Michał Nielub
Michał Nielub
20 Paź, 2017 - 01:00
Przegląd samochodu krok po kroku

Przegląd samochodu krok po kroku

Michał Nielub

Przegląd samochodu w określonej częstotliwości jest obowiązkiem każdego jego posiadacza. Wymusza to na nas prawo, ale również powinien i zdrowy rozsądek.

Przegląd samochodu jest obowiązkiem każdego właściciela auta. Może odbywać się w różnych odstępach czasowych, co warunkowane jest wiekiem pojazdu. Taką konieczność wymusza na nas polskie prawodawstwo. Auta bez aktualnego przeglądu technicznego nie są dopuszczane do dalszego ruchu drogowego.

Kiedy przegląd samochodu jest konieczny

W znakomitej większości przypadków przeglądu samochodu należy dokonywać co roku. Przypomnieniem dla właścicieli jest pieczątka ze Stacji Kontroli Pojazdów w dowodzie rejestracyjnym auta, pod którą jest podpis ostatniego badania technicznego, wraz z terminem jego ważności.

Jednak nie zawsze należy tę czynność przeprowadzić co roku. W przypadku nowych pojazdów, obowiązek badania technicznego zachodzi dopiero po 3 latach od daty zakupu, a następnie po upływie dwóch lat. Jeżeli auto jest starsze, niż 5 lat, przeglądu należy dokonywać już co roku.

Przegląd samochodu krok po kroku

Po wjeździe do Stacji Kontroli Pojazdów diagnosta wykonuje stałą sekwencję czynności. Mają one na celu systematyczne sprawdzanie każdego elementu samochodu, który świadczy o jego stanie technicznym. Przegląd samochodu realizowany jest w następujących etapach:

  • Sprawdzenie świateł,
  • Ocena ogumienia, karoserii i szyb,
  • Pomiar siły hamowania na stanowisku rolkowym,
  • Ocena stanu amortyzatorów,
  • Sprawdzenie luzów w układzie kierowniczym i w zawieszeniu,
  • Pomiar emisji spalin,
  • Sprawdzenie stanu instalacji LPG (o ile pojazd w nią wyposażono).

Kolejność wykonywania powyższych czynności może być inna, aczkolwiek wszystkie te elementy diagnosta musi sprawdzić.

Dowiedz się więcej: Jak obliczyć zużycie paliwa >>

Przegląd techniczny – kto może wykonać

Warto pamiętać o tym, że przegląd samochodu nie musi być wykonany przez właściciela. Może to uczynić np. osoba użytkująca pojazd lub pracownik firmy. Jest to rozsądne rozwiązanie – ciężko bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której prezes spółki posiadającej we własnej flocie 100 samochodów musi dokonać przeglądu wszystkich aut osobiście.

Nowelizacja prawa dot. przeglądu samochodu

Warto zwrócić uwagę na nowelizację ustawy, regulującą kwestię przeglądu technicznego. W odróżnieniu od obecnej sytuacji, diagnosta będzie zobowiązany pobrać opłatę za wykonywaną usługę jeszcze przez badaniem. Dodatkowo, jeżeli konkretny pojazd uzyska negatywną ocenę, taka informacja musi zostać wprowadzona do systemu.

Przegląd samochodu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków – szczególnie dla posiadaczy nieco starszych pojazdów. Wymusza to na nas polskie prawo, jednak powinien również i zdrowy rozsądek. Dzięki badaniu technicznemu pozyskamy bowiem informacje o ewentualnych usterkach, które wpływają negatywnie, nie tylko na nasz komfort jazdy, ale przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ