Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
27 Wrz, 2018 - 00:00
Pranie firanek: Jak prać i suszyć firanki?

Pranie firanek: Jak prać i suszyć firanki?

Elzbieta Tchorowska

Pranie firanek może być łatwe. Zastosuj się do naszych wskazówek, a już zawsze pranie, suszenie czy prasowanie firanek nie będzie stanowiło kłopotu!

Firanki są wyjątkową dekoracją okien – nadają wnętrzu charakteru, mogą stanowić punkt kontrastowy dla wystroju, a także chronią przed prażącym słońcem czy spojrzeniami niepowołanych osób zaglądających nam w okna. By utrzymały nieskazitelny wygląd, trzeba o nie dbać. Pranie firanek nie musi sprawiać problemów, o ile wiemy, jak się do tego zabrać.

O sposobie prania decyduje materiał

Na początku warto podkreślić, że nie ma jednej, uniwersalnej metody prania firanek. Pod uwagę trzeba wziąć w głównej mierze materiał, z którego je wykonano. Najczęściej spotyka się:

 • markizetę,
 • żakard,
 • organzę,
 • woal,
 • tiul,
 • satynę,
 • taftę,
 • koronki.

Im delikatniejsza tkanina, tym więcej uwagi należy jej poświęcić. Całe szczęście, większość nowoczesnych pralek ma funkcję prania delikatnych tkanin i dlatego powinny sobie poradzić nawet z koronkami.

Dowiedz się więcej: Firany na metry – jak kupować i na co zwracać uwagę?

Pranie firanek - zwróć uwagę na materiał

Pranie firanek: namaczanie

Firanki zbierają zabrudzenia i kurz z całego pomieszczenia. Szybko żółkną od dymu papierosowego czy pary wodnej z gotowania. By doprowadzić je do stanu świeżości, konieczne jest namaczanie. Zaleca się, by trwało ono przynajmniej godzinę, ale może być też dłuższe – szczególnie w przypadku większych zabrudzeń.

Do namaczania nie składajmy firanki, a luźno ją wrzućmy do miski. Woda powinna mieć około 40 stopni. W przypadku białego materiału warto dodać delikatny wybielacz, który pomoże nam poradzić sobie z najtrwalszymi plamami.

Jeśli zaś tkanina jest kolorowa – najlepiej będzie skorzystać jedynie z płynu do prania. Silniejszy detergent może spowodować odbarwienia, głównie w miejscach bezpośredniego styku z nim. Po godzinie, jeśli woda okazała się bardzo brudna, warto ją wymienić, a cały zabieg namaczania powtórzyć. W ekstremalnych przypadkach firanka może moczyć się nawet kilkanaście godzin. Jest to jednak potrzebne, by późniejsze pranie firanek w pralce dało oczekiwany efekt.

Przygotowanie do prania w pralce

Nowoczesne pralki poradzą sobie z firankami, nawet tymi najdelikatniejszymi, o ile będziemy pamiętać o kilku wskazówkach. Unikajmy wkładania do bębna różnego typu prętów, profili czy obciążników. Podczas obrotów mogą zniszczyć nam zarówno firankę, jak i samo urządzenie.

Wiele osób twierdzi, że nie trzeba wyciągać haczyków i ślizgów. Dzięki zaczepom z pewnością nie wypadną, ale przypadkiem mogą zahaczyć o materiał. W przypadku koronek może dojść nawet do ich uszkodzenia i rozdarcia. Dla pewności lepiej jest je jednak wyjąć przed praniem. Skorzystajmy też ze specjalnych siateczek do prania bielizny, a jeśli firana się w nich nie mieści – włóżmy ją, złożoną w kostkę, w poszewkę od poduszki. W przypadku materiałów wielokolorowych, w bębnie powinna znaleźć się specjalna ścierka, która uniemożliwi przefarbowanie.

Jak prać firany?

Pranie firanek w pralce

Aby uprać firanki w pralce, należy nastawić program do prania delikatnego. Niektóre pralki mają nawet specjalny tryb tylko do prania firanek, który wyróżnia się:

 • temperaturą wynoszącą 30 stopni,
 • niską częstotliwością wirowania.

Zbyt wysokie obroty mogą sprawić, że materiał się „rozejdzie” i zmieni swój kształt. Koniecznie sprawdźmy też, czy po namoczeniu firana nie jest cięższa od dopuszczalnego obciążenia pralki, które wynosi 5 lub 6 kg w zależności od modelu. Umieszczając w bębnie cięższy materiał, możemy spowodować uszkodzenie urządzenia. Zastosujmy specjalny proszek do prania firan oraz specyfik do wybielania. Możemy użyć naturalnych metod, stosowanych przez nasze babcie.

Dowiedz się więcej: Jak wybielić firanki – 7 sposobów

Pranie ręczne, czyli jak prać firanki z woalu lub tiulu?

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące automatycznego prania firanek, lepiej będzie zastosować ręczne metody. Nie pocierajmy ani nie wykręcajmy materiału. Lepsze jest ugniatanie i odciskanie z nadmiaru wody. Zwróćmy uwagę na miejsca, w których zgromadziło się najwięcej zabrudzeń. Musimy pamiętać o przynajmniej kilkukrotnym wypłukaniu materiału, aby w jego włóknach nie pozostał proszek do firanek. Przy ostatnim płukaniu warto dodać do wody odrobinę krochmalu. Takie produkty są dostępne praktycznie w każdym sklepie, ale można także zrobić własnoręcznie krochmal ryżowy.

Przepis na krochmal ryżowy

Szklankę ryżu wsypujemy do trzech litrów wody. Całość gotujemy ok. 25-30 minut. Odcedzamy ryż na sicie, pozostawiając sobie płyn z gotowania. Rozcieńczamy w stosunku 4:1 z gorącą wodą. Tak przygotowaną mieszaninę wlewamy do miski z firankami.

Razem z krochmalem możemy dodać sól do prania firan. Dzięki temu materiał nie tylko będzie idealnie wygładzony, ale i odświeżony.

Jak prać firanki makarony?

Firanki z frędzlami mają swój urok i są wieszane w pomieszczeniach w najróżniejszych aranżacjach. Ciekawym rodzajem są też tzw. makarony, czyli składające się z cienkich, luźno spływających sznureczków. Ich pranie może spowodować zawrót głowy – jeśli dopuścimy do splątania, możemy mieć bardzo duże kłopoty z przywróceniem ich do stanu poprzedniego. Nie ma więc znaczenia, czy chcemy skorzystać z pralki, czy wolimy wyprać je ręcznie – konieczne jest zabezpieczenie frędzli. Sposobów na to jest kilka:

 • możemy wykorzystać specjalny woreczek do prania firanek makaronów lub poszewkę od poduszki zapinaną na suwak,
 • sznureczki możemy zawiązać w warkocze, które dodatkowo trzeba na dole zabezpieczyć przed rozwiązaniem, kilkukrotnie je związując,
 • sznureczki możemy związać grubą nitką w kilku miejscach – w przypadku prania automatycznego trzeba to zrobić co 20 centymetrów (przy praniu ręcznym wystarczy co 50 cm).

Poza tym cały proces wygląda tak samo – używamy tych samych detergentów i tej samej temperatury prania.

Firany bez prasowania, czyli jak je dobrze wysuszyć

Firanki zaraz po wypraniu są ciężkie i pełne wody. Najlepiej dać im chwilę, by spokojnie „odkapały”. Możemy je pozostawić na skośnej powierzchni lub na krótko powiesić na sznurze do bielizny.

Trzeba jednak uważać, by nie przegapić momentu, kiedy będą jeszcze dobrze wilgotne, ale już nieociekające. W takim stanie najlepiej jest je po prostu powiesić na swoim miejscu przy oknie, ponieważ dzięki temu same się wyprostują. Jest to najlepszy sposób na firany bez prasowania!

Susząc je do końca na suszarce, możemy spowodować powstanie brzydko wyglądających zagięć, które będą trudne do wyprasowania.

Jeśli już bardzo musimy zawiesić je na sznurze – zróbmy to wzdłuż ich długości, a nie szerokości. Tkaniny takie jak tiul czy woal są lekkie i bez problemu wyschną zawieszone na oknie. Gorzej w przypadku ciężkich materiałów, które pod wpływem ciężaru wody mogą się rozciągnąć w trakcie wiszenia. Możemy zminimalizować to ryzyko, podpierając je w połowie wysokości. Można użyć do tego parapetu albo wysokiego krzesła. Fragment firanki kładziemy swobodnie na oparciu tak, by jej niższa część również luźno spływała ku ziemi. Co jakiś czas lekko ją strzepujmy, by nie powstało zagniecenie. W większości wypadków takie suszenie sprawi, że prasowanie nie będzie już potrzebne.

Pranie firanek - firany w salonie

Kiedy firanki należy wyprasować?

Choć w większości przypadków właściwe suszenie firanek pozwala uniknąć ich prasowania, niektóre materiały wymagają kontaktu z żelazkiem. Są to:

 • gładka organza,
 • tiul,
 • satyna.

Jeśli firanki są dodatkowo zdobione i haftowane, lepiej jest prasować je na lewej stronie wzdłuż nitek. Zawsze też korzystajmy z bawełnianej ściereczki. Unikniemy ewentualnych zabrudzeń od stopy żelazka, a wszystkie wypukłości będą dzięki temu wyglądały jak nowe.

Pranie firanek jest dość łatwe i warto je przeprowadzać co najmniej 2-3 razy do roku, najlepiej przy okazji mycia okien. Jeśli w pomieszczeniu dodatkowo pali się tytoń, trzeba to robić znacznie częściej. Pachnące świeżością i czyste firanki są wspaniałą ozdobą nie tylko okna, ale całego wnętrza, dlatego warto o nie właściwie dbać!

ZOBACZ RÓWNIEŻ