Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
14 Sie, 2017 - 04:00

Przesadzanie storczyków krok po kroku

Julia Ziółkowska

Przesadzanie storczyków, wbrew pozorom, nie jest trudne. Jaką porę, podłoże i doniczkę wybrać dla storczyków? Wyjaśniamy krok po kroku.

Storczyki zachwycają nas swoim pięknem i różnorodnością odmian. Łatwo je kupić i nie są trudne w pielęgnacji. Zdarza się jednak, że doniczka staje się za mała – wtedy roślinę trzeba przesadzić. Jak to zrobić? Przedstawiamy przesadzanie storczyków krok po kroku.

Storczyki a ich warunki naturalne

W warunkach naturalnych storczyki, czyli orchidee są epifitami – oznacza to, że rosną na innych drzewach, w załomach konarów, na gałęziach dużych roślin. Nie są pasożytami. Ich domem jest dżungla, więc aby zdobyć więcej światła w tym trudnym ekosystemie, przystosowały się do warunków i rosną wyżej niż poziom gleby.

Dowiedz się więcej: 3 najpiękniejsze odmiany storczyków >>

Podłoże dla storczyka

To właśnie dlatego podłoże, które jest w doniczce storczyków różni się nieco od klasycznego. Idealna dla orchidei jest kora, najlepiej z dodatkami. Pamiętajmy, że należy bardzo starannie dobrać to podłoże. Kora musi być świeża – nie zgniła, nie może zbyt długo leżeć w plastikowym worku. Dobry jest również mech torfowiec, jednak jest on pod ochroną, dlatego należy pozyskiwać go tylko ze sztucznych hodowli.

Dodatkiem mogą być: rozdrobniony styropian, wermikulit, gąbka, a nawet skorupki orzeszków ziemnych.

Dowiedz się więcej: Idealna ziemia do storczyków – jakie podłoże wybrać? >>

Doniczka do stroczyka

Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniej doniczki, co nie jest łatwe. Nie polecamy doniczek glinianych, lepsze będą plastikowe, ze względu na to, że utrzymują bardziej stabilną temperaturę korzeni.

Doniczki do storczyków muszą bowiem zapewnić stabilność rośliny. Dobre będą także doniczki przezroczyste lub koszyki. Te ostatnie, choć dają optimum powietrza korzeniom, sprawiają trudności w podlewaniu – przeciekają.

Uwaga! Aby dobrze przesadzić storczyka, jego korzenie muszą być wilgotne – w przeciwnym wypadku mogą się połamać.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu >>

Przesadzanie storczyków krok po kroku - kwiaty

Przesadzanie storczyków w 3 krokach

Jak przesadzić storczyka – oto mini-instrukcja krok po kroku:

Krok 1: Najpierw usuwamy storczyka ze starej doniczki. Trzeba to zrobić delikatnie aby nie uszkodzić rośliny. Doniczkę lekko ściskamy i wyjmujemy orchideę. Cały proces nie powinien wyrządzić roślinie krzywdy.

Krok 2: Kolejnym krokiem, bardzo ważnym, jest usunięcie starego podłoża z przestrzeni wokół korzeni. Ten zabieg należy wykonać bardzo starannie. Usuwamy również stare i przegniłe korzenie. Odcinamy je sekatorem lub nożyczkami. Gwarantuje to, że nie będą one gniły w nowej doniczce. Roślinę odstawiamy na kilkanaście minut, aby rany mogły się zasklepić.

Krok 3: Na końcu wkładamy roślinę do nowej, większej doniczki. Robimy to lekko ją skręcając i wkładamy do osłonki wszystkie korzenie, także powietrzne – roślina będzie dzięki temu bardziej stabilna. Przysypujemy je nowym podłożem, ale ich nie uciskamy – korzenie storczyka muszą mieć dużo powietrza. Przesadzony storczyk powinien znaleźć się dokładnie pośrodku doniczki. Gotowe!

Uwaga! Ważne, aby kłącza i pąki nie były przykryte warstwą podłoża, ponieważ mogą gnić!

Dowiedz się więcej: Choroby storczyków – rozpoznanie i leczenie >>

Przesadzanie storczyków krok po kroku - zmiana podłoża

źródło zdjęcia: wymarzonyogrod.pl

Jak przesadzić storczyka – to warto wiedzieć

  • Nigdy nie przesadzamy storczyków zaraz po kupieniu – to zbyt duży szok dla rośliny.
  • Częstotliwość przesadzania orchidei zależy od tempa wzrostu, najczęściej robi się to raz na dwa lata. Wyjątkiem mogą być choroby roślin oraz złe podłoże, które trzeba wymienić jaknajszybciej.
  • Najlepszym czasem na przesadzanie jest moment, gdy korzenie wyrastają poza doniczkę. Nie należy wtedy czekać zbyt długo, ponieważ korzenie przebywające dłużej poza doniczką nie są w stanie zaadoptować się do podłoża.
  • Termin przesadzania to kwiecień – wrzesień, niezależnie od gatunku. Gdy zdecydujemy się przesadzić storczyka w okresie kwitnienia możemy utracić kwiaty, choć czasem jest to konieczne.
  • Przy przesadzaniu należy otoczyć troską wierzchołki korzeni, czyli zielone końcówki (są to stożki wzrostu) – najlepiej ich nie dotykać.
  • Podczas zmiany podłoża nie usuwamy starych i brzydkich pseudobulw, ponieważ służą one roślinie jako magazyn wody i składników pokarmowych.

Przesadzanie storczyków nie jest więc trudne. Pamiętajmy, że aby rośliny zdobiły nasz dom jak najdłużej, należy o nie dbać: nie przelewać podłoża i przesadzać w odpowiednim czasie.

Przesadzanie storczyków krok po kroku - ciekawostki

ZOBACZ RÓWNIEŻ