Przeprowadzka staje się częścią życia coraz większej grupy społeczeństwa. Zmiana miejsca zamieszkania motywowana jest głównie możliwością podjęcia nowej pracy. Jednak powodów może być o wiele więcej. Niekiedy jest to związane z podjęciem studiów w innym mieście i pozostanie tam po uzyskaniu dyplomu. Zdarzają się sytuacje, że zmieniamy otoczenie z powodu spraw uczuciowych. O czym należy pamiętać krok po kroku?
Krok 1: Poszukiwanie nowego lokum
Przeprowadzka wiąże się z koniecznością znalezienia nowego miejsca zamieszkania. Dla ułatwienia przyjmijmy, że nie jesteśmy właścicielem starego mieszkania, tylko je wynajmujemy. W takim przypadku, przede wszystkim musimy znaleźć lokum w nowym miejscu.
W pierwszej kolejności, pozyskajmy jak najwięcej informacji o dzielnicach nowej lokalizacji. Może się okazać, że wynajmiemy mieszkanie w rejonie miasta o złej reputacji. Wówczas, zapomnijmy o spokojnej okolicy i bezproblemowych sąsiadach.
W trakcie zmiany lokum pamiętajmy więc o następujących czynnościach:
- rozeznajmy się w rejonach nowego miasta – poczytajmy informacje w internecie, sprawdźmy opinie o dzielnicy,
- podpiszmy umowę wstępną kupna albo umowę na wynajem, z datą faktycznej przeprowadzki,
- wypowiedzmy starą umowę najmu – najczęściej jest to miesięczny okres wypowiedzenia.
Krok 2: Formalności – zmiana adresu
Jeżeli nasza przeprowadzka wiąże się z koniecznością zmiany adresu zameldowania, powstaje obowiązek aktualizacji naszych danych w wielu instytucjach i firmach. Najczęściej należy to robić z miesięcznym wyprzedzeniem, co jest regulowane przepisami prawa i czasem załatwiania danej procedury w urzędzie.
Pamiętajmy o zmianie naszych danych w następujących instytucjach i firmach:
- Urząd Skarbowy,
- Bank,
- Urząd Pocztowy,
- ZUS,
- Firma ubezpieczeniowa,
- Pracodawca.
Krok 3: Formalności – nowe umowy
Przeprowadzka wiąże się również z koniecznością wypowiedzenia starych umów z dostawcami oraz podpisanie nowych. Dotyczy to następujących firm i usługodawców:
- dostawca gazu oraz energii elektrycznej,
- firma telekomunikacyjna,
- dostawca usług telewizyjnych,
- dostawca usług internetowych.
Krok 4: Przeprowadzka – pakowanie
Ten krok w zasadzie można podzielić na dwa małe etapy.
- W pierwszej kolejności, dokonajmy selekcji rzeczy. Polega to na pozbyciu się wszelkich ubrań, opakowań, zbędnych dokumentów oraz urządzeń, które trzymamy „na wszelki wypadek”, a który zazwyczaj nie następuje.
Nadmiar zbędnych przedmiotów powoduje zagracenie naszej przestrzeni życiowej. Otwierając nowy etap w życiu, warto wyrzucić bądź oddać potrzebującym wszystkie niepotrzebne rzeczy. Z jednej strony pozwoli to nam uporządkować życie, z drugiej przyniesie wymierne korzyści w postaci mniejszych kosztów transportu.
- Drugim etapem w ramach pakowania jest odpowiednia segregacja rzeczy, które zabieramy ze sobą. Pomaga w tym celu np. przejrzyste i czytelne oznakowanie kartonów, pudełek oraz worków. Dzięki tej czynności, ułatwimy sobie rozpakowanie i porządkowanie w nowym mieszkaniu. Unikniemy też bałaganu, a także przyspieszymy wprowadzenie się.
Krok 5: Transport
Przeprowadzka w głównej mierze dotyczy naszych rzeczy. Nie zawsze posiadamy auto dostawcze, dzięki któremu będziemy mogli przewieźć wszystkie swoje ubrania, urządzenia lub dokumenty. W takim przypadku warto poszukać firmy transportowej, która dysponuje wolnymi terminami oraz wystarczająco dużym samochodem.
Dobrą praktyką jest również negocjacja transportu z możliwością wniesienia. Dzięki temu unikniemy bólu krzyża i skupimy się na rozmieszczeniu w odpowiednich pomieszczeniach wcześniej oznaczonych kartonów. Rozpakowanie i urządzenie nowego mieszkania będzie przebiegać sprawniej i przyjemniej.

Przeprowadzka staje się coraz częstszym elementem naszego życia. Mobilność Polaków wzrasta z każdym rokiem. Decydując się na taką czynność, istnieje kilka rzeczy o których musimy pamiętać. Przygotowując się do zmiany miejsca zamieszkania, warto rozpocząć działania nawet kilka miesięcy wcześniej.
Na miesiąc przed przeprowadzką musimy pamiętać o poinformowaniu odpowiednich urzędów, w szczególności takich jak: Urząd Skarbowy, urząd pocztowy, ZUS, a także szereg innych firm: ubezpieczeniowych, banku, dostawców internetu itp.
Pakując się, pamiętajmy o tym, aby nie zabierać rzeczy, których rzadko używamy. Miejmy też na uwadze, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować firmę transportową.
ZOBACZ RÓWNIEŻ