Staż to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, a przede wszystkim – znaleźć zatrudnienie. Każdy stażysta nabywa nowe umiejętności poprzez wykonywanie takich samych obowiązków, jakie obowiązują pozostałych pracowników. Co jednak wyróżnia stażystę? Jakie są prawa i obowiązki stażysty?
Staż– informacje w pigułce
Stażysta to osoba, która odbywa staż zawodowy w określonym miejscu pracy, czyli czynnie uczy się zawodu. Każdy kandydat na stażystę musi być osobą bezrobotną – zarejestrowaną w Urzędzie Pracy. Możliwe jest również odbycie stażu spoza urzędu – bezpośrednio u pracodawcy, są to jednak najczęściej staże bezpłatne.
Obowiązki stażysty
Podstawowymi obowiązkami stażysty jest sumienne wykonywanie zadań powierzanych mu przez pracodawcę i/lub opiekuna (oczywiście, o ile nie są one sprzeczne z prawem) oraz respektowanie rozkładu czasu pracy.
Warunki odbywania stażu mogą nieznacznie różnić się od siebie w zależności od wybranego Urzędu Pracy – należy wcześniej upewnić się co do obowiązujących wytycznych w danej miejscowości. Każda osoba przed rozpoczęciem stażu musi obowiązkowo wykonać badania u lekarza medycyny pracy. Koszt tych badań pokrywa pracodawca.
Staż: czy dla każdego?
Na staż z Urzędu Pracy mają szansę się dostać jedynie ci bezrobotni, którzy mają niewielkie doświadczenie zawodowe lub które nie posiadają go w ogóle.
O odbywaniu stażu w danym miejscu pracy mogą zapomnieć osoby, które już wcześniej pracowały lub odbywały praktyki studenckie bądź absolwenckie u wybranego pracodawcy. Niektóre urzędy dyskwalifikują kandydata również w przypadku, kiedy z pracodawcą łączą go powiązania rodzinne.
Dowiedz się więcej: Staż unijny – najważniejsze informacje >>
Warunki przyjęcia na staż
Długość stażu trwa nie krócej niż 3 miesiące, ale nie dłużej niż 1 rok i uzależniona jest od grupy, do której zostaje przydzielony bezrobotny.
Na staż trwający od 3 do 6 miesięcy mogą aplikować osoby bezrobotne:
- powyżej 50 roku życia,
- bez kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia zawodowego,
- bez średniego wykształcenia,
- długotrwale pozostające bez pracy,
- niepełnosprawne,
- samotnie wychowujące dziecko do 18 roku życia,
- które po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęły zatrudnienia,
- matki, które po urodzeniu dziecka nie podjęły zatrudnienia.
Na staż trwający od 3 do 12 miesięcy mogą aplikować bezrobotni:
- do 25 roku życia,
- do 27 roku życia, posiadający wyższe wykształcenie, którzy w ciągu roku od zakończenia studiów nie mogą znaleźć zatrudnienia.
Prawa stażysty
Znamy już obowiązki stażysty, a jakie są natomiast jego prawa?
Należy pamiętać, że każdy stażysta posiada prawa, których pracodawca musi bezwzględnie przestrzegać:
- prawo do stypendium – równe 120% wysokości zasiłku,
- prawo do 2 wolnych dni za każde 30 dni kalendarzowe odbytego stażu,
- prawo do nieprzekraczania 8-godzinnego dnia pracy (maksymalnie 40 godzin tygodniowo),
- prawo do zwolnienia chorobowego.
Należy również pamiętać, że pracodawca nigdy nie może pozostawiać stażysty bez nadzoru – swe obowiązki zawsze powinien wykonywać pod okiem opiekuna, który został określony w umowie między pracodawcą i Urzędem Pracy.
Jeżeli starosta nie zadecyduje inaczej, stażysta nie może pracować:
- w niedziele i święta,
- w systemie pracy zmianowej,
- w godzinach nadliczbowych,
- w porze nocnej.
Dowiedz się więcej: Stażysta pracownikiem, czyli jak zdobyć stałą pracę >>
Przerwanie stażu
Staż w każdym momencie może zostać przerwany na wniosek:
- pracodawcy – naruszenie przez stażystę podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy lub więcej niż 1 dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- stażysty – znalezienie zatrudnienia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ