Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
16 Maj, 2017 - 14:55

Praktyki studenckie za granicą – co musisz wiedzieć?

Anna Wezgraj da Silva

Mini-przewodnik: praktyki studenckie za granicą – gdzie szukać i jak sfinalizować wyjazd? Gdzie szukać dofinansowania?

Praktyki studenckie za granicą to wyjątkowa przygoda życia. Daje studentom możliwość rozwoju zawodowego w połączeniu ze zwiedzaniem ciekawych miejsc na świecie oraz szlifowaniem lub nauką nowego języka.

Są to najważniejsze, ale nie jedyne plusy takiego wyjazdu. Czy warto więc decydować się na tego rodzaju praktyki? Zdecydowanie tak! Więcej wątpliwości przynosi natomiast samo znalezienie takich praktyk. W jaki sposób zrealizować to marzenie?

Praktyki studenckie za granicą – przewodnik dla studenta

Po podjęciu decyzji o chęci wyjazdu na praktyki studenckie za granicą czas na realizację swoich marzeń. Pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniej oferty, a najlepiej kilku – tak na wszelki wypadek.

Gdzie szukać praktyk?

Oferty uczelniane

Wyszukiwanie ofert można rozpocząć w najbliższym otoczeniu studenta, czyli na uczelni. Niektóre uniwersytety posiadają własne bazy firm, z którymi współpracują. Warto zorientować się więc czy uczelnia może pomóc w zorganizowaniu takiego wyjazdu.

Najlepiej zapytać w biurach współpracy międzynarodowej, akademickich biurach karier, inkubatorach przedsiębiorczości, organizacjach studenckich czy też zaciągnąć wstępnej informacji u wydziałowych koordynatorów praktyk.

Niewątpliwym plusem praktyk proponowanych przez uczelnię jest pomoc (całkowita lub częściowa) w załatwianiu formalności związanych z wyjazdem. Koordynatorzy pomogą w rozwianiu wszelkich wątpliwości i podpowiedzą jak wyjechać w trakcie roku oraz jakie dokumenty będą potrzebne do złożenia konkretnej aplikacji.

Dowiedz się więcej: Studia za granicą – czy warto? Fakty i mity >>

Jak znaleźć praktyki studenckie za granicą

Na własną rękę

Jeżeli uczelnia nie może zaproponować żadnej interesującej oferty, nic straconego! Wymarzone praktyki studenckie za granicą są nadal w zasięgu ręki. Trzeba jednak będzie poświęcić trochę czasu, aby znaleźć najodpowiedniejszą ofertę.

Jednym ze sposobów poszukiwania praktyk jest odwiedzanie polskich oddziałów firm międzynarodowych. Można tam zaczerpnąć wstępnej informacji czy zagraniczna firma-matka organizuje takie przedsięwzięcia oraz zdobyć cenne dane kontaktowe.

Można też regularnie odwiedzać strony internetowe wybranych firm i w rubryce „Praca” sprawdzać dostępne oferty praktyk. Warto skupić się na większych firmach typu:

Kolejnym i wydaje się najpopularniejszym sposobem na wyszukiwanie praktyk zagranicznych jest internet. W sieci można skorzystać z wielu serwisów internetowych o bogatej ofercie praktyk zagranicznych, przykładowo:

 • AIESEC (sprawdź tutaj)
 • Erasmus+ (sprawdź tutaj)
 • Eurasmus (sprawdź tutaj)
 • bab.la (sprawdź tutaj)
 • eurodesk (sprawdź tutaj)
 • feender.com (sprawdź tutaj)
 • ErasmusIntern.org (sprawdź tutaj)

Dowiedz się więcej: Wakacyjny staż dla studentów – gdzie szukać ofert? >>

Jak znaleźć praktyki studenckie za granicą

Gdzie szukać stypendiów i dofinansowania?

Niektóre oferty działają na zasadzie wolontariatu, inne z kolei oferują wsparcie finansowe dla studentów wyjeżdżających na zagraniczne praktyki. Wysokość grantu najczęściej uzależniona jest od kraju odbywania praktyk. W zależności od danej organizacji można starać się o całkowite lub częściowe dofinansowanie pobytu.

Przykładowo podczas wyjazdu z programu Erasmus plus studentom przyznawane jest dofinansowanie za każdy miesiąc pobytu, a jego wysokość uzależniona jest od grupy w jakiej znajduje się dany kraj. Jeżeli dana osoba nie zakwalifikowała się podczas naboru, nadal ma szansę na wyjazd na praktyki zagraniczne – bez zwrotu dofinansowania za pobyt, ale za to z możliwością dofinansowania kosztów podróży.

Praktyki studenckie w firmie zagranicznej

Zalety zagranicznych praktyk studenckich

Możliwość odbycia praktyk za granicą otwiera przed studentami wiele drzwi – taka przygoda życia posiada naprawdę wiele zalet. Oto największe z nich:

 • Zdobycie cennego doświadczenia,
 • Zwiększenie swojej atrakcyjności na konkurencyjnym rynku pracy,
 • Poznanie nowych miejsc i kultur,
 • Nawiązanie nowych, międzynarodowych znajomości wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach,
 • Nauczenie się nowego języka lub jego podszlifowanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ