Joanna Kania
Joanna Kania
06 Lut, 2019 - 00:00

Przędziorek – objawy, zwalczanie i zapobieganie

Joanna Kania

Przędziorek stanowi duże zagrożenie dla kwiatów doniczkowych. Sprawdź, w jaki sposób rozpoznać tego groźnego szkodnika i skutecznie go zwalczyć.

Przędziorek to miniaturowy pająk, który mimo niewielkich rozmiarów może wyrządzić znaczne spustoszenia w naszej kolekcji kwiatów doniczkowych. Atakuje wiele gatunków roślin i bardzo szybko się rozmnaża. Plamy na liściach, białe pajęczyny i małe otwory w tkance roślinnej są znakiem, że te groźne roztocza rozpoczęły żerowanie na naszych roślinach. To najwyższy czas na rozpoczęcie walki ze szkodnikami!

Jak wygląda przędziorek?   

Przędziorek (łac. Tetranychus urticae) to bardzo powszechny szkodnik należący do rodziny roztoczy, który żeruje na wielu odmianach kwiatów doniczkowych. Wygląda jak maleńki pajączek, ponieważ jest bliskim krewnym pająków, kleszczy i skorpionów. Dorosły przędziorek ma zaledwie 0,5 milimetra. Jest więc tak niewielki, że trudno dostrzec go gołym okiem. Zazwyczaj trzeba użyć szkła powiększającego, żeby go zidentyfikować.

Przędziorki występują w kolorze pomarańczowym oraz czerwonym lub żółto-zielonym. Barwa zależy od fazy rozwoju szkodnika oraz pory roku. Zimą przędziorki mają ubarwienie pomarańczowe lub czerwone, które latem zmienia się w żółto-zielone. Szkodniki wytwarzają charakterystyczną pajęczynkę. Stąd pochodzi ich nazwa. To owady, które przędą delikatną, białą sieć pajęczą.

 

Fazy życia przędziorka

Przędziorki zimują w postaci jaj w glebie lub na spodniej części liści, a wczesną wiosną, gdy temperatury są wyższe, te maleńkie sześcionożne larwy zaczynają się wylęgać z jaj i rozpoczynają żerowanie.

Samice jednorazowo składają około 100 jaj na spodniej stronie liścia. Z jaj wykluwają się larwy, które następnie przekształcają się w dorosłe osobniki. Pełny rozwój, czyli czas przejścia z jaja do dorosłej formy, może nastąpić w ciągu zaledwie 5 dni, ale zazwyczaj trwa od jednego do trzech tygodni.

Ciepłe i suche warunki sprzyjają szybkiemu rozwojowi tych szkodników. W ciągu roku może pojawić się kilka pokoleń przędziorków. Groźne są wszystkie formy, zarówno larwy, jak i dorosłe pajęczaki. Pasożyty żerują na spodniej powierzchni liści, przebijają ją i przez powstałe otwory wysysają życiodajne soki z roślin.

Jak rozpoznać żerowanie przędziorka?

Przędziorki powodują powstawanie żółtych kropek i plam na liściach. Od małych do coraz większych. To pierwszy widoczny symptom działania szkodników.

Kolejnym etapem jest żółknięcie, a następnie zasychanie i opadanie liści. Innymi objawami żerowania przędziorka są miniaturowe pajęczyny utkane przez szkodniki na dolnej części liścia. Pajęczyna ta stanowi swoistą barierę ochronną szkodnika. Jednak największy problem stanowi wielkość szkodników. Pajęczaki są tak małe, że można je zobaczyć tylko w powiększeniu.

Dowiedz się więcej: Najczęstsze choroby kwiatów doniczkowych

Przędziorek- jak rozpoznać żerowanie owadów?

źródło zdjęcia: Getty Images / dirkr

Jak walczyć z przędziorkiem? 

Przędziorki zimują w glebie lub na spodnich częściach liścia, dlatego bardzo ważne jest aby nie kupić roślin, na których są już złożone jaja przędziorka. Trzeba też bardzo starannie dobierać podłoże, w którym nasze kwiaty doniczkowe będą się rozwijać. Z pewnością warto kupować rośliny u sprawdzonych i wiarygodnych dostawców. To w dużym stopniu zminimalizuje ryzyko nabycia kwiatów doniczkowych zainfekowanych jajami tego groźnego szkodnika. Lepiej jest zapobiegać infekcjom niż je leczyć.

Naturalnie lub chemicznie

Z przędziorkami można walczyć na dwa sposoby: z wykorzystaniem metod naturalnych lub stosując chemiczny preparat na przędziorki. Pamiętajmy jednak, aby w obydwóch przypadkach zacząć działać jak najwcześniej.

Jeśli chcemy skutecznie wyeliminować przędziorki, nie czekajmy na pierwsze objawy w postaci widocznych zniszczeń na roślinach: kropek, plam, czy nawet zeschniętych lub opadniętych liści. Najlepiej usunąć szkodnika, zanim się rozwinie i zacznie żerować, czyli wówczas, gdy występuje w fazie jaj.

Przycinanie

Jednym z naturalnych sposobów walki z przędziorkiem jest przycinanie liści, łodyg i innych zaatakowanych części roślin oraz wyrzucanie ich lub palenie. Jeśli trzeba, nie wahajmy się usuwać całych roślin. W ten sposób zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się roztoczy na sąsiednie kwiaty doniczkowe.

Prysznic i zraszanie oraz woda z mydłem

Skuteczną metodą w walce z przędziorkami jest prysznic dla roślin. Regularne polewanie kwiatów strumieniem wody pomoże w usunięciu szkodników. Im częściej zafundujemy taki prysznic roślinom, tym lepiej.

Można też przecierać wilgotną gąbką spodnią powierzchnię liści i w ten sposób mechanicznie likwidować przędziorki. Najlepsze rezultaty osiągniemy, jeśli gąbkę nasączymy roztworem wody z szarym mydłem.

Przędziorki najlepiej rozwijają się w suchych i gorących warunkach. Żeby zminimalizować ryzyko szybkiego rozmnażania się przędziorków, warto więc systematycznie nawilżać kwiaty doniczkowe przy pomocy zraszacza.

Niektórzy hodowcy polecają owinięcie dolnej części rośliny folią i stworzenie w ten sposób wilgotnego środowiska, w którym przędziorki nie będą mogły się rozwijać.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe

Przędziorek - w walce ze szkodnikiem pomaga regularny prysznic

źródło zdjęcia: Getty Images / PavelRodimov

Olej na przędziorki

Kolejnym sposobem na eliminację przędziorków w naturalny sposób jest spryskanie roślin, zwłaszcza ich dolnej części, olejem roślinnym.

Jeśli nie mamy odpowiedniego pojemnika z aerozolem, możemy użyć pędzla i przy jego pomocy rozprowadzić warstwę oleju na powierzchni liści. Do olejowania przędziorkobójczego sprawdzi się praktycznie każdy olej wytłoczony z nasion roślin np. olej rzepakowy, rydzowy, czy z nasion neem.

W sklepach ogrodniczych dostępne są także specjalistyczne preparaty olejowe dedykowane do walki z przędziorkiem zawierające olej parafinowy. Metoda olejowa jest szczególnie polecana w warunkach domowych, ponieważ charakteryzuje się wysoką skutecznością, a przy tym jest nietoksyczna.

Naturalne wyciągi z roślin odstraszające szkodniki                                                    

Przędziorek nie lubi zapachu czosnku, cebuli i pora. Do walki z owadem możemy zatem przygotować roztwór czosnkowy, cebulowy lub porowy.

Wystarczy zalać wodą drobno posiekane ząbki czosnku, cebuli lub pora, odstawić na kilkanaście dni, a następnie roztworem tym spryskiwać zaatakowane przędziorkiem kwiaty doniczkowe.

W podobny sposób przygotowujemy inne roztwory roślinne zwalczające przędziorka np. z:

  • pokrzywy,
  • piołunu,
  • tytoniu,
  • mniszka lekarskiego,
  • skrzypu polnego.

Nie musimy samodzielnie przyrządzać wywarów roślinnych odstraszających przędziorki. Oferta gotowych ekologicznych preparatów przędziorkobójczych jest bardzo szeroka.

Środek chemiczny

W przypadku bardzo dużej liczby przędziorków do zwalczania szkodników trzeba wykorzystać preparaty chemiczne. Specjalistyczne środki przędziorkobójcze nazywają się akarycydami. Na rynku jest bardzo duży wybór preparatów przeznaczonych do likwidowania tych groźnych pajęczaków.

Sposób wykonania oprysku

Oprócz wyboru środka przeciwko przędziorkom istotny jest sposób wykonywania oprysku. Niezwykle ważne jest, żeby dokładnie pokryć środkiem chemicznym spodnią część liścia, gdzie szkodniki żerują. Jeśli spryskamy rośliny powierzchownie i niedokładnie, nie zwalczymy całej populacji.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Opryski środkiem na przędziorki należy robić bardzo dokładnie

źródło zdjęcia: Getty Images / RobertoDavid

Naturalni sprzymierzeńcy w walce z przędziorkami 

Warto zwrócić uwagę, że w walce z przędziorkami nie jesteśmy zdani wyłącznie na własne siły. Jaja i larwy przędziorka są ulubionym pożywieniem pożytecznych owadów takich jak np. dobroczynek gruszowiec, czy biedronka.

W sklepach i centrach ogrodniczych można nabyć kolonie tych owadów, które skutecznie rozwiążą problem z przędziorkami. Przy czym metodę tę polecamy do ochrony roślin w ogródkach oraz kwiatów na balkonach lub tarasach, a nie we wnętrzach domów i mieszkań. Atutem wykorzystania innych owadów do walki z przędziorkami jest fakt, że zwalczają one przy okazji także inne szkodniki, najczęściej mszyce, a ponadto pozwalają zachować naturalną równowagę w środowisku.

Niepozorny przędziorek może wyrządzić wiele szkód w domowych kolekcjach roślin ozdobnych. Wystarczy jednak odrobina wiedzy i konsekwencja w działaniu, aby skutecznie zwalczyć choroby kwiatów doniczkowych powodowane przez te owady.

ZOBACZ RÓWNIEŻ