Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
22 Paź, 2017 - 05:00
Przeniesienie konta do innego banku krok po kroku

Przeniesienie konta do innego banku krok po kroku

Malwina Tomżyńska

Czy przeniesienie konta do innego banku to duży problem? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć i dowiedz się, jak krok po kroku przenieść swoje konto.

Pomysł dotyczący zmiany banku pojawia się zazwyczaj w momencie wprowadzania zmian w tabeli opłat i prowizji, ewentualnie zmian w regulaminie prowadzenia konta w naszym dotychczasowym banku. Decyzja o zmianie nie jest łatwa i prawie zawsze kojarzy się z wieloma problemami i koniecznością przejścia skomplikowanej procedury. Taki pogląd nie jest do końca słuszny, bo samo przeniesienie konta można tak naprawdę dokonać w kilku prostych krokach.

Złożoność całej procedury i czas jej trwania zależy od ilości produktów, jakie posiadamy w danym banku. Jeżeli łączy nas z dotychczasową instytucją jedynie umowa rachunku osobistego, samo przeniesienie konta można uzyskać kilkoma podpisami.

Sytuacja komplikuje się nieco, jeśli samo przeniesienie konta nie wystarczy, ponieważ w dotychczasowym banku posiadamy także inne produkty (np. kartę kredytową, lokatę, ubezpieczenie, kredyt odnawialny, program długoterminowego oszczędzania, kredyt hipoteczny i inne).

Przeniesienie konta

W przypadku, gdy w danym banku posiadamy tylko np. konto osobiste, przeniesienie go możemy załatwić w dwojaki sposób:

„Samodzielne” przeniesienie konta

Najpierw składamy wypowiedzenie rachunku w naszym dotychczasowym banku, a później otwieramy nowe konto w innym miejscu. Wybierając tę opcję, musimy jednak pamiętać o samodzielnym powiadomieniu wszystkich instytucji oraz urzędów (np. Urzędu Skarbowego) o zmianie numeru rachunku bankowego. Dodatkowo, poinformowany powinien zostać także nasz pracodawca. Wówczas nie dojdzie do sytuacji, w której wynagrodzenie zostanie przelane na numer zamkniętego przez nas rachunku.

Przeniesienie konta bezpośrednio w nowym banku

Od razu udajemy się do oddziału wybranego przez nas nowego banku i podczas otwierania rachunku bankowego, wypełniamy formularz „przeniesienie konta”. Na jego podstawie pracownik zostaje upoważniony do wydania dyspozycji zamknięcia naszego dotychczasowego rachunku, wraz z przeniesieniem środków gotówkowych, wpływu wynagrodzenia, ustanowionych płatności automatycznych oraz poinformowania urzędów i koniecznych instytucji o zmianie numeru rachunku.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Przeniesienie konta wraz z innymi produktami bankowymi

Posiadając kilka różnych produktów bankowych, procedura zmiany banku jest dużo bardziej skomplikowana. Przede wszystkim, w przypadku posiadania innych produktów, nie zawsze istnieje możliwość zamknięcia ich od ręki.

  • Dla produktów kredytowych standardowy czas zamknięcia, po wypowiedzeniu produktu i dokonaniu całkowitej spłaty zadłużenia, wynosi 30 dni.
  • Dla produktów depozytowych (np. lokata strukturyzowana) czas ten będzie różny i zależny od podpisanej umowy.

Oczywiście, dla produktów kredytowych zostało przewidziane dodatkowe rozwiązanie w postaci przeniesienia produktu do innego banku. Należy jednak pamiętać, że zawsze wiąże się to z koniecznością wnioskowania o nowy produkt kredytowy, a co za tym idzie – przejściem nowej procedury kredytowej. Pomijając fakt koniecznego czasu, jaki musimy na nią poświęcić, nie zawsze może się to udać, np. możemy nie mieć zdolności kredytowej.

Przeniesienie konta – czy warto?

Podejmując decyzję o przeniesieniu rachunku do innego banku, musimy przemyśleć wszystkie plusy i minusy nowej oferty. Warto przeanalizować także umowę naszego dotychczasowego konta i kwestie ewentualnych opłat związanych z jego zamknięciem. Przykładowo, zamknięcie rachunku, który był otwarty w ramach konkretnej promocji, przed upływem pewnego terminu może się wiązać z koniecznością zapłaty kary umownej).

ZOBACZ RÓWNIEŻ