Mateusz Baj
Mateusz Baj
01 Sie, 2017 - 06:00

Program 500 plus a drugi cykl zasiłkowy – gdzie i do kiedy złożyć wniosek

Mateusz Baj

Dla wielu rodzin program 500 plus to poważny zastrzyk gotówki. Aby jednak nadal móc otrzymywać to świadczenie, po 1 sierpnia 2017 roku trzeba złożyć nowy wniosek.

Z początkiem października 2017 roku program 500 plus wkracza w tzw. nowy okres zasiłkowy. Oznacza to, że aby nadal otrzymywać to świadczenie, trzeba złożyć nowy wniosek. Można to zrobić już od 1 sierpnia 2017 roku.

Rząd Beaty Szydło przekonuje, że program 500 plus realnie wspiera polskie rodziny. Przypomina, że dzięki temu wsparciu zmniejszyło się ubóstwo i rośnie liczba urodzeń. Należy jednak pamiętać, że świadczenie to nie jest przyznawane z urzędu i trzeba o nie wnioskować co roku – przypomina Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wniosek 500+ – nie warto czekać do ostatniej chwili

Nowy wniosek o wypłatę świadczenia w ramach programu 500 plus najlepiej złożyć jak najszybciej. Jeżeli złożymy wniosek w sierpniu, nie będziemy mieli przerwy w wypłacaniu świadczeń. Otrzymamy je w październiku. Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu – przypomina minister Elżbieta Rafalska.

Warto też pamiętać o tym, że jeśli wniosek złożymy później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące. Jeśli na przykład zrobimy to 2 listopada, pieniędzy za październik nie otrzymamy.

Dowiedz się więcej o programie 500 plus >>

Im później złożymy wniosek, tym później otrzymamy pieniądze

Przepisy precyzyjnie określają, jak termin złożenia przez nas wniosku w ramach programu 500 plus wpływa na czas, kiedy otrzymamy świadczenie.

  • Jeśli złożymy wniosek do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia za październik nastąpi do 31 października. Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu.
  • Gdy złożymy wniosek we wrześniu, ustalenie prawa do świadczenia z programu 500 plus i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.
  • Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia.
  • Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.
  • Jeśli wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Złóż wniosek przez internet, unikniesz kolejek

Wniosek w ramach programu 500 plus można złożyć osobiście w gminie, w której mieszkamy. Miejscem składania najczęściej jest urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna wyznaczona w danej gminie.

Szybciej i wygodniej będzie to jednak zrobić za pośrednictwem internetu. Można w tym celu skorzystać z ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego [email protected], bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS oraz Profilu Zaufanego.

Zachęcam rodziców, aby nie odkładali składania wniosków na ostatni dzień – przypomina minister Elżbieta Rafalska. Dzięki temu unikną kolejek i szybciej otrzymają świadczenie. Gorąco polecam też korzystanie z możliwości składania wniosków za pośrednictwem internetu – dodaje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ