Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
09 Paź, 2018 - 00:00
Przewijak dla niemowlaka - jak wybrać najlepszy?

Przewijak dla niemowlaka – jak wybrać najlepszy?

Sylwia Łysak

Przewijak to pomocnik każdego świeżo upieczonego rodzica. Sprawdź, jakie są rodzaje przewijaków, jakie mają wady i zalety, i jak wybrać odpowiedni model.

Przewijak niemowlęcy to jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla noworodka. Odpowiednio dobrany model ułatwia nie tylko zmienianie pieluch w pierwszych miesiącach życia, ale i pielęgnację noworodka, czy też ubieranie nieco starszego dziecka. W tym artykule sprawdzamy, jakie przewijaki dla niemowląt są dostępne na rynku oraz w jaki sposób wybrać ten najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do lektury artykułu.

Przewijak – co to takiego?

Przewijak dziecięcy to akcesorium, mebel bądź element wyposażenia wnętrza, którego zadaniem jest – w dużym skrócie – poprawienie komfortu rodzica podczas pielęgnacji maluszka.

Przebierak, bo tak też często się go nazywa, umożliwia położenie lub posadzenie dziecka na komfortowej wysokości (porównywalnej z wysokością blatu kuchennego), która zapewnia wygodę zmieniania pieluch, ubierania i rozbierania dziecka, a także przeprowadzania rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych (np. ściągania kataru z nosa czy też obcinania paznokci).

Niegdyś za przewijak dziecięcy służył stół, kuchenny blat bądź kawałek przestrzeni na komodzie czy kanapie. Dziś opieki nad noworodkiem nie musimy sprawować na tych meblach. Rynek oferuje nam wiele różnego rodzaju przewijaków, charakteryzujących się między innymi ergonomicznym designem, bezpiecznym wykończeniem i przeważnie specjalnym pokryciem, z którego łatwo usunąć zanieczyszczenia i plamy.

Innymi słowy, przewijak to praktyczne akcesorium, w które warto zainwestować pieniądze przeznaczone na wyprawkę dla noworodka.

Pytanie tylko brzmi, jak wybrać odpowiedni przewijak dla siebie i dziecka? Spróbujmy na nie odpowiedzieć, przyglądając się dostępnym w sprzedaży produktom.

Dowiedz się więcej: Przewijanie noworodka – poradnik dla mamy i taty

Przewijak dla niemowlaka

źródło zdjęcia: Getty Images / si_arts

Rodzaje przewijaków

Przewijaki dla niemowląt przyjmują rozmaite formy. Ich wybór jest naprawdę ogromny i może przyprawić o zawrót głowy. Zobaczmy, jakie rodzaje przewijaków możemy nabyć na rynku, jakie są wady i zalety poszczególnych modeli oraz w jaki sposób ocenić, czy dany rodzaj przewijaka jest dla nas odpowiedni czy nie.

Do najważniejszych rodzajów przewijaków zalicza się:

  • przewijak na łóżeczko,
  • przewijak na komodę,
  • przewijak turystyczny,
  • mata do przewijania.

Przewijak na łóżeczko

Podstawowy model przewijaka, który nadaje się na praktycznie każde łóżeczko niemowlęce w standardowych rozmiarach (120 x 60 cm).

Wykonany jest przeważnie ze sztywnej pianki pokrytej śliskim materiałem, który można oczyszczać „na mokro” przy pomocy chusteczek nawilżanych, ściereczki bądź gąbki namoczonej wodą.

Na rynku wciąż można spotkać też modele wykonane z drewna i okleiny (są one mniej praktyczne: cięższe, twardsze i podatne na uszkodzenia) lub plastiku (lżejsze, ale i mniej stabilne i twarde). Przewijaki tego typu posiadają podwyższone dla bezpieczeństwa maluszka boczne krawędzie i przeważnie bardzo proste mocowanie do łóżeczka (większość wystarczy na nie po prostu nałożyć).

 

Przewijak piankowy, drewniany czy plastikowy?

Przewijak piankowy z pokryciem ceratowym jest bodajże najbardziej praktyczny, choć modele drewniane i plastikowe również zasługują na uwagę. Niemniej jednak, do tych drugich należy bezwzględnie dokupić pokrowiec na przewijak np. z bawełny czy frotté, dzięki któremu ten będzie bardziej miękki i delikatny dla skóry niemowlęcia.

Pokrowiec, którym można również uzupełnić przewijak piankowy ma również dodatkową zaletę – można go zdjąć i wyprać, chroniąc oryginalny przewijak przed zniszczeniem.

Zalety i wady przewijaka na łóżeczko

Przewijak na łóżeczko ma wiele zalet – jest dość tani (koszt jego zakupu waha się w granicach od 20 do 150 zł), nie zajmuje dużo miejsca (co jest szczególnie ważne, jeśli nie posiada się osobnego pokoju dla maluszka, a łóżeczko stoi np. w sypialni rodziców) i łatwo go zdemontować.

Niestety, przewijak tego typu nie jest pozbawiony wad. Jego nośność i wielkość sprawiają, że można go używać tylko do określonego wieku i wagi maluszka. Co więcej, gdy dziecko podrośnie i zacznie stawać w łóżeczku, może taki przewijak strącić bądź nawet boleśnie się o niego uderzyć. 

Ponadto, przewijak montowany na łóżeczko ogranicza widoczność i dostęp do śpiącego niemowlęcia (czasem, aby podać mu smoczek czy mleko, należy przewijak zdemontować, co jednak nie powinno być szczególnie uciążliwe). Przewijak na łóżeczko przeważnie nie nadaje się też do używania w innych miejscach domu czy mieszkania, ze względu na to, że jest niestabilny.

Dla kogo przewijak na łóżeczko to dobry wybór?

Przewijak na łóżeczko dziecięce to dobry wybór dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na droższe modele przewijaków, nie urządzają osobnego pokoju dla dziecka i zależy im na zaoszczędzeniu cennego miejsca w sypialni.

Łóżeczko z przewijakiem

źródło zdjęcia: Getty Images / bojanstory

Komoda z przewijakiem

Drugim popularnym rodzajem przebieraka jest przewijak na komodę. Na rynku spotykamy dwa rodzaje tego typu modeli – montowane na praktycznie każdą komodę o określonej szerokości lub połączone z meblem na stałe.

Podobnie jak przewijak na łóżeczko, ten przeznaczony do montażu na komodzie, może być wykonany z pianki pokrytej ceratą, drewna bądź plastiku (opcje te porównaliśmy wcześniej).

Przewijak na komodę charakteryzuje się optymalną głębokością (często wystaje nieco poza obrys mebla) i ergonomicznym designem – podobnie jak ten na łóżeczko, posiada ograniczniki bądź podwyższone krawędzie będące ukłonem w stronę bezpieczeństwa maluszka.

Standardowy pokrowiec na przewijak może do tego typu przebieraka nie pasować, co nie zmienia faktu, że taki rodzaj przewijaka często wymaga zastosowania dodatkowego pokrycia. Można go przykryć zwykłą pieluchą tetrową lub ceratą albo dokupić dedykowany do konkretnego modelu pokrowiec ceratowy bądź frotté.

 

Zalety i wady przewijaka na komodę

Przewijak na komodę ma kilka ważnych zalet. Przede wszystkim, jest bardzo stabilny i charakteryzuje się dużą nośnością, dzięki czemu może służyć dłużej od przewijaka na łóżeczko.

Dodatkowo jego umiejscowienie na blacie komody ułatwia pielęgnację maluszka – w szufladach pod nim można przechowywać najbardziej potrzebne rzeczy, takie jak pampersy, ubranka czy środki do pielęgnacji maluszka. Wszystko jest w zasięgu ręki i nie trzeba organizować na to osobnego miejsca.

Przewijak na komodę, szczególnie ten wykonany z drewna i połączony z meblem, może służyć w przyszłości za blat biurka – dla dziecka lub rodzica, gdy maluch nieco podrośnie.

Pomimo wielu zalet, przebierak komodowy nie jest pozbawiony wad. W przypadku modelu na komodę, dość ciężko jest znaleźć odpowiedni egzemplarz pasujący do konkretnego mebla. Możliwe też, że taki przewijak będzie miał trudne mocowanie (lepiej wybrać model o trudnym montażu niż jedynie kładziony na blat, ponieważ ten drugi będzie mniej stabilny).

Przy wyborze modelu połączonego z komodą na stałe wadą może być też cena – taki mebel kosztuje sporo, od 200 zł w górę (praktycznie bez górnej granicy). Warto też podkreślić, że przewijak na komodę zajmuje wraz z meblem dużo miejsca.

Dla kogo przewijak na komodę to dobry wybór?

Ten typ przebieraka jest odpowiedni dla rodziców, którzy wydzielili dla dziecka osobny pokój i nie muszą oszczędzać miejsca w domu czy mieszkaniu. Spodoba się też tym osobom, którym zależy na wielofunkcyjności i używaniu przewijaka również długo po tym, jak dziecko wyrośnie już z pieluch (choćby w roli biurka). Jest to również dobry wybór dla osób, które nie muszą oszczędzać na wyprawce dla noworodka.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić pokój dla noworodka?

Przewijak na komodę

źródło zdjęcia: Getty ImagesRuslanDashinsky

Przewijak turystyczny

Pora omówić ostatni warty uwagi rodzaj przebieraka, zwany turystycznym. Pod tym pojęciem kryje się tak naprawdę bardzo dużo modeli charakteryzujących się mobilnością i możliwością przestawiania z miejsca na miejsce. Do grupy przewijaków turystycznych możemy zaliczyć między innymi wolnostojąct przewijak składany oraz matę do przewijania.

Wolnostojący przewijak składany

Jest to nic innego jak przebierak na metalowym lub aluminiowym stelażu, który składa się podobnie jak suszarkę do bielizny. Wśród tego typu modeli bardzo popularny jest między innymi składany przewijak z wanienką i dodatkowymi półkami czy kieszeniami na akcesoria.

Możemy go nazwać wielozadaniową stacją do opieki nad maluchem, ponieważ umożliwia nie tylko jego przewijanie i pielęgnację, ale również komfortowe kąpanie czy przechowywanie najpotrzebniejszych rzeczy.

Kupując taki przewijak, nie musimy się też martwić o wanienkę – jest ona w komplecie. Taki przebierak można łatwo przenieść w dowolne wybrane przez siebie miejsce, jak również zapakować do bagażnika samochodowego.

Przebierak tego typu ma jednak wady. Nie jest tak stabilny, jak wcześniej opisywane typy, a jego nośność jest odpowiednia przeważnie tylko dla dzieci do określonego wieku i wagi. Ponadto, zajmuje sporo miejsca i dla niektórych – nie wygląda zbyt estetycznie. Co więcej, nie jest to najtańszy typ przewijaka. Za taki model zapłacimy od 120 do 800 zł.

Dla kogo przewijak składany to dobry wybór?

Składany przewijak wolnostojący spodoba się osobom, które nie chcą ograniczać się do opieki nad maluchem w jego pokoju i lubią przebywać w różnych miejscach domu czy mieszkania. Będzie też jak znalazł dla tych wszystkich, którzy przepadają za podróżami samochodem, mają działkę czy planują oddawać dziecko pod opiekę dziadków czy innych bliskich.

Dowiedz się więcej: Rodzaje łóżeczek turystycznych

 

Mata do przewijania

Składana lub zwijana mata do przewijania dziecka to bodajże najmniejszy z dostępnych na rynku przewijaków. Wykonana z wysokiej jakości materiału, delikatnie wypełniona pianką lub inną miękką wyściółką i wykończona ceratą nadającą się do czyszczenia na mokro mata to akcesorium, które warto mieć niezależnie od tego, jaki przewijak do domu się wybrało. Dlaczego?

Zalety i wady maty do przewijania

Tego typu mata nie jest dużym wydatkiem – można ją dostać nawet jako gratisowy dodatek do wózka czy łóżeczka, albo kupić za mniej niż 100 zł. Bardzo łatwo ją przenieść w dowolnie wybrane przez siebie miejsce – na blat stołu, kanapę, do sklepu, do znajomych, na zagraniczne wakacje, również w torbie od wózka czy w jego koszyku, a praktycznie nawet w ręku (jest bardzo lekka, a jej wymiary są niewielkie).

Mata umożliwia przewijanie dziecka w każdej sytuacji bez obaw o pobrudzenie wybranej do tego celu powierzchni. Nieduża powierzchnia, która jest jej zaletą, jest jednocześnie wadą – maluszek może bowiem zsuwać się z maty, a po osiągnięciu pewnego wieku nie będzie się ona nadawać do niczego. Niemniej jednak warto ją mieć zawsze przy sobie.

Dla kogo mata do przewijania to dobry wybór?

Mata do przewijania spodoba się wszystkim rodzicom, a w szczególności tym pozostającym w ciągłym ruchu, często wychodzącym z dzieckiem na zakupy, spacery czy do znajomych. To też niezbędne akcesorium na samolotowe wakacje zagraniczne, który sprawdzi się nawet na plaży.

Mata di przewijania

źródło zdjęcia: Getty Images / DGLimages

Przewijak dla dziecka to praktyczne akcesorium!

Podsumowując, przewijak dla dziecka to bardzo praktyczna rzecz, w którą warto się zaopatrzyć, przygotowując do narodzin dziecka. Wybierając odpowiedni przebierak, należy mieć na względzie możliwości finansowe i przestrzenne, styl życia oraz preferencje estetyczne i funkcjonalne.

Praktycznie każdy przewijak, nie istotne, czy ten na łóżeczko, komodę, wolnostojący, czy turystyczny (składany lub mata), ułatwi pielęgnację noworodka. Wybór właściwego modelu jest jednak kwestią indywidualną, należącą do przyszłych rodziców.

Jakich modeli przewijaków używaliście? Które według was sprawdzają bardziej, a które mniej? Czy przy kolejnym dziecku będziecie używać tych samych przebieraków, czy zainwestujecie w inne i dlaczego? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach!

ZOBACZ RÓWNIEŻ