ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
25 Gru, 2017 - 00:30
Profesjonalne CV - jak je napisać na kilka różnych sposobów?

Profesjonalne CV – jak je napisać na kilka różnych sposobów?

ARTYKUŁ PARTNERA

Profesjonalne CV może mieć dzisiaj różną formę. Poznaj tradycyjne i nowoczesne rodzaje CV oraz dowiedz się, kiedy najlepiej je stosować.

Ubieganie się o pracę niemal zawsze zaczyna się od wysłania pracodawcy aplikacji, na którą składać się powinno profesjonalne CV oraz ewentualnie list motywacyjny. Ewentualnie, ponieważ dzisiaj coraz większa liczba pracodawców wymaga jedynie Curriculum Vitae.

Ten jeden dokument przesądza o dalszych losach kandydata, ponieważ ma on szansę na udział w kolejnych etapach rekrutacji tylko wtedy, jeśli CV zainteresuje przyszłego pracodawcę. Jak więc napisać dobre CV? Okazuje się, że istnieje na to wiele sposobów.

CV chronologiczne

Jest to najbardziej znana forma CV i przypomina ona po prostu wypunktowany życiorys. Choć przez wielu uważana jest za staromodną, to jednak wielu pracodawców preferuje właśnie ten model i uważa za najbardziej profesjonalne CV.

Układ chronologiczny polega na opisaniu swojego doświadczenia zawodowego oraz zdobywania wykształcenia w ujęciu czasowym. Zasadą jest, że informacje wypisuje się chronologicznie według dat, począwszy od najbardziej aktualnych danych.

W przypadku wykształcenia należy więc wypisać wszystkie szkoły, jakie się ukończyło wraz z ewentualnymi tytułami, jakie w wyniku ich ukończenia się zdobyło.

Z kolei przebieg kariery zawodowej powinien polegać na opisaniu kolejnych miejsc zatrudnienia poprzez wskazanie co najmniej nazwy pracodawcy oraz stanowiska, jakie się piastowało.

Napisanie takiego CV nie jest trudne – w Internecie bez trudu można znaleźć szablon CV chronologicznego, który wystarczy uzupełnić swoimi danymi. Zaletą tego rodzaju CV jest przejrzysty układ treści, który dobrze pokazuje pracodawcy rozwój kandydata, czyli jak zdobywał wykształcenie i jak przebiegała jego ścieżka kariery.

Niestety takie Curriculum Vitae uwypukla wszelkie przerwy w pracy, a także w zbyt małym stopniu prezentuje rzeczywiste umiejętności kandydata. Uważa się, że układ chronologiczny CV jest najlepszy dla osób, które chcą podkreślić swoje wykształcenie oraz które konsekwentnie zdobywają kolejne szczeble kariery w jednej branży.

Dowiedz się więcej: Umiejętności w CV – kompetencje najbardziej pożądane przez pracodawców >>

CV funkcjonalne

Profesjonalne CV w układzie funkcjonalnym jest dość trudne do stworzenia, ale czasami warto podjąć ten wysiłek, ponieważ może znacznie podnieść szanse na zdobycie wymarzonej posady. W odróżnieniu od CV chronologicznego, CV funkcjonalne ma na celu zaprezentowanie konkretnych kwalifikacji, kompetencji i umiejętności, które w dodatku są istotne z punktu widzenia konkretnego pracodawcy.

Taka forma CV pozwala uwypuklić mocne strony kandydata, a sprytnie ukryć niewygodne fakty np. dłuższą przerwę w pracy, niewielkie doświadczenie zawodowe lub pracę w branży kompletnie niezwiązanej z resztą ścieżki zawodowej.

Dowiedz się więcej: Jak napisać podsumowanie zawodowe w sposób skuteczny i ciekawy? >>

Właśnie dlatego ten rodzaj CV wybierają często osoby młode, których CV chronologiczne wyglądałoby po prostu bardzo skromnie. Warto podkreślić, że dużą zaletą tego rodzaju CV jest możliwość zredagowania go dokładnie pod oczekiwania danego pracodawcy, czyli poprzez podkreślenie wyłącznie tych kompetencji, których rzeczywiście pracodawca oczekuje od kandydatów.

Można więc stworzyć dzięki niemu tzw. CV ukierunkowane, czyli dopasowane do konkretnego stanowiska. Niestety CV funkcjonalne nie jest pozbawione również wad. Niektórzy pracodawcy nie widząc w nim jasno opisanej historii zatrudnienia, nie uważają je za profesjonalne CV.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV dla studenta? >>

CV mieszane

Jest to wersja łącząca w sobie cechy CV chronologicznego i funkcjonalnego. W tego rodzaju dokumencie przedstawia się chronologicznie przebieg swojej kariery zawodowej oraz etapy zdobywania wykształcenia, ale dodatkowo umieszcza się w nim bardziej szczegółowe informacje o kwalifikacjach i umiejętnościach.

Najczęściej więc przy opisywaniu poszczególnych etapów zatrudnienia dodaje się informacje o zakresie pełnionych obowiązków na danym stanowisku lub wprost o zdobytych w danej pracy umiejętnościach. Wiele osób wpisuje do takiego CV swoje kompetencje miękkie, doświadczenia związane z wolontariatem, a także szerzej opisuje swoje zainteresowania i hobby.

Rekruterzy oraz pracodawcy w większości przypadków lubią ten rodzaj CV, ponieważ zachowuje on przejrzystą chronologię, a jednocześnie pozwala uzyskać więcej informacji o kandydacie.

Dowiedz się więcej: Które umiejętności do CV warto wpisać, a które pominąć >>

Profesjonalne CV według szablonu Europass

W 1998 roku Komisja Europejska postanowiła stworzyć specjalną jednostkę tzw. Europejskie Forum na Rzecz Zwiększania Przejrzystości Kwalifikacji Zawodowych, której zadaniem miało być między innymi ułatwienie mieszkańcom Unii Europejskiej zdobywanie kwalifikacji i pracy na terenie krajów członkowskich.

Jednym z efektów działania Forum było stworzenie jednolitych wzorów dokumentów, pozwalających pracownikom zaprezentowanie swoich kwalifikacji i umiejętności w sposób zrozumiały na terenie całej UE. Do dokumentów tych zalicza się przede wszystkim europejskie CV oraz tzw. Paszport Językowy. Ich bezpłatne wzory w każdym europejskim języku można pobrać bezpośrednio ze strony europass.cedefop.europa.eu/pl (sprawdź tutaj).

Szablon CV Europass nie zachwyca może estetyką, ale rzeczywiście pozwala w prosty i szybki sposób stworzyć dokument aplikacyjny o przejrzystej strukturze i zawierający całkiem dużo informacji.

Co ciekawe, zarówno przebieg kariery zawodowej, jak i ścieżka kształcenia zaprezentowana ma być dokładnie tak, jak w CV chronologicznym. Dużo miejsca zajmuje rubryka na temat znajomości języków, a także rubryka dotycząca umiejętności, które są podzielone według następujących kategorii:

  • umiejętności komunikacyjne,
  • umiejętności organizacyjne (kierownicze),
  • umiejętności zawodowe,
  • umiejętności cyfrowe,
  • pozostałe umiejętności.

Jak dotąd szablon Europass nie zyskał szerszego uznania ani wśród pracowników, ani wśród rekruterów. Warto jednak o nim wiedzieć, ponieważ niektóre organizacje międzynarodowe życzą sobie CV według europejskiego wzorca.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV po angielsku – porady i przykłady >>

CV kreatywne

Kreatywne Curriculum Vitae jest ostatnio bardzo modne, o czym świadczą liczne gotowe szablony CV i kreatory do ich tworzenia w Internecie. W tego rodzaju CV najważniejszą kwestią jest forma przedstawienia informacji, która powinna przyciągać uwagę, być atrakcyjna wizualnie i wyróżnić dokument na tle innych, które dotarły do pracodawcy.

Właśnie dlatego kreatywne CV często mają niebanalny układ treści, a także zawierają różne elementy graficzne, takie jak diagramy, linie czasu, czy nawet wykresy.

Jak podkreślają eksperci, nawet najbardziej kreatywne CV powinno jednak zawierać wszystkie najważniejsze informacje o kandydacie i być sformułowane w sposób świadczący o jego profesjonalizmie. W praktyce najbardziej oryginalne szablony CV są wykorzystywane przez osoby pracujące w branżach ściśle związanych z kreatywnością, czyli np. w branży reklamowej, czy mediach.

Dowiedz się więcej: 9 najlepszych sposobów by zwiększyć swoją kreatywność >>

Inne rodzaje CV

Osoby szukające pomysłu na niebanalne i jednocześnie profesjonalne CV, mogą spotkać się także z wieloma innymi, często nietypowymi propozycjami. Należą do nich np.:

  • Skill CV – jest ono podobne do CV funkcjonalnego, ponieważ kładzie nacisk na umiejętności kandydata, natomiast w dalszej kolejności opisuje jego wykształcenie i doświadczenie zawodowe, które najczęściej są jeszcze niezbyt imponujące.
  • Success CV – ten rodzaj CV skupia się na wyeksponowaniu największych osiągnięć zawodowych kandydata, który zwykle ma ich już sporo na koncie ze względu na wieloletni staż pracy.
  • Video CV – w tym przypadku kandydat nagrywa film, w którym osobiście przed kamerą prezentuje swoją osobę. Jest to więc swego rodzaju autoprezentacja, która pozwala pracodawcy poznać także osobowość kandydata. Ten rodzaj CV staje się coraz bardziej popularny. W Polsce w wielu urzędach pracy już kilka lat temu postawiono nawet automaty do ich nagrywania.

Dowiedz się więcej: Wakacyjny staż dla studentów – gdzie szukać ofert? >>

Jak napisać CV? Który wzór wybrać?

Jak widać, sposobów na napisanie CV jest bardzo wiele i trudno określić, który z nich jest najlepszy. Za najbardziej uniwersalny i jednocześnie bezpieczny wzór, który zwykle jest akceptowany przez większość rekruterów, uznaje się CV chronologiczne lub mieszane. Jednak w wielu branżach lepiej widziane są nowoczesne CV kreatywne, a nawet w formie filmów video.

Wszystko więc zależy od tego, na jakie stanowisko aplikujemy oraz czym chcemy się pracodawcy pochwalić. Z pewnością jeśli chcemy mieć profesjonalne CV, powinniśmy je przygotować w taki sposób, by czytelnie prezentowało nasze najmocniejsze strony i wszystkie istotne z punktu widzenia danego pracodawcy kwalifikacje i umiejętności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ