Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
08 Kwi, 2019 - 06:15
Przeprowadzka do Niemiec z dziećmi (niezbędne formalności)

Przeprowadzka do Niemiec z dziećmi (niezbędne formalności)

Mariola Krzyżak

Przeprowadzka do Niemiec to duże wyzwanie zwłaszcza wtedy, kiedy wyjeżdżają z nami dzieci. Sprawdź, jakie formalności należy załatwić!

Wyjazd zagranicę na stałe to duże wyzwanie logistyczne. Przeprowadzka do Niemiec z dziećmi wymaga jeszcze więcej determinacji. Niezbędne będzie bowiem załatwienie wielu formalności, które wpłyną na zapewnienie naszym pociechom jak najlepszego startu w nową rzeczywistość. O czym należy pamiętać, decydując się na taki krok?

Przeprowadzka do Niemiec z dziećmi – co trzeba załatwić przed wyjazdem?

Decyzja o przeprowadzeniu się z całą rodziną za granicę nigdy nie jest łatwa. Pociąga ona za sobą wiele konsekwencji, którym trzeba będzie sprostać. Z tego powodu dobre przygotowanie i świadomość czekających nas wyzwań mogą być kluczowe do łatwiejszego zrealizowania swoich celów.

Wiele rzeczy będzie trzeba zorganizować jeszcze przed wyjazdem z kraju. Jeżeli zbierzemy wszystkie potrzebne dokumenty w Polsce, załatwianie formalności po przyjeździe do Niemiec odbędzie się znacznie sprawniej. O co należy więc zadbać?

Wyjazd do Niemiec – dokumenty dla dziecka

Najważniejszą rzeczą przed wyjazdem jest skompletowanie odpowiednich dokumentów, które pozwolą na swobodne przemieszczanie się, a także osiedlenie się w nowym kraju. Przeprowadzka do Niemiec będzie wymagać więc załatwienia przede wszystkim dowodu osobistego lub paszportu.

W przypadku kraju naszych zachodnich sąsiadów wystarczy dowód, gdyż Niemcy znajdują się w strefie Schengen. W celu wyrobienia dokumentu należy stawić się w lokalnym urzędzie.

  • Jeżeli nasza pociecha ma więcej niż 5 lat, musi być obecna na takim spotkaniu.
  • W przypadku, kiedy nasza pociecha nie skończyła jeszcze 13 lat, przy wyrabianiu dowodu wymagana jest obecność obojga rodziców.

Formalności można dopełnić także drogą elektroniczną przez tzw. ePUAP. Usługa jest bezpłatna, a termin jej realizacji może wynosić nawet do 30 dni od złożenia wniosku, dlatego warto zadbać o to odpowiednio wcześnie. Nasza pociecha za granicą może legitymować się także paszportem.

Kolejnym z dokumentów, który będzie niezbędny przy dokonywaniu meldunku w Niemczech jest skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Możemy uzyskać go w regionalnym Urzędzie Stanu Cywilnego.

Najlepiej jest poprosić o odpis wielojęzyczny, dzięki czemu nie będziemy musieli załatwiać tłumaczenia przysięgłego.

Pozwolenie na wyjazd z dzieckiem

Przeprowadzka do Niemiec należy do tzw. istotnych spraw dziecka. Oznacza to, że na wyjazd za granicę wymagana jest zgoda obydwojga rodziców lub opiekunów prawnych. Samotni rodzice muszą mieć więc zgodę byłego małżonka, o ile nie zostały mu odebrane lub ograniczone prawa rodzicielskie.

Udzielenie zgody na wyjazd jest wymagane także w przypadku braku ustalenia ojcostwa. Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie takiej zgody w formie aktu notarialnego. W przypadku konfliktu pomiędzy opiekunami rodzic może bowiem złożyć zawiadomienie o uprowadzeniu dziecka poza granice kraju.

Dokumentacja medyczna i karta EKUZ

Przeprowadzka do Niemiec z rodziną będzie wymagać również zmiany opieki medycznej. Zwłaszcza w przypadku dzieci należy więc zadbać o zabranie ze sobą pełnej dokumentacji medycznej, szczególnie wtedy, kiedy nasza pociecha cierpi na schorzenia przewlekłe. Warto mieć ze sobą również kartę szczepień.

Pomimo tego, że ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe i należy załatwić je jak najszybciej po przyjeździe to jednak zdarza się często tak, że formalności rozciągają się w czasie. Należy więc zadbać o wyrobienie dla całej rodziny karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która będzie zapewniać nam podstawową opiekę medyczną na czas oczekiwania na niemieckie świadczenia.

Skompletowanie szkolnych świadectw

Warto już w Polsce zapoznać się bliżej z tematem niemieckiego systemu edukacji. Dzięki rozeznaniu będziemy mogli jeszcze przed wyjazdem oszacować szansę naszej pociechy w nowej, szkolnej rzeczywistości. Nie można zapomnieć więc o skompletowaniu najważniejszych świadectw.

Bardzo dobrą wiadomością dla naszych rodaków jest fakt, że polscy uczniowie zazwyczaj mogą pochwalić się wiedzą na nieco wyższym poziomie w stosunku do niemieckich rówieśników, dzięki czemu bardzo często trafiają do lepszych szkół.

Należy bowiem nadmienić, że niemiecki system przewiduje podział według wyników w nauce na znacznie wcześniejszym etapie.

Dowiedz się więcej: Szkoła w Niemczech: poznaj niemiecki system szkolnictwa

Przeprowadzka do Niemiec z dziećmi – formalności na miejscu

Po przyjeździe na miejsce rodziców czekają kolejne wyzwania związane z załatwianiem formalności. Im starsze dziecko, tym więcej spraw, o które trzeba będzie zadbać.

Meldunek w Niemczech

Jedną z pierwszych formalności do załatwienia jest meldunek na terenie Niemiec, który jest obowiązkowy dla każdego, kto zamierza zamieszkać w kraju na dłużej niż 3 miesiące.

Do tego będzie potrzebny właśnie akt urodzenia naszych pociech oraz ich dokumenty. Ten warunek musi być spełniony przed załatwianiem jakichkolwiek innych procedur.

Ubezpieczenie w Niemczech

Przeprowadzka do Niemiec wymaga również posiadania na terenie kraju obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli Krankenversicherung

Formalność ta jest bardzo prosta do załatwienia w przypadku, gdy chociaż jeden z rodziców legalnie pracuje. W takim wypadku osoba zatrudniona odprowadza składki za całą rodzinę w ramach tzw. Familienversicherung

Jeżeli żaden z rodziców nie posiada jeszcze stałej pracy, możliwe jest ubezpieczenie prywatne członków rodziny w jednej z kas chorych. Jest to jednak zdecydowanie droższa opcja, którą warto traktować jako czasową.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie w Niemczech – system opieki społecznej w Niemczech

Zapewnienie świadczeń na dzieci

Niemcy słyną z wysokich świadczeń socjalnych, które zapewniają wsparcie finansowe całym rodzinom. Również tutaj udziela się dodatku na dzieci, o które mogą wnioskować także pracujący na terenie kraju Polacy.

W 2019 roku stawki świadczeń wynoszą kolejno:

  • 194 euro na pierwsze i drugie dziecko,
  • 200 euro na trzecie dziecko,
  • 225 euro na każde kolejne dziecko.

W lipcu 2019 roku planowana jest podwyżka i tym samym każde świadczenie wzrośnie o 10 euro. Oprócz tego osoby o małych dochodach (poniżej 900 euro miesięcznie), które nie korzystają z pomocy społecznej (Harz IV) będą mogły liczyć na dodatek w wysokości do 170 euro na każde dziecko.

W celu załatwienia tzw. Kindergeld rodzice muszą złożyć specjalny wniosek w w Kasie Świadczeń Rodzinnych, czyli Familienkasse. Można złożyć go, wypełniając formularz online lub osobiście w placówce.

W celu uzyskania świadczenia konieczne będzie przedstawienie różnych dokumentów, takich jak:

  • unijny akt małżeństwa oraz akt urodzenia,
  • zaświadczenie o meldunku w Niemczech,
  • kopie dowodów rodziców oraz dzieci,
  • zaświadczenie o podatku od wynagrodzenia (Lohnsteuerbescheinigung),
  • zaświadczenie o nauce dziecka w przypadku kiedy ukończyło ono 18 lat.

Na decyzję o przyznaniu świadczenia czeka się zazwyczaj od 2 do 6 miesięcy. Warto pamiętać, że kasa wypłaca zaległe kwoty do 4 miesięcy wstecz.

Zapisanie dziecka do niemieckiej szkoły

Jedną z kluczowych formalności, która wielu rodzicom planującym wyjazd spędza sen z powiek jest znalezienie dla swojego dziecka placówki edukacyjnej, w której będzie mógł zdobyć jak najlepsze wykształcenie.

W Niemczech istnieje obowiązek szkolny, co oznacza, że każde dziecko w wieku szkolnym musi zostać skierowane do odpowiedniej placówki. W wielu krajach związkowych w miastach działają specjalne punkty doradztwa, w których możemy zasięgnąć porady dotyczącej systemu edukacji w Niemczech.

Najczęściej jednak wystarczy zgłosić się do wybranej placówki i wypełnić odpowiedni formularz. Niezbędne będą także dokumenty dziecka, takie jak dowód osobisty, potwierdzenie zameldowania, a także świadectwa szkolne. Na takiej podstawie pracownicy szkół będą mogli skierować naszą pociechę do oddziału odpowiadającego wcześniejszym wynikom w nauce.

Dla dzieci migrantów przygotowywane są także specjalne kursy uzupełniające, na których uczniowie uczą się języka niemieckiego.

Dowiedz się więcej: Kurs językowy w Niemczech – gdzie szukać i jaki wybrać?

Przeprowadzka do Niemiec z dziećmi to poważna decyzja. Wiele osób boi się formalności, które będzie trzeba załatwić na miejscu. Jednak odpowiednie przygotowanie oraz świadomość stawianych przed nami wymogów znacznie ułatwi stawianie pierwszych kroków z rodziną w nowym kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ