Anna Pawłowska
Anna Pawłowska
21 Sty, 2018 - 03:00
Praktyki zawodowe - zasady organizacji i ich przebieg

Praktyki zawodowe – zasady organizacji i ich przebieg

Anna Pawłowska

Praktyki zawodowe są ważnym elementem kształcenia się w wybranym zawodzie. Dowiedz się, jak wybrać praktyki, by były pierwszym krokiem w rozwoju Twojej kariery.

Praktyki zawodowe są dziś obowiązkowym elementem studiów. Obowiązek ich odbycia mają też uczniowie szkół średnich pozwalających na uzyskanie zawodu, a więc szkól zawodowych (wkrótce będą one nosiły nazwę szkół branżowych), techników i liceów profilowanych.

Ponieważ praktyki są obowiązkowe, część uczniów i studentów traktuje je jako coś, co trzeba „odbębnić”, by uzyskać wpis w indeksie. Zresztą i niektórzy pracodawcy nie są zainteresowani realnym kształceniem praktykantów i chętnie ograniczają wystawianie zaświadczeń o odbyciu praktyk. Jest to jednak nie tylko nieuczciwe, ale przede wszystkim szkodliwe dla samego studenta – praktyki zawodowe to szansa na to, by lepiej poznać pracę w danej branży i zweryfikować swoje wyobrażenia o danej profesji.

Kto i kiedy musi odbyć praktyki?

Praktyki zawodowe są obowiązkowym elementem kształcenia na poziomie wyższym lub średnim – w szkołach średnich organizują je wszystkie placówki poza szkołami ogólnokształcącymi. Szczegóły dotyczące organizacji praktyk, takie jak ich program, miejsce i czas odbywania praktyk określone są dla danego etapu i kierunku kształcenia – wszystkie potrzebne informacje uzyskamy w swojej placówce edukacyjnej.

Zwykle uczniowie oraz studenci pierwszych lat odbywają praktyki krótsze, natomiast na późniejszych etapach kształcenia zakres praktyk zawodowych jest zwiększony. Student lub uczeń może dostać skierowanie na praktyki do konkretnej firmy lub organizacji, jednak w wielu placówkach edukacyjnych nie ma problemu z samodzielnym znalezieniem miejsca, gdzie będziemy odbywać praktyki.

Warto też pamiętać, że w czasie studiów każda dodatkowa aktywność buduje nasze CV i zwiększa szansę na znalezienie pracy po dyplomie. Najaktywniejsi studenci nie ograniczają się więc do praktyk obowiązkowych, ale korzystają też z innych okazji, by nabierać doświadczenia zawodowego, na przykład wykorzystując do tego praktyki i staże wakacyjne.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV dla studenta? >>

Praktyki czy staż?

Praktyki zawodowe i staż to dwie różne formy zdobywania doświadczenia zawodowego. Czym się różnią?

Praktyki są bezpłatne, natomiast podczas stażu student otrzymuje wynagrodzenie, choć jest ono znacznie niższe niż to, na jakie mogą liczyć pracownicy. Staże są też z zasady nieobowiązkowe (rzecz jasna nie mówimy tu o stażu w znaczeniu pierwszego stopnia rozwoju zawodowego w profesji np. lekarza czy nauczyciela). Pamiętajmy również, że jeżeli chodzi o staż z urzędu pracy, to przeznaczony jest on jedynie dla bezrobotnych.

Praktyki to „pierwszy stopień wtajemniczenia zawodowego”. Staż wiąże się często z większym zakresem obowiązków, z tego względu programy stażowe przeznaczone są raczej dla studentów wyższych lat studiów.

Dowiedz się więcej: Czym różni się staż od praktyki zawodowej >>

Dlaczego warto iść na praktyki?

 • Praktyki zawodowe to dla wielu osób pierwsze zetknięcie z wybraną profesją. Dają szansę na zweryfikowanie swoich wyobrażeń o pracy w zawodzie, a czasami… są impulsem do zmiany kierunku kształcenia.
 • Praktyki pozwalają nauczyć się wielu rzeczy, których nie da się opanować teoretycznie podczas wykładów i zajęć na studiach.
 • Praktyki zawodowe to element budowania CV. Absolwenci często nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, dlatego podczas rekrutacji pracodawcy zwracają uwagę właśnie na praktyki i staże – ich przemyślany i konsekwentny wybór świadczy o tym, że kandydat planuje swoją karierę i był aktywny już na etapie studiów.
 • Praktyki zawodowe są dla niektórych uczniów i studentów pierwszym kontaktem ze środowiskiem zawodowym – to dobry moment, by nauczyć się, czym jest dress code i jak wpasować się w tzw. kulturę organizacji obowiązującą w firmie.
 • Praktyki dają nie tylko umiejętności zawodowe, ale pomagają też w rozwoju kompetencji miękkich, które są obecnie bardzo cenione przez pracodawców
 • Praktyki to też pierwszy stopień w budowaniu sieci zawodowych kontaktów, a networking jest bardzo ważnym elementem w rozwoju kariery. Często zdarza się też, że studenci, którzy sprawdzą się podczas praktyk, otrzymują propozycję płatnego stażu, współpracy, a nawet zatrudnienia.
 • Praktyki studenckie często wymagają odbycia rozmowy rekrutacyjnej przed ich rozpoczęciem, bo kandydatów jest więcej niż miejsc. Dzięki temu student zyskuje cenne doświadczenie i obycie w procesach rekrutacyjnych – podczas poszukiwania pracy będzie to bardzo przydatne.

Dowiedz się więcej: Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej >>

Jak dobrze wybrać i wykorzystać praktyki zawodowe?

Praktyki zawodowe mogą być świetnym startem do kariery i bardzo cennym doświadczeniem. Oczywiście pod warunkiem, że dobrze je wybierzemy, a w trakcie ich trwania zadbamy o to, by jak najwięcej się nauczyć.

W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że jedynym efektem praktyk będzie wpis w indeksie. Co zrobić, by nie skończyło się na parzeniu kawy i przyglądaniu się, jak pracują inni?

Znajdź odpowiedniego pracodawcę

 • Zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy, w jakim kierunku chcesz się rozwijać i czym zajmować zawodowo. Postaraj się znaleźć firmę, której profil najlepiej odpowiada Twoim zainteresowaniom.
 • Nie ograniczaj się do miejsc wskazanych przez uczelnię – warto samodzielnie poszukać firmy, w której można zdobywać doświadczenie.
 • Popytaj znajomych o opinie o miejscach, gdzie odbywali praktyki, przeszukaj fora internetowe. Sporo opinii znajdziesz też w social media.

 • Zwróć uwagę na firmy, które mają duże doświadczenie w przyjmowaniu praktykantów i rozbudowane programy praktyk i staży – w takich miejscach praktykant nie jest traktowany jak „zło konieczne”, może liczyć na wsparcie opiekuna programu i przemyślany system zadań.
 • Pamiętaj, że najlepsze programy praktyk przyciągają najwięcej chętnych. Kilkuetapowy proces rekrutacji to wskazówka, że w tej firmie wiele się nauczysz.

Dowiedz się więcej: Jak napisać dobre podanie o praktyki – porady i przykłady >>

Zadbaj o dobry przebieg praktyk

 • Ustal, jaki jest plan praktyk. Im bardziej sprecyzowany harmonogram i zakres obowiązków, tym lepiej.
 • Nie bój się pytać – praktyki to czas nauki, a w dobrej firmie doceniają osoby, które chcą wiedzieć więcej.
 • Wychodź z inicjatywą, zgłaszaj się do pomocy innym pracownikom. Każde zadanie to dla Ciebie szansa na zdobycie nowego doświadczenia.
 • Pamiętaj, że w czasie praktyk masz prawo reagować, jeśli firma nie wywiązuje się z ustaleń dotyczących Twoich obowiązków i powierzanych zadań. Nie musisz godzić się na bezczynne siedzenie lub wykonywanie zadań znacząco odbiegających od tego, co było planowane. W spornych przypadkach zwróć się do opiekuna praktyk w szkole lub na uczelni.
 • Nie bój się praktyk zagranicznych. Wakacje to znakomity czas na to, by połączyć wyjazd za granicę z rozwojem zawodowym.

Dowiedz się więcej: Praktyki studenckie za granicą – co musisz wiedzieć? >>

Gdzie szukać praktyk?

Studenci, którzy nie chcą ograniczać się do praktyk proponowanych przez uczelnię, mogą poszukać ich na własną rękę. Oto kilka możliwości:

 • Biura karier na uczelniach – warto tam zajrzeć i poszukać ogłoszeń. Często można też znaleźć informacje o praktykach zagranicznych.
 • Targi pracy dla studentów i absolwentów organizowane są zwykle pod koniec roku akademickiego. To miejsce, gdzie można porozmawiać z pracodawcami, a często od razu zostawić podanie o praktyki lub staż.

Dowiedz się więcej: Absolvent Talent Days – targi pracy i praktyk >>

 • Strony firm – szczególnie dużych korporacji – zwykle mają zakładkę „praktyki i staże” ze wszystkimi potrzebnymi informacjami.

A co, jeśli firma, która nas interesuje, nie ogłasza naboru praktykantów? Zawsze warto wysłać maila z zapytaniem i dołączyć swoje CV oraz rekomendację z uczelni – aktywność i inicjatywa cenione są przez wielu pracodawców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ