Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
13 Sie, 2018 - 01:00
Przewijanie noworodka - poradnik dla mamy i taty

Przewijanie noworodka – poradnik dla mamy i taty

Malwina Tomżyńska

Wyjaśniamy, czy istnieje jeden niezawodny sposób na przewijanie noworodka, jakich błędów nie popełniać i czy przewijanie dziewczynki i chłopca różni się od siebie?

Przewijanie noworodka to często zmora dla świeżo upieczonych rodziców. Stres związany z pełnieniem nowej roli, kruchość malucha oraz strach o jego bezpieczeństwo może spowodować, że przewijanie noworodka stanie się przykrą koniecznością. Zupełnie niepotrzebnie!

Przewijania, tak jak każdej innej rzeczy w życiu (choćby jazdy na rowerze lub karmienia piersią), trzeba się nauczyć. Wraz z liczbą zmienionych pieluszek nasze umiejętności rosną, a przewijanie pupy niemowlaka przestaje być dla nas problemem.

Sprawdź, jak wygląda przewijanie noworodka krok po kroku, jakie przedmioty są niezbędne podczas przewijania i czy rodzaj pieluch ma wpływ na cały proces zmiany pieluszki u dziecka.

Przewijanie noworodka – jak się do tego zabrać?

 1. Przygotuj miejsce do przewijania.
 2. Zgromadź niezbędne przedmioty.
 3. Połóż dziecko wygodnie na płaskiej powierzchni.
 4. Cały czas bądź przy dziecku, to bardzo ważne! Nie odchodź nawet na chwilę! W ciągu dosłownie kilku sekund Twoje dziecko może niespodziewanie chcieć przewrócić się z plecków na brzuszek (i spaść z przewijaka).
 5. Nie stresuj się – naprawdę masz to w genach.

Przewijanie noworodka a miejsce do przewijania

Tak naprawdę przewijanie noworodka możliwe jest w każdym miejscu i o każdym czasie. Bardziej „zaawansowani” rodzice (z większym doświadczeniem) przewiną dziecko w samochodzie, na kolanie, a nawet w powietrzu.

Jeżeli jesteś jednak w domu, dużą wygodą będzie przygotowanie kącika do przewija, w którym zgromadzisz niezbędne przedmioty. Pamiętaj, że w przypadku noworodka proces przewijania będziesz przechodzić nawet kilkanaście razy w ciągu doby.

Warto więc zadbać o własną wygodę – bez konieczności gorączkowego poszukiwania pieluchy na zmianę lub wilgotnych chusteczek – a przede wszystkim o bezpieczeństwo swojego dziecka. Mając zgromadzone niezbędne przedmioty pod ręką, w jednym miejscu, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że nawet nieświadomie będziesz chciała na dosłownie 10 sekund zostawić malucha samego, bez opieki np. na łóżku.

Poza tym zdecydowanie bardziej higieniczne i bezpieczne jest przewijanie noworodka w miejscu do tego przeznaczonym, czystym, niż np. na dywanie lub kuchennym stole.

W jaki sposób przygotować miejsce do przewijania noworodka?

KROK 1: Znajdź w domu kawałek pustej przestrzeni, na której będzie Ci wygodnie stworzyć specjalny kącik do przewijania dziecka. Warto aby znajdował się w pobliżu łóżeczka, bo w przypadku malutkich dzieci, niezbędne jest zmienianie pieluchy także w nocy. Kombinowanie i przenoszenie dziecka do innego pokoju może spowodować jego niepotrzebne wybudzenie.

KROK 2: Zadbaj o odpowiednie światło. Powinnaś mieć możliwość zapalenia zarówno mocnego, jak i delikatnego światła.

 • Mocne światło jest przydatne przy sprawdzaniu, czy na pupie niemowlaka nie ma żadnych zaczerwień, odparzeń lub podrażnień.
 • Stonowane (przyciemnione) światło nada się idealnie do nocnego przewijania, a Tobie umożliwi sprawne przewinięcie dziecka, natomiast maluchowi spokojny sen, którego nie zakłóci zmiana pieluszki.

KROK 3: Zakup lub stwórz przewijak – aktualnie jest bardzo dużo różnych rozwiązań, z których mogą korzystać rodzice:

 • po pierwsze możesz zdecydować się na przewijak nakładany na ramy łóżeczka oraz specjalne kieszonki, które zawieszone na ramie łóżeczka pomieszczą wszystkie niezbędne do przewijania atrybuty. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, warto zainwestować także w specjalne prześcieradło na przewijak lub chociaż pieluchę flanelowa, która ochroni nasze dziecko przed kontaktem z zimnym i nieprzyjemnym plastikiem i folią, z której wykonane są przewijaki;
 • masz także możliwość zakupić np. komodę do przewijania (to rozwiązanie niestety nie należy do najtańszych), która oprócz samego przewijaka posiada miejsce (z reguły szuflady), w których możesz przechowywać pieluchy, ubranko na zmianę, chusteczki wilgotne itp. Wybierając komodę do przewijania, rodzice mogą zdecydować się na zakup komody z miejscem do kąpieli;
 • jeżeli nie masz środków lub najzwyczajniej w świecie nie chcesz kupować kolejnego mebla, możesz jako przewijak wykorzystać np. biurko lub komodę, która masz w domu. Wystarczy zakupić miękki przewijak (tańszy od tych usztywnianych, przeznaczonych na ramy łóżeczka) oraz wygospodarować miejsce do przechowywania niezbędnych przy przewijaniu przedmiotów.

KROK 4: Skompletuj wszystkie niezbędne przedmioty, które usprawnią przewijanie noworodka.

KROK 5: Wszystko gotowe, teraz wystarczy tylko położyć niemowlaka w specjalnie przygotowanym miejscu i sprawnie zmienić mu mokrą pieluszkę.

Dowiedz się więcej: Pieluchy od A do Z – rodzaje pieluszek dla dzieci >>

Przewijanie noworodka – niezbędne przedmioty

Zanim zabierzemy się do przewijania niemowlaka, powinniśmy skompletować, w jednym miejscu, wszystkie potrzebne nam do tego przedmioty. Dobrze aby znajdowały się pod ręką. Gorączkowe poszukiwanie chusteczek lub nowej pieluchy w sytuacji, gdy nasz maluch ma biegunkę, może przysporzyć wielu problemów, a już na pewno wiele sprzątania.

Zanim zajrzysz w pieluszkę i zaczniesz przewijać dziecko, przygotuj:

 • wilgotne chusteczki (np. Pampers sensitive lub Pampers Fresh Clean, przy czym drugi rodzaj chusteczek jest dużo cieńszy) lub miseczkę z wodą oraz waciki – ta opcja jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla pupy naszego dziecka,
 • krem przeciw oparzeniom (na odparzenia), który skutecznie ochroni nasza pociechę przed nieprzyjemnym, a często bolesnym uczuciem pieczenia pupy. Dobrze aby krem na odparzenia zawierał cynk, który ma działanie przeciwzapalne – np. Sudocrem lub Bepanthen,
 • zapas pieluch lub wkładów do pieluch, jeżeli korzystasz z wielorazowych pieluszek składających się z otulacza i wkładów,
 • zapasowe ubranko (przede wszystkim bodziaka, który może najbardziej ucierpień w sytuacji biegunki lub po prostu luźnej kupki naszego maluszka.

Dowiedz się więcej: Pieluchy wielorazowe – które wybrać i ile kupić? >>

Przewijanie noworodka - poradnik dla mamy i taty - niemowlak

Przewijanie noworodka krok po kroku

 1. Jeżeli nie masz jednego konkretnego miejsca do przewijania, przygotuj niezbędne przedmioty (chusteczki lub miseczkę wody i wacik, krem na odparzenia, pieluszkę na zmianę).
 2. Ściągnij dziecku ubranko: spodenki, rozepnij pajacyka lub bodziaka.
 3. Ściągnij dziecku pieluchę, zwracają uwagę aby zawartość nie wypadła (dobrze mieć w zasięgu ręki przygotowany kosz na zużyte pieluszki jednorazowe lub brudne pieluszki wielorazowe).
 4. Dokładnie wyczyść pupę i narządy płciowe niemowlaka (poniżej znajdziesz różnice w przewijaniu dziewczynki i chłopca).
 5. Obejrzyj dokładnie pupę niemowlaka sprawdzając czy nie pojawiły się zaczerwienienia lub podrażnienia skóry.
 6. Jeżeli stosujesz profilaktykę przeciwko pieluchowemu odparzeniu skóry lub Twoje dziecko ma problemy z podrażnieniem, zastosuj odpowiedni krem (np. Sudeocrem do Bepanthen), który należy bardzo dokładnie wetrzeć w skórę noworodka (nie zostawiaj białych plam, krem ma być niewidoczny).
 7. Zapnij dziecku czystą pieluszkę (lub włóż czysty wkład, jeżeli stosujesz pieluchy wielorazowe z otulaczem).
 8. Włóż dziecku ubranko.

Przewijanie dziewczynki

Przewijanie dziewczynki różni się nieznacznie od przewijania chłopca. O ile zestaw „narzędzi” niezbędnych do przewinięcia dziewczynki i chłopca się nie różni, o tyle w przypadku samego przewijania, rodzice powinni zwracać uwagę na pewne rzeczy.

Przewijając dziewczynkę przede wszystkim:

 • po zdjęciu pieluszki delikatnie przemyj (chusteczką wilgotną lub namoczonym wacikiem) skórę dziecka, od sromy w kierunku pupy. Zapobiegnie to wywołaniu ewentualnego zakażenia układu moczowego – bardzo bolesnej i uciążliwej przypadłości,
 • pamiętaj o przemyciu także pozostałych miejsc – koniecznie bardzo dokładnie przemyj miejsce między wargami sromowymi dziecka (to miejsce w którym często zbiera się wydzielina oraz resztki kupki, które na pierwszy rzut oka są dla rodzica zupełnie niewidoczne),
 • przed założeniem nowej pieluszki obejrzyj pupę dziecka oraz skórę wokół niej, sprawdź czy nie ma żadnych podrażnień i zaczerwień, czy dziecko nie reaguje płaczem na dotyk, który może oznaczać problem z podrażnieniem, często na początku niewidocznym,
 • kolejno posmaruj pupę dziecka kremem przeciw oparzeniom – stosowanie profilaktyki jest tematem problematycznym, część rodziców woli na zapas zabezpieczyć się przed np. pieluszkowym odparzeniem skóry, z drugiej strony natomiast, regularne przewijanie dziecka i odpowiedni dobór pieluch nie powinien powodować problemów skórnych u maluszka. Jeżeli jednak zdecydujesz się na profilaktyczne smarowanie pupy swojej pociechy, pamiętaj aby dokładnie wetrzeć krem w skórę i nie zostawiać białych śladów, zwłaszcza w przypadku maści zawierających w składzie cynk.

Przewijanie chłopca

Przewijając chłopca rodzice powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • skórę w pobliżu worka mosznowego oraz pod penisem (to miejsca, w których lubi się zbierać brud i zanieczyszczenia); Każda zmiana pieluszki u chłopca powinna wiązać się z dokładnym oczyszczeniem tych miejsc,
 • dokładne oczyszczenie penisa dziecka – pamiętaj: przewijając chłopca nie naciągaj napletka, a jedynie powoli i bardzo delikatnie odsłoń jego czubek i przemyj wilgotnym wacikiem lub chusteczką. Dostanie się w to miejsce zabrudzeń w postaci resztek kału może doprowadzić do poważnej i bolesnej dla dziecka infekcji lub nawracającego stanu zapalnego,
 • stosując profilaktykę przeciw odparzeniom wetrzyj dokładnie krem na odparzenia w pupę niemowlaka i załóż pieluszkę.

Jak często przewijać dziecko?

Odpowiednia częstotliwość zmiany pieluchy dziecka jest bardzo ważna i może pomóc uniknąć problemów skórnych u malucha. Noworodek potrafi wymagać zmiany pieluchy nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Ale spokojnie, im starsze jest Twoje dziecko, tym mniej pieluch będzie zużywało.

Przyjęła się zasada, że małym dzieciom pieluchy jednorazowe powinno się zmieniać nie rzadziej niż raz na trzy godziny. Pamiętajmy jednak, że od tej reguły występują wyjątki i nie należy się jej kurczowo trzymać. Jeżeli Twoje dziecko zrobi kupkę lub czujesz, że pomimo upływu np. godziny od ostatniego przewijania, jej zawartość jest pełna, nie czekaj i od razu przebierz swoje dziecko w czystą pieluszkę.

Jeżeli natomiast korzystasz z pieluch wielorazowych, musisz być przygotowana do konieczności częstszej zmiany pieluch, zwłaszcza w początkowym okresie życia malucha. Pieluchy wielorazowe (zwłaszcza flanela, tetra i bambus) mają to do siebie, że nie zatrzymują moczu wewnątrz pieluchy, chroniąc tym samym pupę przed wilgocią. Dlatego tak ważne jest przebieranie dziecka od razu, jak zauważymy że pieluszka jest mokra.

Dowiedz się więcej: Pieluchy tetrowe – jak wybrać najlepsze? >>

Czy rodzaj pieluszek wpływa na sposób przewijania noworodka?

Zdecydowanie tak. Rodzaj pieluszki wpływa przede wszystkim na częstotliwość przewijania, o ile w przypadku pieluch jednorazowych noworodek lub niemowlak po zrobieniu siusiu nie czuje wilgoci, a tym samym pupa nie styka się z mokrą pieluchą (pampersy zatrzymują wilgoć wewnątrz pieluszki), o tyle stosując pieluchy wielorazowe częstotliwość przewijania powinna być większa.

Dodatkowo od rodzaju pieluszki zależy sposób jej zakładania. Mimo że większość pieluch zakłada się raczej podobnie, są pewne wyjątki. W przypadku pieluch wielorazowych w postaci tetry, bambusa lub flaneli, opanowanie sprawnego zakładanie pieluchy może, świeżo upieczonym rodzicom, zająć zdecydowanie więcej czasu niż w przypadku pieluch jednorazowych.

Dowiedz się więcej: Łóżeczko dla niemowlaka – jak wybrać i co powinno się w nim znaleźć? >>

Przewijanie noworodka to jeden z podstawowych elementów codziennej pielęgnacji i nie należy się go bać. Niezwykle ważna jest odpowiednia częstotliwość oraz odpowiednie oczyszczanie pupy. Każdy, na początku zestresowany, rodzic z czasem nabiera wprawy i zmiana pieluchy w każdych warunkach (także na stojąco) nie jest dla niego problemem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ