Joanna Lampka
Joanna Lampka
20 Kwi, 2018 - 08:21

Przewóz zwierząt do Szwajcarii – jak to zrobić?

Joanna Lampka

Szwajcaria to jeden z atrakcyjniejszych kierunków emigracyjnych. Nic dziwnego, że przeprowadza się do niej coraz więcej polskich rodzin z dziećmi i… czworonożnymi przyjaciółmi. Jak przewieźć bezpiecznie i zgodnie z prawem zwierzęta domowe – koty, psy, czy fretki? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się szczegółów.

Owszem, powie niejeden z Was, Szwajcaria należy do obszaru Schengen i nie ma stałych kontroli granicznych, więc pies na wycieraczce samochodowej najprawdopodobniej nie zainteresuje żywej duszy. Jednak nikt nie chce narażać swojego pupila na stres kwarantanny lub zatrzymania w razie wyrywkowej kontroli, bądź późniejszej wizyty u weterynarza. Szczególnie, że zasady przywozu zwierząt do Szwajcarii są dość proste i zdroworozsądkowe: zwierzęta powinny być zaczipowane, posiadać paszporty i być zaszczepione. Powyższe reguły jednak zależą od wieku zwierząt i kilku innych czynników.

Zakazy…

W niektórych wypadkach decyzja o emigracji do Szwajcarii będzie dla nas oznaczać rozstanie z naszymi czworonogami. Szwajcaria nie pozwala na przywóz zwierząt, które nie spełniają pewnych określonych reguł bezpieczeństwa dla jej mieszkańców i dla nich samych. Zawsze jednak można złożyć wniosek z prośbą o uczynienie dla nas wyjątku. Szwajcarscy urzędnicy są o wiele bardziej elastyczni w takich przypadkach i zdarza się, że pod wpływem dobrego uzasadnienia podejmują odmienną decyzję niż w ogólnych przepisach prawa.

Jakich zwierząt domowych nie można przywozić do Szwajcarii?

Nie można przewozić za jednym razem więcej niż 5 zwierząt domowych bez pozwolenia. Przekroczenie tej liczby będzie podlegało przepisom o komercyjnym imporcie. Wyjątkiem jest czasowy przywóz zwierząt na wystawy i podobne wydarzenia.

Szwajcaria aktywnie walczy z procederem podcinania psom ogonów i uszu. Wobec tego zabroniony jest przywóz psów, które zostały poddane takiemu zabiegowi.

Kolejny zakaz dotyczy wieku zwierząt. Nie można wwozić do Szwajcarii zwierząt młodszych niż 8 tygodni bez towarzyszącej im matki.

Ostatni zakaz uderza w fanów tzw. ostrych ras psów. Każdy kanton posiada swoją listę tzw. niebezpiecznych ras, których nie wolno przywozić do Szwajcarii lub których posiadanie może się wiązać z koniecznością ubiegania się o specjalne pozwolenie. Takie rasy to na przykład amstaffy, pitbulle, dobermany, mastify, czy rottweilery. Pełna lista zakazanych ras i ras objętych systemem pozwoleń znajduje się na stronie internetowej każdego kantonu, do którego się wybieramy.

Konieczne szczepienia

Zwierzę musi być zaszczepione przeciw wściekliźnie przynajmniej 21 dni przed datą przyjazdu do Szwajcarii. Wyjątkiem są zwierzęta młodsze niż 12 tygodni, które mogą być przywiezione do Szwajcarii razem z matką, gdy są od niej zależne, lub z zaświadczeniem od swojego właściciela, że zwierzę nie miało kontaktu z dziką zwierzyną.

Zwierzęta w wieku pomiędzy 12 a 16 tygodniem życia nie obowiązuje ten 21 dniowy okres pomiędzy szczepieniem a datą przyjazdu, jeśli posiadają powyższe zaświadczenie.

Paszport nie tylko dla ludzi…

Nasze zwierzę musi posiadać właściwie wypełniony oficjalny paszport Unii Europejskiej. Paszport musi posiadać informację o przebytych szczepieniach. Takie paszporty wystawia każdy uprawniony weterynarz.

Zwierzę musi być zaczipowane

Nasz pupil powinien mieć wszczepiony mikroczip zgodny ze standardami europejskimi lub tatuaż identyfikacyjny, który ważny jest wyłącznie wówczas, gdy został zrobiony przed 3 lipca 2011 roku. Zwierzę należy zaczipować przed wykonaniem szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Żeby upewnić się przed wyjazdem, że spełniliście wszystkie wymagania przed przyjazdem do Szwajcarii, skorzystajcie z narzędzia internetowego, które jest dostępne tutaj w języku angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim.

Wakacje z czworonogiem

Niestety nie mam dobrych wiadomości dla tych, którzy chcą zabrać ze sobą czworonoga na wakacje do Szwajcarii. Paszport, szczepienie i czip – nasze zwierzę musi spełnić takie same warunki jak w przypadku przeprowadzki.

Jeszcze więcej ambarasu jest, gdy chcemy zabrać ze sobą nasze szwajcarskie zwierzę poza obszar Unii Europejskiej lub do kraju, w którym stwierdzono przypadki wścieklizny. Dlatego też przed każdym wyjazdem warto się umówić na wizytę u weterynarza, żeby upewnić się, że nasz pupil nie zostanie zatrzymany na kontrolę przy wjeździe.

A co gdy już przyjedziemy do Szwajcarii?

Po przyjeździe mamy 10 dni na zarejestrowanie naszego czworonoga w gminie i w szwajcarskiej bazie danych ANIS. W przypadku psów konieczne jest wykupienie specjalnego ubezpieczenia i spełnienie kilku innych warunków. Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Ciekawi Cię, czy Szwajcarzy lubią zwierzęta domowe? Zajrzyj tutaj: Operacja „Ciapa”, czyli pies w Szwajcarii >>

Przeprowadzka z psem czy kotem do Szwajcarii wydaje się skomplikowana, jednak wystarczy spełnić kilka prostych wymogów i nasz czworonożny członek rodziny nie będzie musiał za nami tęsknić w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ