Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
03 Sie, 2017 - 19:09
Prezenty dla gości weselnych - najlepsze pomysły na upominek dla gości weselnych

Prezenty dla gości weselnych – najlepsze pomysły na upominek dla gości weselnych

Julia Ziółkowska

Jak sprawić aby goście na weselu poczuli się wyjątkowo przyjemnie? Podziękujmy im w postaci drobnego upominku. Podpowiadamy, jakie prezenty dla gości weselnych będą najlepsze.

W Polsce przyjęło się, że państwo młodzi, podczas wesela otrzymują podarunki od gości. Jest to tradycja. Natomiast wręczanie upominków przez młodą parę istnieje od niedawna. Prezenty dla gości weselnych są więc dość nowym zwyczajem – przyjrzyjmy mu się bliżej.

Kiedyś panna młoda wnosiła do małżeństwa posag, zaś mąż część majątku nazywany wianem. Wiano i posag świadczyły o statusie społecznym pary. Przy ślubie bardzo zamożnych szlachciców mogły to być nawet całe wsie. Obecnie, ten zwyczaj nie istnieje, za to pojawiła się inna tradycja – otrzymując zaproszenie na ślub zastanawiamy się co kupić nowożeńcom.

Organizacja wesela bywa różna, czasem zamiast kwiatów młodzi proszą o inne formy podarunków. Mogą to być nawet tak wspaniałomyślne zachowania, jak zbieranie przedmiotów na rzecz schronisk – jeśli państwo młodzi są np. działaczami na rzecz praw zwierząt. To miłe, że biorąc ślub chcą uszczęśliwić także innych. Taki miły gest stanowią również prezenty dla gości weselnych, będące formą podziękowania za przybycie na uroczystość.

Słodkie podziękowania dla gości weselnych

Zwyczaj wręczania drobnych upominków przyszedł do nas z Włoch. Jest on praktykowany także w innych krajach, w tym w Polsce. Autorka artykułu będąc świadkiem wesela w Grecji, również otrzymała mały, uroczy kartonik ze słodyczami.

Ta forma gestu wobec przybyłych na uroczystość gości jest rodzajem podziękowania za wspólnie spędzony czas i jednocześnie wyraża troskę młodej pary o zaproszoną rodzinę i przyjaciół.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać wyjątkowy prezent dla każdego? >>

Słodko-gorzkie migdały

Najczęściej są to słodycze, np. migdały w lukrze, których słodko-gorzki smak ma symbolizować radości i trudy życia. Ważna jest symbolika. W Italii praktykuje się wręczanie pięciu migdałów, które oznaczają: szczęście, długowieczność, udane potomstwo, zdrowie i bogactwo. Również kolory mają znaczenie, choć większość par decyduje się na beż lub róż.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać idealny makijaż ślubny i o czym pamiętać >>

Prezenty dla gości weselnych - najlepsze pomysły na upominek dla gości weselnych - migdały

Prezenty dla gości weselnych – oprawa upominku to podstawa

Uroczo podane słodycze na pewno są miłym akcentem w całej uroczystości, dlatego pary wybierają starannie formę, w której wręczany jest podarunek. Młodzi mogą wcielać w życie swoje własne pomysły na prezenty dla gości weselnych, ale również i organizatorzy ślubów są w stanie przygotować takie upominki za nich.

Do opakowania drobiazgów modne i piękne jest używanie ręcznie robionych paczuszek, tzw. handmade. Kartoniki i sakiewki są zdobione symbolami miłości, serduszkami, kaligrafią, cekinami i innymi ornamentami, np. w technice decoupage lub scrapbooking. Rynek oferuje wiele możliwości, warto o tym pomyśleć zanim przygotowania do ślubu ruszą pełną parą.

Dowiedz się więcej o decoupage i scrapbooking >>

Prezenty dla gości weselnych - najlepsze pomysły na upominek dla gości weselnych - opakowanie

Co oprócz słodyczy?

Czasem młoda para chce się wyróżnić – w końcu bycie oryginalnym to nie grzech. Pojawiają się pomysły na inne formy prezentów dla gości weselnych. Mogą to być:

  • nasiona roślin w doniczkach,
  • breloczki,
  • figurki,
  • drobne akcesoria kuchenne,
  • ekologiczne torby,
  • a nawet małe drzewka.

Wszystko po to, aby zapisać się w sercach gości na dłużej. Na pewno patrząc na hodowaną roślinę i pielęgnując ją codziennie, nasze myśli automatycznie powędrują do małżeńskiej pary…

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze bukiety ślubne >>

Prezenty dla gości weselnych - najlepsze pomysły na upominek dla gości weselnych - roślinki

źródło zdjęcia: pannamloda.com

Prezenty dopasowane do stylu wesela

Często organizuje się wesela z motywem przewodnim. To też ważny aspekt całej uroczystości, nie tylko w wystroju wnętrza. Organizuje się wesela truskawkowe, tęczowe, z motywami z bajek. Można więc sobie pozwolić na fantazję – ślub to przecież wyjątkowa uroczystość. Motywy z serduszkami to klasyka ślubna, jednak małżeństwa zawierają ludzie z różnych środowisk, mający równie różne zainteresowania.

Można spotkać się na przykład z myślą przewodnią Gwiezdnych Wojen, istnieją też wesela rycerskie czy w stylu marynarskim. Na takich oryginalnych weselach, również prezenty dla gości weselnych będą nietuzinkowe i mogą nawiązywać do tematyki. Młoda para uwielbia morze? Warto zainspirować się więc prezentem nawiązującym do tej tematyki. Wszystko zależy od fantazji panny młodej i pana młodego.

Prezenty dla gości weselnych - najlepsze pomysły na upominek dla gości weselnych - motyw morza

Upominki dla gości a ich koszty

Podczas organizacji przyjęcia weselnego ważne są również koszty. Oprócz wynajęcia sali, opłacenia menu, muzyków i innych szczegółów, takich jak żywe kwiaty czy alkohol, pojawiają się również wydatki związane z prezentami dla gości. Koszt jednego upominku może wahać się od 5 do 50 złotych, co przy dużej liczbie gości może stanowić niemałe koszty.

Pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest zawsze komfort i dobra zabawa zaproszonych osób. Upominek to z pewnością ważny gest, który sprawi, że goście poczują się wyjątkowo. Tani czy drogi prezent – najważniejsze by był podarowany od serca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ