ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
26 Lut, 2016 - 07:00
Przeprowadzka do nowego miasta: Jak się odnaleźć?

Przeprowadzka do nowego miasta: Jak się odnaleźć?

ARTYKUŁ PARTNERA

Obecny rynek pracy zmusza nas często do zmian. Jedną z nich jest przeprowadzka do nowego miasta. Jak sobie z nią poradzić i szybko się zaaklimatyzować?

Kiedyś przeprowadzka była wielkim wydarzeniem, które przytrafiało się raz, dwa razy w życiu. Dzisiaj zmiana miejsca zamieszkania to często naturalna kolej rzeczy przy zmianie pracy. W obliczu ciekawych perspektyw zawodowych gotowi jesteśmy rozpoczynać nowe życie i coraz mniej boimy się zmian.

Mobilność Polaków rośnie z każdym rokiem i stajemy się coraz bardziej otwarci na nowe możliwości. Zdecydowana większość kandydatów deklaruje, że gotowa jest na relokację. Przeprowadzka nie zawsze jest jednak łatwa i lepiej przygotować się do niej dużo wcześniej.

8 porad jak odnaleźć się w nowym mieście po przeprowadzce:

1. Odkrycie nowego lądu

Przeprowadzka to doskonała okazja do potraktowania zmiany jako pretekstu do podróży. Czy to właśnie nie na tym polega radość z poznawania nowych miejsc?

Zaopatrz się w mapę nowego miasta, poznaj jego historię, ciekawe zabytki, popularne miejsca. Korzystaj z GoogleMaps w celu zaaklimatyzowania się z nowym otoczeniem. Zostań Kolumbem i czerp radość zamiast stresować się dużą zmianą.

2. Nowe mieszkanie

Jeżeli nowy pracodawca nie gwarantuje pakietu relokacyjnego, znalezienie mieszkania leży w Twoich rękach. Radzimy porównanie cen i warunków na kilku portalach internetowych jednocześnie.

Jeżeli masz znajomych w nowym mieście, dowiedz się, jak kształtują się ceny mieszkań w konkretnych dzielnicach. Uważaj na umowy wynajmu, solidnie sprawdź dokumenty i nie daj się naciągnąć.

Dowiedz się więcej: Umowa najmu mieszkania – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem? >>

3. Dobry plan

Przeprowadzka to nie tylko słowa – aby łatwiej się odnaleźć, radzimy dobrze zaplanować całe przedsięwzięcie od A do Z. Jeżeli masz sporo rzeczy – wynajmij firmę przewozową. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i stres związany z długim przenoszeniem się do nowego miejsca. Nie ma nic gorszego jak „życie w rozkroku” – zamknij stare drzwi i ze spokojem wejdź w nowe.

4. Biurokracja

Nie zapomnij o ważnych dokumentach. Zmień adres zamieszkania, powiadom urzędy oraz bank. Jeżeli posiadasz aktualnie umowy (na przykład telekomunikacyjne) załatw wszelkie formalności. Istnieje cała lista dokumentów, które wymagają aktualizacji przy zmianie miejsca zamieszkania.

Dowiedz się więcej: Przeprowadzka do nowego miasta, czyli o czym pamiętać krok po kroku >>

5. Nowe przyjaźnie

Przeprowadzka to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości. Nie zamykaj się w domu i otwórz na nowych przyjaciół. W nowej pracy z całą pewnością poznasz interesujących ludzi. Poznaj nowych sąsiadów, a jeżeli nie straszne Ci aplikacje towarzyskie, może warto umówić się na kawę z kimś, kto pomoże poznać nowe miasto?

6. Poruszanie się w terenie

Jeżeli nowe miasto przeraża Cię swoim rozmiarem i ciągle się gubisz, zainteresuj się aplikacjami na telefon, które pomogą się zorientować w terenie. Jakdojade.pl  to świetne narzędzie, które zaplanuje najlepszą trasę i wskaże, gdzie znajdują się interesujące nas miejsca. Aplikacja dostępna jest w wersji online oraz można ją ściągnąć bezpośrednio na telefon komórkowy.

7. Rozrywka i czas wolny

Pamiętaj o tym, by dobrze zagospodarować swój wolny czas. Zapisz się na lekcję jogi albo siłownię, a jeżeli kochasz kulturę, odwiedzaj nowe teatry i kina. Równowaga emocjonalna to bardzo ważny element, szczególnie jeżeli narażeni jesteśmy na stres.

8. Kontakt z rodziną

Przeprowadzka, szczególnie jeśli dotyczy zmiany miejsca zamieszkania do miasta, które położone jest bardzo daleko, to często trudna rozłąka z rodziną i przyjaciółmi. Pamiętaj o tym, aby utrzymywać regularny kontakt.

Dzisiejszy świat technologii oferuje liczne narzędzia, które sprawiają, że odległość nie istnieje. Skype, Whatsapp, Viber, Facebook, Instagram – do wyboru do koloru. Wysyłaj zdjęcia, nagrywaj filmy, dziel się radością w nowego życia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ