Michał Nielub
Michał Nielub
05 Sie, 2017 - 02:00

Przeprowadzka do nowego miasta, czyli o czym pamiętać krok po kroku

Michał Nielub

Przeprowadzka do nowego miasta staje się coraz powszechniejsza, co podyktowane jest głównie kwestiami zawodowymi. W poszukiwaniu nowej pracy, często zmieniamy miejsce zamieszkania.

Przeprowadzka staje się częścią życia coraz większej grupy społeczeństwa. Zmiana miejsca zamieszkania motywowana jest głównie możliwością podjęcia nowej pracy. Jednak powodów może być o wiele więcej. Niekiedy jest to związane z podjęciem studiów w innym mieście i pozostanie tam po uzyskaniu dyplomu. Zdarzają się sytuacje, że zmieniamy otoczenie z powodu spraw uczuciowych. O czym należy pamiętać krok po kroku?

Krok 1: Poszukiwanie nowego lokum

Przeprowadzka wiąże się z koniecznością znalezienia nowego miejsca zamieszkania. Dla ułatwienia przyjmijmy, że nie jesteśmy właścicielem starego mieszkania, tylko je wynajmujemy. W takim przypadku, przede wszystkim musimy znaleźć lokum w nowym miejscu.

W pierwszej kolejności, pozyskajmy jak najwięcej informacji o dzielnicach nowej lokalizacji. Może się okazać, że wynajmiemy mieszkanie w rejonie miasta o złej reputacji. Wówczas, zapomnijmy o spokojnej okolicy i bezproblemowych sąsiadach.

W trakcie zmiany lokum pamiętajmy więc o następujących czynnościach:

 • rozeznajmy się w rejonach nowego miasta – poczytajmy informacje w internecie, sprawdźmy opinie o dzielnicy,
 • podpiszmy umowę wstępną kupna albo umowę na wynajem, z datą faktycznej przeprowadzki,
 • wypowiedzmy starą umowę najmu – najczęściej jest to miesięczny okres wypowiedzenia.

Krok 2: Formalności – zmiana adresu

Jeżeli nasza przeprowadzka wiąże się z koniecznością zmiany adresu zameldowania, powstaje obowiązek aktualizacji naszych danych w wielu instytucjach i firmach. Najczęściej należy to robić z miesięcznym wyprzedzeniem, co jest regulowane przepisami prawa i czasem załatwiania danej procedury w urzędzie.

Pamiętajmy o zmianie naszych danych w następujących instytucjach i firmach:

 • Urząd Skarbowy,
 • Bank,
 • Urząd Pocztowy,
 • ZUS,
 • Firma ubezpieczeniowa,
 • Pracodawca.

Krok 3: Formalności – nowe umowy

Przeprowadzka wiąże się również z koniecznością wypowiedzenia starych umów z dostawcami oraz podpisanie nowych. Dotyczy to następujących firm i usługodawców:

 • dostawca gazu oraz energii elektrycznej,
 • firma telekomunikacyjna,
 • dostawca usług telewizyjnych,
 • dostawca usług internetowych.

Krok 4: Przeprowadzka – pakowanie

Ten krok w zasadzie można podzielić na dwa małe etapy.

 • W pierwszej kolejności, dokonajmy selekcji rzeczy. Polega to na pozbyciu się wszelkich ubrań, opakowań, zbędnych dokumentów oraz urządzeń, które trzymamy „na wszelki wypadek”, a który zazwyczaj nie następuje.

Nadmiar zbędnych przedmiotów powoduje zagracenie naszej przestrzeni życiowej. Otwierając nowy etap w życiu, warto wyrzucić bądź oddać potrzebującym wszystkie niepotrzebne rzeczy. Z jednej strony pozwoli to nam uporządkować życie, z drugiej przyniesie wymierne korzyści w postaci mniejszych kosztów transportu.

 • Drugim etapem w ramach pakowania jest odpowiednia segregacja rzeczy, które zabieramy ze sobą. Pomaga w tym celu np. przejrzyste i czytelne oznakowanie kartonów, pudełek oraz worków. Dzięki tej czynności, ułatwimy sobie rozpakowanie i porządkowanie w nowym mieszkaniu. Unikniemy też bałaganu, a także przyspieszymy wprowadzenie się.

Krok 5: Transport

Przeprowadzka w głównej mierze dotyczy naszych rzeczy. Nie zawsze posiadamy auto dostawcze, dzięki któremu będziemy mogli przewieźć wszystkie swoje ubrania, urządzenia lub dokumenty. W takim przypadku warto poszukać firmy transportowej, która dysponuje wolnymi terminami oraz wystarczająco dużym samochodem.

Dobrą praktyką jest również negocjacja transportu z możliwością wniesienia. Dzięki temu unikniemy bólu krzyża i skupimy się na rozmieszczeniu w odpowiednich pomieszczeniach wcześniej oznaczonych kartonów. Rozpakowanie i urządzenie nowego mieszkania będzie przebiegać sprawniej i przyjemniej.

Przeprowadzka do nowego miasta, czyli o czym pamiętać krok po kroku - mobilność Polaków

Przeprowadzka staje się coraz częstszym elementem naszego życia. Mobilność Polaków wzrasta z każdym rokiem. Decydując się na taką czynność, istnieje kilka rzeczy o których musimy pamiętać. Przygotowując się do zmiany miejsca zamieszkania, warto rozpocząć działania nawet kilka miesięcy wcześniej.

Na miesiąc przed przeprowadzką musimy pamiętać o poinformowaniu odpowiednich urzędów, w szczególności takich jak: Urząd Skarbowy, urząd pocztowy, ZUS, a także szereg innych firm: ubezpieczeniowych, banku, dostawców internetu itp.

Pakując się, pamiętajmy o tym, aby nie zabierać rzeczy, których rzadko używamy. Miejmy też na uwadze, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować firmę transportową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ