ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
24 Sty, 2017 - 14:24
Progresywny podatek dochodowy - zalety

Progresywny podatek dochodowy – zalety

ARTYKUŁ PARTNERA

Progresywny podatek dochodowy posiada wiele zalet. Czy jednak wszyscy podatnicy wiedzą na czym on polega? Spróbujmy zatem przybliżyć to rozwiązanie naszym czytelnikom.

Progresywny podatek dochodowy to sposób obliczania wymiaru podatku, zgodnie z logiką, według której wysokość należnego podatku rośnie szybciej niż proporcjonalnie w stosunku do wielkości podstawy opodatkowania. W praktyce oznacza to po prostu: zarabiasz więcej, większy podatek zapłacisz.

Progresywny podatek dochodowy – zasady obliczania

W Polsce posiadamy progresywny podatek dochodowy, a zasady jego obliczania przedstawiamy poniżej:

1) Jeżeli podstawa obliczenia podatku wynosi 85 528 zł lub mniej (czyli osoba zarobiła do 85 528 zł rocznie) to podatek wynosi 18% tej podstawy minus 556 zł 2 gr.

2) Jeżeli podstawa obliczenia podatku przekracza 85 528 zł, to podatek wynosi 14 839 zł + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł. W praktyce, jeśli w ciągu roku zarobimy 100.000 zł, to 32% podatku zapłacimy jedynie od sumy 14 472 zł.

Dowiedz się więcej: Konto firmowe a osobiste – najważniejsze różnice >>

Dlaczego progresywny podatek dochodowy?

Progresywny podatek dochodowy posiada zalety:

  • jest automatycznym stabilizatorem – przy obniżce płac podatnik ma szansę wskoczyć w niższy próg podatkowy, co spowoduje wyparcie silnego spadku dochodów przez niszy podatek do zapłacenia fiskusowi,
  • umożliwia korzystanie z takich usług jak służba zdrowia czy placówki edukacyjne ludziom o bardzo niskich dochodach, którzy nie mogą sobie pozwolić na płacenie za te usługi w standardowy sposób,
  • teorie ekonomiczne mówią, iż dzięki podatkowi progresywnemu  zmniejsza się krańcowa użyteczność z dochodu – więc można podejrzewać, że osoba bogatsza nie odczuje podatku o tym samym nominale tak silnie jak osoba mniej zarabiająca,
  • generalna zasada podatku progresywnego mówi, im więcej zarabiasz tym więcej zapłacisz, co przemawia za próbą wyrównania szans w społeczeństwie oraz szukania “sprawiedliwości”.

Dowiedz się więcej: Podatek od wygranej – jak rozliczyć i ile wynosi >>

Istnieją różne metody opodatkowania. Każda z nich posiada wady i zalety. Jednakże należy pamiętać, że podatki zawsze są kwestią sporną i społeczeństwo zawsze bardziej będzie się skupiało na wadach zasad opodatkowania panujących w ich kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ