Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
20 Sty, 2019 - 00:00
Przygotowanie do porodu krok po kroku

Przygotowanie do porodu krok po kroku

Mariola Krzyżak

Efektywne i przemyślane przygotowanie do porodu może zaowocować mniejszą ilością nerwów podczas narodzin dziecka. Co warto zaplanować?

Przygotowanie do porodu to złożony proces, którego początek powinien przypaść na pierwsze dni od potwierdzenia informacji o nowym życiu rozwijającym się pod naszym sercem. Wraz z upływającymi tygodniami przyszła mama powinna dbać o wprowadzanie do swojej codziennej rutyny czynności, które w dniu rozwiązania mogą przynieść niezwykle pozytywne skutki zarówno dla niej samej, jak i maluszka. O czym warto pamiętać?

Psychiczne przygotowanie do porodu

Wiele przyszłych mam zupełnie zapomina o tym, że szczęśliwy i bezpieczny poród w największej mierze zależy od ich psychiki. To, co dzieje się w naszej głowie, może nam zarówno pomóc, jak i przeszkodzić. Do tego nasze uczucia doskonale rozumie mieszkaniec naszego brzucha, co wpływa bezpośrednio na jego samopoczucie. Warto więc już od początku ciąży dbać o swój nastrój i pozytywne myśli. W jaki sposób?

Zrób plan porodu

Dyskomfort psychiczny związany z myślą o porodzie często wiąże się przede wszystkim z poczuciem braku wpływu na przebieg wydarzeń. Sama akcja porodowa może wydawać się w naszych wizjach chaosem, w którym musimy powierzyć życie nasze i dziecka w ręce obcych osób.

Znaczną ulgę i poczucie większej kontroli w wielkiej niewiadomej może zapewnić spisanie planu porodu. Jest to dokument, w którym przyszli rodzice mogą zawrzeć swoje oczekiwania w stosunku do miejsca oraz sposobu narodzin swojego dziecka, a także zachowania personelu medycznego.

Lekarze oraz położne mają obowiązek jak najlepszego wywiązywania się ze skierowanych do nich próśb, chyba że sytuacja wymaga od nich postępowania w inny sposób niż zaznaczony w planie.

Przygotowanie do porodu zacznij od sporządzenia planu porodu

źródło zdjęcia: Getty Images / comzeal

Znajdź odpowiednie miejsce porodu

Bez względu na to, czy decydujemy się na poród naturalnyczy nasz maluszek urodzi się poprzez cesarskie cięcie, miejsce, w którym ma to nastąpić, jest jednym z czynników wpływających na nasze samopoczucie.

Niezwykle ważne jest, aby wybrany przez nas szpital był nie tylko w miarę blisko naszego miejsca zamieszkania oraz spełniał jak najlepsze standardy, ale także był miejscem, w którym personel podziela podobne do nas przekonania.

Jeżeli zależy nam np. na szybkim kontakcie z dzieckiem „skóra do skóry”, warto wcześniej dowiedzieć się, czy taka czynność jest praktykowana w wybranej placówce. Nasz komfort psychiczny może zwiększyć także wcześniejsza wizyta na sali porodowej czy połogowej, podczas której będziemy mogli wstępnie oswoić się z przestrzenią.

Mentalne przygotowanie do porodu

Wiele osób maksymę „myśl pozytywnie” uważa za truizm, jednak wypełnienie swojej głowy przekonaniem, że wszystko będzie dobrze, rzeczywiście pomaga w przetrwaniu ciężkich chwil na porodówce.

Tworzenie i powtarzanie pozytywnych afirmacji jest znacznie lepszym sposobem na walkę z lękiem niż wsłuchiwanie się w opowieści o porodach znajomych i kobiet z rodziny lub oglądanie nie zawsze pozytywnych relacji z porodów w Internecie. Oczywiście, świadomość potencjalnego zagrożenia jest ważna i należy zadbać o odpowiednią edukację, jednak czarne myśli nie powinny przesłonić nam przekonania o tym, że będzie to najpiękniejszy dzień w naszym życiu.

Dowiedz się więcej: Ciąża i poród bez tajemnic – obalamy mity

Szkoła rodzenia

Jak wygląda rozwój dziecka w łonie matki? Jak rozpoznać pierwsze oznaki porodu? W jaki sposób oddychać podczas poszczególnych faz akcji porodowej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w szkole rodzenia.

Niestety, uczestnictwo w kursie zapewniającym świetne przygotowanie do porodu jest zazwyczaj płatne. Warto jednak zainwestować fundusze w naukę zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży, gdyż zdobyta wiedza pozwoli nam nie tylko na lepszą gotowość do narodzin, ale także do właściwej opieki nad noworodkiem.

Do takiej szkoły możemy zabrać ze sobą także partnera, który będzie mógł lepiej zrozumieć naszą sytuację i być bardziej pomocny w kluczowych momentach.

Zapisz się do szkoły rodzenia!

źródło zdjęcia: Getty Images / diego_cervo

Fizyczne przygotowanie do porodu

Jak przygotować się do porodu, aby przebiegł sprawnie, a nasze ciało zdołało udźwignąć tak duży wysiłek? Oprócz dbania o naszą psychikę musimy zatroszczyć się także o sprawność fizyczną. Nasz organizm również musi zostać odpowiednio przygotowany i warto zabrać się za to odpowiednio wcześnie.

Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywna mama, która dba o zapewnienie sobie codziennej, racjonalnej dawki ruchu, znacznie lepiej znosi ciążę, a wytrenowane i rozluźnione mięśnie staną się pomocą podczas porodu.

Ćwiczenia w ciąży pozwalają zredukować wiele typowych dolegliwości ciężarnych, takich jak bóle kręgosłupa czy problemy z przemianą materii. Warto natomiast pamiętać, że formę aktywności powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Aktywność taka jak joga dla ciężarnych czy pilates świetnie wspomagają odpowiednie rozciągnięcie mięśni, które będą uczestniczyć w porodzie. Dobrze sprawdzają się także jako sposób na nauczenie się technik relaksacji ciała.

Masaż krocza

Właściwe przygotowanie do porodu powinno opierać się także na dbaniu o tę część ciała, która w dużym stopniu będzie narażona na ryzyko urazów. Prawidłowe wykonywanie masażu krocza może skutecznie zminimalizować jego ewentualne pęknięcie.

Warto więc nauczyć się tej techniki i stosować ją regularnie od III trymestru ciąży. Dzięki temu tkanki krocza zyskają elastyczność oraz odpowiednie nawilżenie i będą znacznie łatwiej rozciągać się do odpowiednich rozmiarów.

Wzmacnianie mięśni Kegla

Najważniejszym ćwiczeniem, które standardowo powinna wykonywać każda kobieta, nie tylko ciężarna, jest to, które wzmacnia znajdujące się w pochwie mięśnie Kegla. Ich trenowanie polega w najprostszej wersji na ich naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu.

Przyszłe mamy mogą jednak pójść o krok dalej, kupując specjalny balonik do porodu. Narzędzie to umieszcza się w pochwie, napompowuje, a następnie stara siłą mięśni wypchnąć na zewnątrz. Wraz z postępami zwiększa się średnicę instrumentu.

Ważne jest fizyczne przygotowanie do porodu

źródło zdjęcia: Getty Images / Vasyl Dolmatov

Praktyczne przygotowanie do porodu

Jakie czynności warto wykonać przed porodem, aby przyjście na świat maleństwa odbyło się bez niepotrzebnych niespodzianek?

Na kilka tygodni przed porodem niezbędne jest:

 • skompletowanie wyników badań i dokumentów,
 • spakowanie wyprawki do szpitala dla siebie i dziecka,
 • zorganizowanie funkcjonowania rodziny na czas pobytu w szpitalu,
 • sprawdzenie drogi dojazdu do szpitala,
 • przygotowanie domu do przywiezienia noworodka,
 • dbanie o racjonalne i zdrowe odżywianie,
 • stosowanie technik relaksacyjnych zmniejszających napięcie psychiczne,
 • zadbanie o urlop dla naszej osoby towarzyszącej lub o możliwość szybkiego skontaktowania się z nią w razie nagłego rozpoczęcia akcji porodowej.

Czynności na dzień przed planowanym terminem porodu:

 • ogolenie krocza i strefy intymnej lub przystrzyżenie włosków na kilka milimetrów (w szpitalu zrobi to za nas położna),
 • wykonanie lewatywy (bezpośrednio przed rozpoczęciem akcji porodowej),
 • zmycie lakieru do paznokci lub zastąpienie go przezroczystym,
 • kąpiel pod prysznicem,
 • zjedzenie lekkiego, ale sytego posiłku,
 • wypoczynek i zadbanie o odpowiednią dawkę snu.

Dowiedz się więcej: Termin porodu – to musisz wiedzieć!

Przygotowanie do porodu to praca, która powinna rozpocząć się na długi czas przed planowanym terminem rozwiązania. Różne czynności, które możemy wykonywać w trakcie ciąży, mogą mieć bezpośredni wpływ na ułatwienie przebiegu porodu i zmniejszenie dyskomfortu z nim związanego. Warto więc włożyć w nie energię, która może zaowocować bezproblemowymi narodzinami naszego maluszka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ