Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
11 Kwi, 2019 - 00:00

Przelew z karty kredytowej na konto bankowe – jak wykonać?

Katarzyna Zet

Dowiedz się, jak wykonać przelew z karty kredytowej na konto bankowe, a także na co zwrócić uwagę, by skorzystanie z usługi nie okazało się zbyt kosztowne!

Karta kredytowa to popularny produkt bankowy, który daje nam wygodny dostęp do dodatkowych środków w ramach przyznanego limitu i który przeznaczony jest głównie do transakcji bezgotówkowych. Warto wiedzieć, że karta kredytowa może służyć także do innych operacji – możliwy jest mianowicie przelew z karty kredytowej na konto bankowe. W niniejszym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób można go wykonać, a także dlaczego warto w tej kwestii wcześniej sprawdzić warunki umowy z bankiem.

Czy przelew z karty kredytowej na konto bankowe zawsze jest możliwy?

Większość banków oferujących karty kredytowe umożliwia wykonanie przelewu z karty kredytowej na konto bankowe i dotyczy to zarówno przelewu na własne konto bieżące, jak i rachunek innej osoby lub firmy. Nie ma też znaczenia, czy mamy kartę Visa, czy Mastercard.

Nieco inaczej natomiast sprawa przelewów wygląda w przypadku kart kredytowych wydawanych przez firmy pozabankowe. Takich ofert jest na polskim rynku coraz więcej i cieszą się one dużą popularnością, ponieważ w ich przypadku uzyskanie karty jest dużo łatwiejsze niż w banku. Firmy pozabankowe stosują uproszczoną procedurę przyznawania kredytu (karta kredytowa w istocie jest przecież kredytem), mają także niższe wymagania co do zdolności kredytowej.

Niestety oferowane przez nich karty kredytowe zapewniają dostęp wyłącznie do podstawowych usług, czyli płatności kartą w sklepach oraz wypłat gotówki z bankomatów. Przelewu z takiej karty zazwyczaj nie można wykonać pomimo dostępu do panelu transakcyjnego online – warto o tym pamiętać, rozważając skorzystanie z oferty karty kredytowej od firmy pozabankowej.

Dowiedz się więcej: Najlepsza karta kredytowa – ranking

Dwa sposoby na przelew z karty kredytowej

Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli umowę na kartę kredytową mamy podpisaną z bankiem, w większości przypadków będziemy mieli możliwość wykonywania z niej przelewów. Sposób wykonania takiego przelewu zależy od instytucji i zawartej z nią umowy. Zazwyczaj dostępne są dwie formy wykonywania przelewu z karty kredytowej:

 • w serwisie transakcyjnym online,
 • za pośrednictwem infolinii banku.

Przelew z karty na konto bankowe niewiele różni się od tradycyjnego przelewu bankowego dokonywanego między rachunkami, dlatego i w tym przypadku należy dysponować jakimś narzędziem autoryzacyjnym – zwykle do autoryzacji przelewów służą kody przysyłane z banku SMS-em, ale mogą to być także tokeny generujące kody, czy karty zdrapki z kodami.

Jak wykonać przelew z karty kredytowej na konto bankowe?

Najprościej wykonamy przelew w internetowym serwisie transakcyjnym obsługującym naszą kartę. Dostęp do takiego serwisu ma większość osób posiadających karty kredytowe wydane przez banki w ostatnich latach. Często jest tak, że w tym samym banku posiadamy wiele produktów (konto osobiste, kartę kredytową, pożyczkę) i wówczas każdy z nich obsługiwany jest w tym samym serwisie.

Przelew w serwisie transakcyjnym

Przelew z karty kredytowej na konto bankowe w internetowym serwisie transakcyjnym wygląda dokładnie tak samo, jak przelew z konta osobistego i polega na:

 • zalogowaniu się do serwisu transakcyjnego,
 • wybraniu odpowiedniej opcji np. polecenie przelewu, przelew zewnętrzny,
 • wpisaniu w formularzu przelewu danych odbiorcy i jego numeru rachunku,
 • wpisaniu kwoty przelewu,
 • akceptacji transakcji za pomocą narzędzia autoryzacyjnego.

Osoby, które mają kartę kredytową w tym samym banku co konto bieżące, muszą zwrócić uwagę na wybór właściwego rachunku, z którego wykonują przelew – należy zaznaczyć „rachunek karty kredytowej”.

Dowiedz się więcej: Wirtualna karta kredytowa – co to takiego?

Przelew przez telefon

Inną, nieco mniej popularną opcją wykonania przelewu, jest skorzystanie z infolinii banku. Taki przelew przez telefon jest dość wygodnym rozwiązaniem, gdy nie mamy dostępu do serwisu transakcyjnego do karty albo nie możemy z niego skorzystać.

Aby zlecić przelew na infolinii, należy przygotować dane identyfikacyjne – potrzebne będą dane z dowodu osobistego, dane karty (np. numer karty), a w niektórych bankach także specjalny identyfikator i kod. Po przejściu procedury weryfikacyjnej należy podać pracownikowi banku dane do przelewu.

Dowiedz się więcej: Gdzie znaleźć numer karty kredytowej i kod bezpieczeństwa karty?

Przelew z karty kredytowej na konto bankowe można wykonać także przez telefon

źródło zdjęcia: Getty Images / Daisy-Daisy

Czy z karty kredytowej możemy wykonać każdy przelew?

W większości przypadków banki dopuszczają możliwość wykonywania przelewów z karty kredytowej na dowolny rachunek bankowy, w tym na własne konto bieżące. Niektóre z nich jednak precyzują charakter takich przelewów i najczęściej są to:

 • przelewy z tytułu opłat za rachunki za prąd, gaz, telefon itp.,
 • przelewy z tytułu zakupów w sklepach internetowych,
 • przelewy do Urzędu Skarbowego lub ZUS,
 • przelewy do bliskich.

Teoretycznie z rachunku karty kredytowej możemy więc wykonać niemal każdy przelew i pod tym względem wydaje się to doskonałe rozwiązanie – zawsze, gdy na koncie osobistym zabraknie nam środków, możemy wspomóc się środkami dostępnymi w ramach przyznanego limitu na karcie. Niestety nie należy tej możliwości w taki sposób traktować, ponieważ tak naprawdę przelew z karty kredytowej na konto bankowe wiąże się z pewnymi konsekwencjami finansowymi, które najczęściej są mało korzystne.

Koszty związane z przelewem z karty kredytowej

Karta kredytowa jest produktem tak skonstruowanym, by służyła głównie do transakcji bezgotówkowych. Tylko dokonując nią takich operacji, możemy liczyć na brak jakichkolwiek opłat, a przede wszystkim na możliwość skorzystania z tzw. okresu bezodsetkowego. Wynosi on dzisiaj najczęściej około 55 dni i oznacza, że jeśli w tym czasie skorzystamy z dostępnego limitu do transakcji bezgotówkowych (np. płatności w sklepie kartą) i spłacimy całą wykorzystaną kwotę (kwotę zadłużenia), to bank nie naliczy nam żadnych odsetek – czyli de facto okaże się, że skorzystaliśmy z kredytu za darmo. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie transakcji bezgotówkowych.

Z kolei jeżeli skorzystamy z karty, wypłacając za jej pomocą gotówkę z bankomatu, bank nie tylko naliczy nam z tego tytułu prowizję lub opłatę, ale dodatkowo zacznie od dnia wypłaty gotówki naliczać odsetki od zaciągniętego kredytu. A jak to się ma do przelewów?

Dowiedz się więcej: Karta kredytowa – jak mądrze z niej korzystać?

Odsetki

Niestety tylko niektóre banki traktują przelew z karty kredytowej na konto bankowe jako transakcję bezgotówkową w ramach okresu bezodsetkowego. Znaczna część instytucji od razu po dokonaniu przelewu zaczyna naliczać odsetki, czyli traktuje przelew jak operację gotówkową podobną do wypłaty gotówki z bankomatu. W takim przypadku wykonanie przelewu może okazać się bardzo kosztowne, ponieważ bank na koniec okresu rozliczeniowego dopisze nam do salda dodatkową kwotę do uregulowania.

Opłaty dodatkowe

Odsetki to niejedyne koszty związane z wykonaniem przelewu z karty kredytowej. Taka operacja w zasadzie w każdym banku wiąże się z dodatkową opłatą wyrażoną kwotowo lub procentowo od wartości przelewu. Nie są to małe kwoty – na dzień pisania niniejszego artykułu minimalna opłata za przelew z karty kredytowej w banku PKO BP wynosiła 15 zł, w mBanku 4 zł, a w Santander 10 zł.

Wykonanie przelewu z karty jest bardzo proste i w przypadku, gdy nie posiadamy gotówki na koncie bieżącym, skorzystanie z takiej opcji wydaje się bardzo wygodne. Jednak zanim zdecydujemy się na przelew z karty kredytowej na konto bankowe, warto dokładnie sprawdzić warunki umowy z bankiem i znaleźć tam informację, czy przelew traktowany jest jako transakcja gotówkowa, czy bezgotówkowa. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie w tabeli opłat i prowizji, ile dokładnie kosztuje taki przelew. Jeśli tego nie zrobimy, musimy się liczyć z niemiłą niespodzianką na wyciągu z karty w postaci słonego „rachunku” do zapłaty za skorzystanie z usługi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ