Przyjaciele na całe życie. Jak rozpoznać bratnią duszę?

Julia Ziółkowska

Przyjaciele na dobre i na złe wspólnie przetrwają wszystkie życiowe zakręty. Jak rozpoznać prawdziwych przyjaciół wśród zwykłych znajomych?

Przyjaźń to w słowach poetów największe dobro – przyjaciele na całe życie to skarb. Często zastanawiamy się także czym miłość różni się od przyjaźni? Podobno miłość jest jak pachnąca róża, zaś przyjaźń jak wiecznotrwały i silny dąb. Jak znaleźć i jak rozpoznać przyjaciela na dobre i złe?

Czasem mówi się, że przyjaźń to po prostu inna forma miłości, porównuje do jednej duszy w dwóch ciałach. Niestety często bywa tak, że ktoś, kogo uważamy za przyjaciela zawodzi nas, oszukuje lub jest blisko nas tylko z chęci zysku. Taka sympatia, z gruntu fałszywa, potrafi zatruć życie i osłabić wiarę w ludzi. Trzeba więc uważać na „podróbki” przyjaźni. Jak rozpoznać tę prawdzią?

Przyjaźń nie zazdrości

Dziś z Moniką, jutro z Agnieszką… W dojrzałych relacjach to normalne, że spotykamy się z większym gronem osób. Mamy też wspólnych znajomych, z którymi jesteśmy w różnych relacjach. Im większe grono tym lepiej, a dzięki kontaktom towarzyskim dużo zyskujemy.

Dowiedz się więcej: Manipulacja a toksyczni ludzie. Jak rozpoznać manipulatora? >>

Czasami z jedną z osób zaczynamy spotykać się częściej niż z innymi, co z kolei może doprowadzić do aktów zazdrości. Niekoniecznie chodzi o związek między kobietą a mężczyzną. Mogą zaistnieć sytuacje, w których przyjaciółki potrafią być o siebie naprawdę zazdrosne. Gdy dochodzi na tym tle do napięć – zaczyna się problem i wzajemnie obwinianie, a nawet obmawianie.

Dlaczego niektóre osoby obmawiają się za plecami? Co chcą w ten sposób zyskać? Ukazują tym tylko swoją niepewność. Próba zniszczenia przez przyjaciółkę relacji z inną osobą stanowi poważny dylemat dla mało asertywnych osób.

Dowiedz się więcej o asertywności – trudnej sztuce stawiania granic >>

Pamiętajmy, że przyjaźni nie zdobywa się przez zazdrość. Nawet jeśli osoba, którą bardzo lubimy, zaczyna częściej spotykać się z kimś innym i np. umieszcza na Facebooku zdjęcia ze wspólnego wyjazdu na narty z nową znajomą – nie powinno nas to martwić. Po prostu dobrze czuje się w jej/jego towarzystwie, co nie oznacza, że przestała nas lubić. Rzecz trywialna, ale nie jesteśmy już w przedszkolu i nie obrażamy się. Jeśli to prawdziwy przyjaciel – na pewno nigdy nas nie zostawi.

Bratnie dusze są zawsze blisko

Przyjacielem można nazwać osobę, z którą rozmawialiśmy ostatnio dwa lata temu, a gdy znowu się widzimy czujemy jakby to było wczoraj. Dlaczego?

Ponieważ prawdziwy przyjaciel nie opuszcza nas ani na chwilę i więź, która łączy dwie osoby przetrwa wszystko: czas, kilometry, rozłąkę. Bywa, że zakładając rodzinę nie mamy już tak dużo czasu dla naszych kolegów i koleżanek. Swój czas poświęcamy dzieciom i współmałżonkowi, a w dodatku mamy na głowie pracę i karierę.

Prawdziwy przyjaciel jest w stanie to zrozumieć i naturalnie wycofa się nieco z życia drugiej osoby. Pamiętajmy jednak, że ten sam przyjaciel czuwa nad nami i jest zawsze w pogotowiu. Gdy tylko coś niepokojącego się wydarzy, na pewno wsiądzie do samochodu czy pociągu, aby być na miejscu – przy nas. Właśnie na tym polega trwała i dobra relacja.

Dowiedz się więcej: Czym jest zdrada emocjonalna? >>

Przyjaciele na całe życie. Jak rozpoznać bratnią duszę? - przyjaciółki

Prawdziwi przyjeciele dodają nam skrzydeł

osoby, do których można zadzwonić lub wysłać SMS nawet o godzinie trzeciej nad ranem. Być może masz kogoś takiego – to właśnie twój przyjaciel. Nie przejmują go konwenanse lub inne kwestie natury ludzkiego EGO. Bratnia dusza zrozumie i wytłumaczy wszystko –  pomoże w rozwikłaniu nawet twoich własnych emocji.

Dowiedz się więcej: Dobre relacje międzyludzkie – jak je pielęgnować >>

Innym typem przyjaciela są osoby, z którymi nigdy się nie kłócisz, a przebywanie z nimi sprawia ci radość. Taka sympatia może trwać latami, czasem, zwłaszcza między kobietą a mężczyzną, może przerodzić się w coś głębszego. Nie wierzmy ludziom, którzy mówią, że nie może istnieć przyjaźń między mężczyzną a kobietą. Takie związki istnieją, są trwałe i dają poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego.

Przyjaciele uczą nas prawdy o nas samych, są naszym lustrem i akceptują nas w pełni. Nie musimy się dla nich zmieniać, a w ich towarzystwie jesteśmy niezwykle kreatywni. Przyjaciele nigdy nas nie blokują ani nie wyznaczają żadnych granic. W takim towarzystwie jesteśmy prawdziwym sobą. Właśnie takie zachowania upewniają nas, kto jest naszą bratnią duszą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ