Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
28 Lis, 2018 - 21:16
Przesadzanie paproci krok po kroku

Przesadzanie paproci krok po kroku

Mariola Krzyżak

Przesadzanie paproci – jak je wykonać prawidłowo, aby w nowej doniczce nasze kwiaty mogły prezentować się jeszcze lepiej? Dowiedz się więcej!

Przesadzanie paproci domowej jest jednym z tych zabiegów, które zapewniają jej właściwą ilość miejsca, a tym samym prawidłowe warunki do dalszego wzrostu i rozwoju. Jest także sposobem na rozmnożenie naszej rośliny na więcej okazów, które będą wspaniale dekorować nasze wnętrza. Jak wykonać to prawidłowo?

Przesadzanie paproci krok po kroku

Okazałe rośliny o soczyście zielonych, pierzastych liściach to piękna ozdoba każdego domu. Paproć naturalnie występująca w tropikalnych i subtropikalnych lasach, ale doskonale sprawdza się także w hodowli we wnętrzach pod warunkiem zapewnienia jej właściwych warunków.

Pielęgnacja paproci nie jest skomplikowana, jednak należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Od czasu do czasu rośliny będą wymagać także rozsadzenia, aby miały szansę nadal się rozwijać. W jaki sposób zabrać się do tej czynności i kiedy jest na nią najlepsza pora?

Jak często przesadzać paproć?

Większość odmian paproci nie wymaga częstej zmiany podłoża. Wystarczające będzie więc przesadzanie raz na kilka lat. Warto jednak obserwować nasz kwiat, aby móc zauważyć moment, w którym pojawiają się symptomy sugerujące, że stara doniczka nie jest już wystarczająca.

Kiedy warto zdecydować się na przesadzanie paproci?

Nie wszystkie odmiany a także konkretne okazy wymagają częstego przesadzania. Wskazaniem do wykonania takiego zabiegu będzie przede wszystkim zbyt mały rozmiar doniczki. Kiedy zauważymy więc, że nasza roślina nie ma już odpowiednio dużo miejsca, czyli korzenie zaczynaja być widoczne tuż pod powierzchnią lub korona liści jest zbyt obfita to warto zdecydować się na przesadzanie.

Kolejnym wskazaniem do zmiany doniczki może być fakt, że liście naszej rośliny znacznie zbledły oraz nie pojawiają się nowe, młode pędy. Przesadzanie paproci powinno odbywać się wiosną, kiedy roślina odbyła już zimowy okres spoczynku. Powodem do wykonania czynności może być także chęć rozsadzenia rośliny i otrzymania nowych okazów do hodowli.

Rozmnażanie przez podział pędów jest metodą najbardziej skuteczną, a dzięki temu, że paprocie posiadają zazwyczaj wiele pędów i gęsty pokrój, zadanie staje się bardzo proste w wykonaniu.

 

Jak wybrać nowe doniczki?

Kiedy już przyjdzie czas na zmianę miejsca dla naszych roślin, musimy poszukać odpowiednich doniczek. Wielu hodowców zaznacza, że paprocie najlepiej rosną w donicach ceramicznych.

Można jednak z powodzeniem posadzić je także w plastikowych pojemnikach. Warto pamiętać o tym, że paproć dobrze czuje się w ciasnych przestrzeniach. Nowa doniczka powinna być więc zaledwie o kilka centymetrów większa od poprzedniej.

Bardzo ważnym zabiegiem, który uchroni nas przed problemem gnicia korzeni, jest stworzenie warstwy drenażowej na dnie doniczki. Mogą być to drobne kamyczki, żwir lub keramzyt.

Nowe podłoże dla przesadzonej paproci

Efektywna hodowla paproci wymaga stosowania odpowiedniego podłoża, które będzie odpowiadać preferencjom naszej rośliny. W naturalnym środowisku porasta ona lasy, dlatego ziemia do paproci powinna wykazywać podobne właściwości jak ta, która znajduje się w leśnym runie. Gleba w nowej doniczce powinna być więc stosunkowo żyzna, kompostowa, z dużą ilością próchnicy i torfu. Może być także rozluźniona piaskiem.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty wieloletnie w domu

Przesadzanie paproci krok po kroku

Jak przygotować roślinę do przesadzania?

Kiedy nasz okaz rośliny jest już gotowy do przesadzania, powinniśmy go najpierw odpowiednio przygotować, aby cała procedura odbyła się sprawniej.

Najważniejsze będzie dokładne nawodnienie paproci. Powinniśmy ją na dzień lub dwa przed zabiegiem obficie podlać. To nie tylko wzmocni kwiat, ale także rozluźni ziemię, dzięki czemu będzie nam łatwiej wydobyć roślinę oraz ewentualnie rozdzielić jej korzenie.

Pamiętajmy także, że nie powinniśmy decydować się na przesadzanie paproci chorej lub osłabionej. Warto najpierw przywrócić ją do zdrowego stanu. Jeżeli jednak podejrzewamy, że przyczyną gorszego wyglądu rośliny jest zbyt mała doniczka, procedura będzie wskazana.

Przesadzanie paproci

Sam proces przesadzania nie powinien sprawić nam większych trudności. Przede wszystkim musimy przygotować sobie miejsce pracy. Na wolnym blacie dobrze jest rozłożyć warstwę folii, dzięki czemu nie ubrudzimy podłoża. Potrzebne nam będą:

  • gotowa doniczka lub więcej pojemników z przygotowaną warstwą drenażową,
  • łopatka do ziemi,
  • gleba do paprotek,
  • ewentualnie nożyczki i szpatułka.

Naszą roślinę należy delikatnie chwycić u nasady, a następnie przewrócić doniczkę do góry dnem. Jeżeli gleba była dobrze nawodniona, całość powinna nam łatwo wypaść z pojemnika. Należy uważać, żeby zbyt mocno nie ciągnąć za pędy, aby ich nie uszkodzić. Są one natomiast na tyle mocne, zwłaszcza jeżeli nasz okaz jest już wieloletni, że nie powinna stać się im krzywda.

Jeżeli paprotka była umieszczona w plastikowym pojemniku, to możemy spróbować rozciąć jego brzegi wzdłuż, co pozwoli nam na znacznie prostsze uwolnienie kwiatu.

Kiedy nasza paproć jest już poza starą donicą, należy delikatnie pozbyć się nadmiaru starej ziemi. Czynność tą wykonujemy na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. Nie powinno się natomiast pozbywać jej zupełnie. Do pomocy możemy użyć szpikulca lub zwykłego długopisu, którym będzie nam znacznie łatwiej manewrować pomiędzy pnączami.

W tym momencie możemy także zdecydować się na rozsadzenie rośliny na kilka mniejszych okazów. W tym celu musimy wybrać kilka wyraźnie oddzielonych szczepów, które musimy w delikatny sposób od siebie oddzielić. Uważajmy przy tym na to, aby uszkodzić jak najmniej korzeni. Paproć bardzo łatwo jest rozsadzać właśnie tą metodą, dlatego nie musimy obawiać się zdecydowanych ruchów.

Kiedy już posiadamy gotowe sadzonki, należy przymierzyć je do nowych doniczek. Jeżeli wielkość się zgadza, rozpoczynamy nasypywanie do środka ziemi. Musi być jej na tyle dużo, aby roślina ładnie się prezentowała, ale na tyle mało, by cała warstwa korzeniowa mogła się zmieścić. Na przygotowanym podłożu umieszczamy naszą paproć, a następnie całość dokładnie obsypujemy glebą tak, by zakryć korzenie. Całość bardzo delikatnie przyklepujemy.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Przesadzanie paproci to okazja do uzyskania nowych egzemplarzy kwiatów

Pielęgnacja paproci po przesadzeniu

Kiedy nasza roślina została już bezpiecznie umieszczona w nowym podłożu, należy pozwolić jej na kilka dni odpoczynku. W tym czasie warto zaprzestać podlewania, aby pobudzić warstwę korzeniową do obniżania swoich pędów i rozrostu. Dobrze jest jednak zapewnić jej dość sporą wilgotność.

Hodowcy polecają umieszczenie takiej sadzonki np. w wilgotnej, ale jasnej łazience, czy też w pobliżu nawilżacza powietrza. Po upływie dwóch, trzech dni paproć można już systematycznie podlewać.

Przesadzanie paproci domowej nie jest czynnością skomplikowaną i poradzi sobie z nią każdy, nawet początkujący ogrodnik. Do tego może być to zajęcie bardzo satysfakcjonujące, jeżeli uda nam się z jednego okazu stworzyć kilka nowych, osobnych roślin. Większość odmian paprotki bardzo dobrze znosi zmiany doniczek i proces ten nie powinien im zaszkodzić. Warto pamiętać o tym, że nowe kwiaty będą wymagać od nas trochę uwagi, jednak nasze zabiegi pielęgnacyjne z pewnością szybko zaowocują pięknym efektem w postaci obfitych koron pełnych zielonych liści.

ZOBACZ RÓWNIEŻ